Türkiye’de Açık Bir Şekilde HIV+ Aktivist ve Milletvekili Adayı

Türkiye’de Açık Bir Şekilde HIV+ Aktivist ve Milletvekili Adayı

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Français Português ไทย

Açık bir şekilde eşcinsel olan LGBT hakları savunucusu Hasan Atik, Türkiye’deki siyasi seçimler için adaylığını koydu. Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), 24 Haziran seçimindeki milletvekili adaylarından biri de Atik ve Edirne’de milletvekilliği için yarışacak.

Atik, uzun zamandır LGBT ve HIV bireylerin hakları için mücadele ediyor ve amacının LGBT’ler için eşit yurttaşlık temelinde bir yaşam talebini en güçlü şekilde duyurmak olduğunu söylüyor.

“En acil taleplerimizden biri de yaşam hakkımız. Türkiye’de oldukça ağır bir şekilde yaşanan nefret suçunun tanımlanması ve uygulanması için mücadele edeceğini” dile getiriyor.

“Yaşam hakkı en acil talebimizdir” diyor ve ekliyor; “yurttaşlık, özgürlük, barınma, istihdam vb. alanlarda eşit olmak taleplerimiz arasındadır. Nefret suçunun tanımlanması ve uygulanması için mücadele edeceğim. Pozitif ayrımcılık değil eşit yurttaşlık temelinde bir yaşam talebimizi en güçlü şekilde dile getireceğim.”

Hasan Atik, HIV ve AIDS alanında hak savunuculuğu yapmakta. Durumu “HIV/AIDS alanı çok bıçak sırtı bir alan” şeklinde tanımlıyor. “Türk devletinin bu alanda tedavi dışında hiçbir önleyici girişimi yok. Bizler okullarda cinsel sağlık eğitimlerinin müfredata girmesi için mücadele edeceğiz öncelikle. Daha sonra toplumu HIV fobiye karşı eğiteceğiz. Damgalama ve ayrımcılık gibi Türkiye’de çokça var olan konularla mücadele edeceğiz.”

Hasan Atik

Kendisi de HIV+ bir birey olan Atik, özellikle bu konuyla yakından ilgileniyor ve Türkiye’de HIV ile yaşamanın kara bir leke olarak anılmasına karşın bir çok kampanya yürütüyor. Kaos.gl’ye söylediğine göre [onların] tek amaçları diğerlerini bizden korumak, yani bizi “ötekileştirmek”. Bu durum, toplumun gözünde zaten canavar olarak görülüyor olmamızın yanısıra çok daha kötü bir hal alıyor.

Atik, “Türkiye’de, HIV ile ilgili yasalar yok, aksine ağır yaptırımlar söz konusu, insanlara durumumu söylemeye zorlandım” dedi.

Türkiye’de eşcinsellik 1858’den beri yasal olsa da, son yıllarda LGBTQ topluluğunun karşı karşıya olduğu durum OutRight Action International’a göre gitgide “kötüleşiyor”.

Geçtiğimiz yılın Kasım ayında Türkiye, LGBTİ haklarını savunan gruplarca gerçekleştirilen tüm etkinlikleri yasakladı. Ankara valiliği açıklamasında şunları söyledi: “Söz konusu paylaşımlarla halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik edeceği, bu nedenle kamu güvenliği açısından açık ve yakın tehlikenin ortaya çıkabileceği; ayrıca kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, genel sağlığın ve ahlâkın veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunmasını tehlikeye düşürebileceği göz önünde bulundurulduğunda yapılmak istenen organizasyona katılacak olan grup ve şahıslara yönelik olarak; birtakım toplumsal duyarlılıklar nedeniyle de bazı kesimler tarafından tepki gösterilebileceği ve provokasyonlara neden olabileceği değerlendirilmektedir.”

Tanınmış bir Türk LGBTQ aktivisti olan Ali Erol, bu yılın başlarında Ankara’da evinde herhangi bir açıklama yapılmaksızın tutuklandı ve gözaltına alındı. OutRight Action International, Türkiye’nin muhalif liderleri, insan hakları savunucuları ve gazetecileri hedef alan otoriter yönetimini kınadı.

OutRight Action International’ın İcra Direktörü Jessica Stern, “Türkiye, demokrasiye saldıran, Türk vatandaşlarının ifade ve toplanma haklarını kullanma haklarını gitgide daha da artarak kısıtlayan otoriter bir hükümete sahiptir.” diyor ve sonrasında ekliyor: “LGBTİQ’ya ve tüm Türk insan hakları savunucularına karşı yapılan bu zulmün artık bir son bulması gerekiyor.”

Seçilmiş olsun ya da olmasın, oylamada Hasan Atik’in isminin bulunması büyük bir mesele. Umarız yaptığı bu işin, Türkiye tarihinde topluluğumuzu başarıya ulaştırmada, HIV ile ilgili yanlış düşünceleri yıkmada ve LGBTQ bireylere gerçek eşitlik için mücadele etmede de yardımları dokunur.

Hasan Atik’in milletvekili adaylığı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz.

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’dan LGBTQ Karşıtı Mahkeme Kararıyla Kaldırılmasına Yanıt Veriyor
Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast