Söylentiye Göre, Papa Francis, Eşcinsel bir ErkeğeTanrının Kendisini Bu Şekilde Yarattığını ve Onu Olduğu Gibi Sevdiğini Söyledi

Söylentiye Göre, Papa Francis, Eşcinsel bir ErkeğeTanrının Kendisini Bu Şekilde Yarattığını ve Onu Olduğu Gibi Sevdiğini Söyledi

Be first to like this.

This post is also available in: العربية English Español Français Português

Şili’de din adamlarının cinsel tacizinin kurbanı olan eşcinsel bir erkek, Papa Francis ile, onun kendisine Tanrı’nın onu eşcinsel olarak yarattığını ve cinsel kimliğinin önemli olmadığını söylediği özel bir konuşma hakkında açılıyor. Bu ‘Papa Francis’in eşcinsellik hakkındaki yorumları’, Roma Katolik Kilisesi’nin öğretilerinden önemli bir sapmadır. İnsanların Tanrı tarafından eşcinsel olarak yaratıldığına inandığını öne sürerek, Katolik muhafazakârları kızdırması muhtemel bir durum.

Juan Carlos Cruz, Nisan ayında Papa Francis ile Vatikan’da üç gün geçirdikten sonra, konunun cinsel kimliğine ve daha gençken bir Şilili rahip tarafından maruz bırakıldığı cinsel taciz olayına geldiğini söylüyor.

Cruz, Papa’nın ona “Biliyorsun, Juan Carlos, bu önemli değil. Tanrı seni böyle yarattı. Tanrı seni böyle seviyor. Papa seni böyle seviyor. Sen de kendini sevmeli ve insanların söyledikleri hakkında endişelenmemelisin.” dediğini söylüyor.

Ancak Vatikan, Papa Francis’in bunu söylediğini ne onaylıyor ne de reddediyor. Bir Vatikan sözcüsü CNN’e “Normalde Papa’nın özel konuşmaları hakkında yorum yapmayız.” diyor.

Kayıt dışı olsun ya da olmasın, Papa Francis’in eşcinsellik konusundaki bu yorumları, Katolik Kilisesi’nin eşcinselliği tamamen kabul etme evriminde büyük bir adım. Papanın esasen Carlos Cruz’un “bu şekilde doğduğunu” söylemesi, genellikle Katolik doktrini dışında duyduğumuz bir şey değildir.

Bu, Papa’nın eşcinsel topluluğuna dair şimdiye kadarki en destekleyici yorumu olsa da, bu konuda manşetlere ilk çıkışı değil. Fakat Papa’nın LGBT sicili aslında nasıl ve Papa Francis gerçekten de takdir edildiği kadar ilerici mi?

Papa Francis ve LGBT Sicili: Pozitifler

Her zaman Papa Francis’in yoksullar için mücadelesi , Donald Trump’a seslenişi ve insanları yeşil gündemi kucaklamaya teşviki gibi sosyal adalet siciline şahit olsak da, LGBTQ sicili biraz daha karmaşık. İlk olarak, iyi olanlara bir bakalım.

Geçtiğimiz yıl kilise, Lüksemburg’un açık eşcinsel başbakanı ve eşini Vatikan’da ağırladı . Ancak dürüst olalım, bu muhtemelen her şeyden daha politikti, özellikle de anti-gey başpiskopos ile birlikte izin verilmiş bir sürü fotoğraf varken.

2016 yılında Papa Francis, Katolik Kilisesi’nin LGBT bireylere bir özür borçlu olduğunu söyledi:

Katolik Kilisesi’nin dini öğreti kitabında yazanları tekrar ediyorum: Ayrımcılığa maruz bırakılmayacaklar, saygı görecekler ve din adamları yanlarında yer alacak. Kilise, birçok kez böyle davranmadığı için af dilemeli – kilise derken, Hıristiyanları kastediyorum! Kilise kutsaldır, biz günahkârız!

Papa Francis ve LGBT Sicili: Negatifler

Ne yazık ki, queer topluluğuna zarar vermek söz konusu olduğunda, Papa Francis bize yardım ettiğinden çok daha fazlasını yaptı. Gey başbakanı hatırlıyor musunuz? Papa Francis LGBT politikacıları her zaman kucaklamamıştır. 2015 yılında, Fransa’nın eşcinsel büyükelçisinin Vatikan’a gelişini bizzat reddetti .

Ayrıca, ülkedeki eşcinsel çiftlerin evlenmesini ya da evlat edinmesini engelleyecek olan bir Slovak referandumunu destekledi . (Çünkü belli ki yetim çocukların eşcinsel ebeveynleri olmasındansa, hiç ebeveynleri olmaması daha iyi.)

Papa Francis de eşcinsel evlilikten hoşlanmıyor. 2014’te Tony Perkins’i davet ettiği evlilik eşitliği karşıtı bir konferansın açılışını yaptı. Perkins, Aile Araştırma Konseyi ‘nin, Güney Yoksulluk Kanun Merkezi’ndeki bir eşcinsel karşıtı grup tarafından atanan başkanıdır. Perkins ayrıca, eşcinsel haklarını holokost ile kıyaslayarak, Yahudi Karalama Karşıtı Derneği’ni kızdırdı . Yani, bilirsiniz, kesinlikle birlikte görülmek isteyeceğiniz bir erkek.

Papa ayrıca, şöhretlerinin nedeninin LGBT olmakla hiçbir ilgisi olmasa bile, tarihteki eşcinsel ya da trans insanları çocuklara öğretmek istemiyor .

Trans kişilere gelince, Papa Francis onlardan da pek hoşlanmıyor , trans topluluğunu devamlı olarak kınıyor. Geçtiğimiz Ekim ayında, cinsiyetler arasındaki farklılıkları “sıfırlamaya” ve “tarafsızlığın ütopyası”nın teşvik etmeye çalıştıkları için trans bireylere saldırdı .

Papa Francis’in bu eşcinsel yorumları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda ve Facebook’ta bizimle paylaşın.

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’dan LGBTQ Karşıtı Mahkeme Kararıyla Kaldırılmasına Yanıt Veriyor
Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast