Bu Trans Kadın, Topluluğuna Karşı Gösterilen Şiddet Hakkında Attığı Tweetten Sonra, Acımasızca Katledildi

Bu Trans Kadın, Topluluğuna Karşı Gösterilen Şiddet Hakkında Attığı Tweetten Sonra, Acımasızca Katledildi

Be first to like this.

This post is also available in: English

Naomi Hersi, arkadaşlarının “eğlenceli ve şahsına münhasır” iolarak bahsettiği transseksüel bir kadındı. 36 yaşındaki Hersi, 18 Mart Pazar günü, Londra’daki bir otel odasında bıçaklanmış hâlde bulundu . 30 dakika sonra olay yerinde öldüğü bildirildi.

Maktul kendisini sosyal medyada “tenis tutkunu, müzik, film ve televizyon bağımlısı” olarak tanımlamıştı. Dehşet verici bir ironiyle, Hersi’nin Twitter’daki son gönderisi “Gökkuşağının Trans Kadınları, Bir Şiddet ve Cinayet Salgınıyla Yüzyüze” başlıklı bir bir makaleydi .

Bir komşusu “İyi bir insandı. Tüm bu olanlardan ötürü şoktayız. Nadir olarak, sadece bir geceliğine uzağa giderdi. Daha uzun süre ortadan kaybolduğunda, bir şeylerin ters gittiğini anlamıştım.” dedi.

Bir başka komşusu, “Naomi gösterişli, hoş ve eğlenceli bir insandı. Sanırım hayatında problemleri vardı ama çok seviliyordu. Bir arkadaşımızı ve komşumuzu kaybettiğimiz için yıkıldık.” dedi.

24 yaşında, Jesse McDonald isimli bir adam 20 Mart Salı günü Uxbridge Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıktı ve Hersi cinayetiyle suçlandı. Reşit olmadığı için ismini kullanamayacağımız 17 yaşındaki bir kız çocuğu da, suçluya yardım etmekle suçlandı.

Trans Media Watch paylaştığı tweette ” Gökkuşağının trans kadınlarının uğradığı istismar örneklerinden biri olan Naomi Hersi cinayetinin medya tarafından gördüğü yetersiz ilgiden dolayı endişeliyiz ve bunu okuyan Londralı gazetecilerin hikayenin peşine düşeceğini umuyoruz. ”

Başka bir kişi, “Naomi Hersi, bu hafta öldürülen ve ardından basının yanlış cinsiyetlendirdiği siyahi bir trans kadındı. Bir arkadaşıyla konuştum ve bana onun şimdiye kadar karşılaştığı en yardımsever insanlardan biri olduğunu ve sarı rengini çok sevdiğini söyledi.” yazdı .

Bir başkası, “Bu arada geçen gün siyahi bir trans kadın, Naomi Damian-Hersi, Hounslow’daki bir otel odasında adamın biri tarafından öldürüldü. Trans insanların sürekli insanlıktan uzaklaşmasına neden olan budur. ” diye ekledi .

Berryman, bu sene öldürülen yedinci Amerikalı trans kadın. 2017 yılında en az 27 Amerikalı transseksüel öldürüldü ve bu trans topluluğunda en çok ölümün yaşandığı yıl olarak kayıtlara geçti. Çoğunluğu trans kadınlardı, nefret şiddetinden kaynaklanan büyük bir ölüm riski ile diğerlerine göre daha fazla karşı karşıya kalan bir grup.

Ne yazık ki, 2018, Ocak ayından beri rapor edilen en az yedi kurbanla geçen seneyi geçme yolunda. Şu anki orana göre, bu yıl Ekim ayı sonuna kadar geçen yılı geride bırakacak gibi görünüyor.

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Hornet Türkiye App Store’dan LGBTQ Karşıtı Mahkeme Kararıyla Kaldırılmasına Yanıt Veriyor
Quantcast