İşte Burada Uganda Gibi LGBTQ Karşıtı Olan Bir Ülkede Eşçinsel Film Festivali Gerçekleştirmenin Yolu

İşte Burada Uganda Gibi LGBTQ Karşıtı Olan Bir Ülkede Eşçinsel Film Festivali Gerçekleştirmenin Yolu

Be first to like this.

This post is also available in: English

Uganda’da eşçinsel film festivali düzenlemek kolay değil, “Geyleri Öldürün” adında yasa tasarısını kabul etmesinin üzerinden çok uzun zaman geçmeyen bir ülke. Ama Uganda merkezli film aktivisti Kamoga Hassan (yukarıda resmedilen) tam da bunu yapıyor.

2016’da – Uganda’nın “Geyleri Öldürün” yasa tasarısının değiştirilmiş versiyonu olan, eşçinselliği “destekleyen” veya LGBTQ faaliyetlerini polise bildirmeyen herkesin 14 yıl hapis cezasına çarptırılacağı yasa tasarısını kabul etmesinin üzerinden üç sene sonra – Hassan’ın başarılı bir şekilde organize ettiği ilk Eşcinsel Kampala Uluslararası Film Festivali (EKUFF), “Eşcinselliğin yasak olduğu bir ülkede düzenlenen ilk LGBTQ film festivali.” 800’den fazla katılımcı olan festivalde ve 23’ü başka kıtadan olmak üzere 30’un üstünde film gösterildi.

Ama böyle bir ülkede alenen LGBTQ iseniz, tacize uğrayabilir , kovulabilir, evinizden atılabilir, aileniz tarafından reddedilebilir, tutuklanabilir veya öldürülebilirsiniz. Hassan ve diğer EKUFF koordinatörleri, katılımcılarını güvende tutmak için yollar bulmak zorundaydı.

LGBTQ insanlarla ilişkilendirilen mekânlar, işlerini kaybetme veya kızgın yöre sakinleri tarafından kapatılma tehlikesiyle karşı karşıya. Hatta Uganda’da birçok ticari sahne EKUFF için birşey yapmak istemedi. Buna karşılık EKUFF gösterimler için eşcinsel dostu kulüpler, oteller ve kişisel mülkler buldu. Yakalanmayı önlemek için her bir film gösterimi farklı bir mekanda yapıldı.

Otel ve kulüplere ilave kılıf için, EKUFF filmlerinin geniş kültürel konu ve izleyici yelpazesi içerdiğini, sadece eşcinsel kişiler için olmadığını vurguladı. Haklıydı da, zira açılış filmleri evlat edinme (eşcinsel ve biseksüel ebeveynler tarafından), medya (eşcinsel çeşitliliğine karşıt), aşk hikayesi (gey ve lezbiyenler arasında), terapi (eşcinsel insanları doğruya döndermek) konularına sahipti. EKUFF içlerinde dindar liderler, hukuk bilimcileri ve insan hakları aktivistlerinin de bulunduğu birçok katılımcılarının olduğunu vurguladı.

EKUFF 2016 filmlerinden birinin tanıtım afişi

EKUFF’nin radyo veya sosyal medyadan duyuru yapamamasından dolayı, bu haberi diğer LGBTQ insanlarla Facebook ve WhatsApp üzerinden yaydı. Muhtemel adaylar, sosyal medya bağlantılarını göndermek ve gösterim işlemi için üç basit soruya cevap vermek zorundaydı. Festival hakkında nasıl haberin oldu? LGBTQ topluluğu hakkında ne düşünüyorsun? LGBTQ topluluğu hakkında ne biliyorsun?

Polis şiddetini önlemek için, EKUFF seans ve konumları gizli tuttu, bilgileri her gösterimden birkaç saat önce sadece mesaj olarak attı. Festivalden önce, EKUFF, LGBTQ dostu hukuk firmalarını olay hakkında bilgilendirdi ve festival boyunca her mekanda gözlemci, izleyici ve danışman olarak hizmet vermeleri için avukatları hazırda tuttu. Ayrıca her gösterim sırasında, EKUFF gönüllüleri sosyal medyayı ve mekan çevresini kontrol ediyor, herhangi bir alarm durumu olup olmadığını izliyorlardı.

Birşey olması durumunda, her gösterimin bir kaçış planı vardı. Şansa eseri, böyle bir olay meydana gelmedi.

“Birçok insan neden hayatımı riske attığımı soruyor, ben de onlara sessizlik hiçbir şeyi çözmez diyorum” dedi Hassan. Hassan – kendisi bir işten kovulmuş, babası tarafından dışlanmış, gey olduğu için hayatıyla tehdit edilen biri – sinema filmini, insan hakları için savaşmak ve diğer insanları kendi ülkesinin politik durumu hakkında eğitmek için kendi silahı olarak görüyor.

“Arab Baharı boyunca” dedi, “hükümetler insanların tweetlediği ve sosyal medyada paylaştığı videolar nedeniyle düştü, bu yüzden görsel-işitsel eserleri kullanarak birşeyleri değiştirebiliriz.”

Ve devam etti, “Sinema filmini kullandığınızda, çok sayıda insana ulaşabilir ve birbirinizi anlamak için yeni yollar açabilirsiniz. ”

Tartışmasız, Uganda’nın bu anlayışlılığa daha çok yolu var. Ülkenin %90’ına yakını Hristiyan, ve Amerikan evangelistleri – protestanlığın bir kolu – (LGBTQ yanlılarının Birleşik Devletler’deki kazandığı davalarla hayal kırıklığına uğramış) Uganda’ya gelip, nefret ve kurtuluş mesajlarını zavallı halka ve kanun koyuculara yaymak zorundaydı. “Geyleri Öldürün” yasası yokken bile – yasa Uganda Anayasa Mahkemesi’nde usul yönünden iptal edilmişti – LGBTQ Ugandalılar 2014 ve 2015 yılında şiddet, evden atılma ve işten çıkarılma dahil olmak üzere 260 “yıldırma eylemi” olduğunu bildirdi.

Buna rağmen, Hassan, sekiz kişiden oluşan küçük ekibi ve kendini adamış 20 gönüllü ile EKUFF 2017 için çalışmaya şimdiden başladı bile.

“Bu sene ana festivalden evvel bir hafta sürecek ‘Film Laboratuvarı’ nı tanıtmak niyetindeyiz… yeni eşcinsel yönetmenlerin eğitim ve gelişimine yararı olacak.” diyor Hassan. Ek olarak, festival bazı film yönetmenlerine ev sahipliği yapmak istiyor, böylece yaptıkları işler hakkında daha çok şey paylaşarak seyircilere ilham verebilirler.

Hedeflerine ulaşmak için, EKUFF para toplamaya başladı. Şimdiye kadar 35.000 $’lık hedeflerinin sadece %5’ine ulaştılar; ama para veremese bile, insanların yardım edecek başka birçok yolları olduğunu söylüyor Hassan. İnsanları ”Eşcinsel Kampala Uluslararası Film Festivali” Facebook sayfasını beğenmeye ve EKUFF’nin uluslararası eşcinsel sinemacılarla iletişim sağlaması için, yardım etmeye teşvik ediyor. Ayrıca insanların gönüllü olup, festivalde dayanışma gösterisine katılmasına bayılıyor.

“Bunun Afrika’da simge bir eşcinsel festivali olmasını istiyorum, insanların polisler tarafından taciz edilmeden film izlemeye geldiği.” dedi Hassan. “Engelleri yıkmak ve gey topluluğundan olmayan insanlara köprüler kurmak istiyoruz; sadece birkaç gizli gösterime sahip olmak istemiyoruz.”

“Bizim jenerasyonumuz bunu tamamlayamayabilir,” ve devam etti, “ama gelecek nesil için bunu kolaylaştırıyoruz. Belki bundan 20, hatta belki 10 yıl sonra, işler çok farklı olacak.”

Erdi (donquijote) tarafından çevirildi.

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’dan LGBTQ Karşıtı Mahkeme Kararıyla Kaldırılmasına Yanıt Veriyor
Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast