sperm çalışması
sperm çalışması

Yeni Araştırma: Seks Sırasında Sperm Alışverişi Sizi Daha Az Depresif Yapabilir

This post is also available in: English Español Português Français ไทย 繁體中文 Українська

Click here for more stories in this language

Bilim insanları depresyona karşı savaşmak için yeni bir yol keşfettiler ve bu yol sana düşündüğünden daha yakın olabilir. Yaklaşık 300 öğrencinin seks hayatını karşılaştırdıktan sonra araştırmacılar spermin kondomsuz seks yapan insanlar üzerinde antidepresan etkisi olduğunu keşfetti. Yeni sperm çalışması New York Eyalet Üniversitesi Psikoloji Bölümü tarafından gerçekleştirildi.

Yine de bu çalışma sadece spermin korunmadan seks yapan kadınlar üzerindeki etkisine bakıyor. Erkeklerdeki etkisi hala araştırılmayı beklerken bu ilk araştırmada araştırmacıların ne bulduğuna gelin birlikte bakalım.

New York Eyalet Üniversitesi’ningerçekleştirdiği çalışmada yaklaşık 300 öğrencinin seks hayatı mukayese edildi. Çalışma seks yaptıktan sonra öğrencilerin vücudunda bulunan kimyasalları analiz etti. Düzenli olarak kondomsuz seks yapanların daha az depresif olduğunu fark ettiler.

Ek olarak, sperm çalışmasındaki sonuçlar sperm sıvısının kişinin modunu yükselten ve daha kolay uyumasını sağlayan kimyasallar içerdiğini buldu. En az üç farklı antidepresan içerdiği de çalışmanın ayrı bulgusu. Önceki çalışma spermin serotonin ve melatonin gibi kimyasallar içerdiğini göstermişti, bu da teoriyi destekler nitelikte.

Çalışmanın bulgularından bir alıntı:

Kondomsuz seks yapan kadınların daha az depresif olması ve kondom kullanan kadınlarda depresif belirtiler ve intihar girişimleri kondom kullanımının tutarlılığı ile orantılıydı. Kondom kullanmayan kadınlarda depresyon belirtileri, son cinsel ilişkilerindeki artıştan itibaren yükselmiştir. Bu veriler, spermin depresif semptomları aleyhine çevirebilme ihtimali ve vajinanın birkaç saatlik uygulama süresinde kan dolaşımında tespit edilebilen bir dizi semen bileşeni emdiğini gösteren kanıtlarla tutarlıdır.

Spermin rektumda da aşağı yukarı aynı şekilde emilip emilmediği konusunda meraklıyız.
Şimdi dışarı çıkın ve depresyona girmemek için sayısız kondomsuz seks yapın demiyoruz. Yine de spermin potansiyel olarak hastalık taşıyıcısı ya da kadınları hamile bırakan sıvı olmasının dışında vücutta farklı etkilerinin olacağını da bilmenin ilginç olduğunu düşünüyoruz.

Click here for more stories in this language

Comments are closed.