Support

Home > Genel

Hornet Türkiye App Store'dan kaldırıldı

Apple Türkiye App Store’da neden Hornet’e erişemiyorum?

6 Ağustos 2021’de Apple, Hornet’i Türkiye App Store’dan kaldırdı.

Apple neden Hornet’i Türkiye App Store’dan kaldırdı?

Apple’a Türk hükümeti tarafından, Apple’ın Hornet’i kaldırmasını talep eden bir mahkeme kararı tebliğ edildi. Hornet’in Türk İnternet Kanunu’nun 9. maddesini ihlal ettiği dışında hiçbir detay paylaşılmadı.

Hornet bu konuda ne yapıyor?

Hornet, Türkiye’de bir yasal temsilci atadı ve Apple App Store’dan kaldırılmasına itiraz edecek. Bu itiraz hem Apple’a hem de Türk Mahkemelerine yapılacak.

Hornet’e nasıl erişebilirim?

Hornet’i bir iOS cihazda (iPhone/iPad/iPod) kullanıyorsanız, Hornet uygulamasını cihazınızdan SİLMEYİN. Uygulamayı silerseniz, uygulamayı tekrar indiremeyebilirsiniz. Şayet uygulamayı silerseniz, App Store satın alma geçmişinize gidebilir ve Hornet uygulamasının eski bir sürümünü indirebilirsiniz. Ancak uygulamanın yeni sürümlerine güncelleme yapamazsınız. Buna alternatif olarak, Hornet’i hâlâ Android cihazınıza Google Play’den indirebilir; veya, Hornet’in web versiyonuna hornetapp.com adresinden erişebilirsiniz.

Türk Hükümeti bunu neden yaptı?

Son yıllarda, Türk hükümetinin LGBTQ+ kişilere karşı düşmanlığı daha da arttı. Hornet’e yapılan bu saldırı da bunun bir parçası. Hornet, uzun zamandır Türkiye’deki LGBTQ+ insanlar için topluluğun son kalesi ve güvenli alanı olmuştu. Bundan dolayı, Hornet LGBTQ+ insanlara düşman olanların açıkça radarındaydı. 2020 yılında Hornet’in alan adı hornet.com Türkiye’de engellenmişti.

Hornet’i başka bir ülkedeki App Store’dan indirmek için VPN kullanabilir miyim?

Apple, uygulama mağazasına yalnızca fiziksel olarak bulunduğunuz ülkeden erişmeniz gerektiğini açıkça belirtmekte. Ülkeyi değiştirmeye çalışmak Apple Kimliğiniz (Apple ID) ve hesabınızla ilgili sorunlara neden olabilir. Bu nedenle Hornet, size bunu yapmanızı tavsiye etmiyor.

Bunu daha fazla bilgi ile güncelleyeceğiz. Burayı düzenli olarak kontrol edin.

Resmi Açıklama

Bize Ulaşın: feedback@hornet.com

Back to all topics

Quantcast