Başka Bir Kişiyle Konuşurken Güvenlik İpuçları

Sahtekarlar yıllardır var: mektuplardan e-posta mesajlarına, uygulamalara kadar. Hornet olarak topluluğumuzu sahtekarlardan ve sahte profillerden korumak için birçok savunma önlemi geliştirdik, bunlar arasında yapay zeka ve manuel hesap kontrolü de bulunuyor. Ancak, hala bazı profiller bu kontrolü geçmeyi başarıyor.

Bu makale, spamcılardan, sahtekarlardan ve sahte profillerden kendinizi korumanız için alabileceğiniz adımlar hakkında size kısa bir bilgi sunuyor.

Öncelikle, özel sohbetlerde veya profilinizde kişisel bilgilerinizi başkalarıyla paylaşırken dikkatli olun. Ev veya iş yeri dreslerinizi, telefon numaralarınızı, banka hesap bilgilerinizi veya resmi belgelerinizi ve günlük rutininize ait fotoğrafları tanımadığınız kişiye vermeyin. Özellikle tanışmanın başında iseniz ve biri sizden herhangi bir türde kişisel bilgi istiyorsa, dikkatli olun. Bu durumda, en iyisi kullanıcıyı rapor etmek ve moderasyon ekibimizin onları gözden geçirmesini sağlamaktır.

Bu bir kural haline geldi ancak bir kez daha tekrarlayalım – Şifrenizi asla kimseyle paylaşmayın! Birine güveniyor olsanız bile, kişisel şifreniz sadece size ait olmalıdır. Bu durumda, kimse profilinize hackleyemez ve kişisel bilgilerinizi çalamaz. Ayrıca, çok güçlü bir şifre seçmeniz önemlidir. Bunlar, büyük harf, küçük harf, rakam ve sembollerden oluşur – tümü rastgele sırayla. İşte bazı örnekler (bunları kullanmayın!):

  • {7!Qb_8$LS8e7@AiX22%
  • JpL9$6xjujB[qsVt

Bunları hatırlamakta zorlanıyorsanız, bir şifre yöneticisi kullanabilirsiniz. Çevrimiçi olarak kolayca bulunabilirler ve genellikle ücretsizdirler. Güvenilir olan Google veya Apple Şifre Yöneticilerini tercih edin.

Eğer biri sizden başka bir mesajlaşma uygulamasına geçmenizi isterse, örneğin WhatsApp, Telegram, Viber, Snapchat vb., son derece dikkatli olun. Unutmayın ki sahtekarlar, sizi konuşmayı başka bir yere taşmanız için ikna etmeye çalışırken yaratıcı olabilirler – Hornet’ın onlar için düzgün çalışmadığını söyleyebilirler (bu doğru değil), diğer yerin iletişim için daha uygun olduğunu iddia edebilirler, Hornet’de gönderebilecekleri mesajların bir sınırına ulaştıklarını söyleyebilirler (doğru değil – sohbetleri sınırlandırmıyoruz), Hornet’i sık kullanmıyorlar çünkü “kapalı”(gizli)bir hayat yaşıyorlar ve daha birçok bahane. Size verdiğimiz tavsiye – gerçek, güvenilir bir kişiyle konuştuğunuzdan emin olmadıkça konuşmayı başka bir mesajlaşma uygulamasına taşımayın.

Ancak bunu yaptıysanız, kişisel bilgilerinizi veya çıplak fotoğraflarınızı kişiyle paylaşmamaya dikkat edin, çünkü bu bilgileri size karşı kullanabilirler. Kötü niyetli kişiler bu bilgilere ulaşırsa, kişisel bilgilerinizi ifşa etmekle, çıplak fotoğrafları ailenize göndermekle vb. şeylerle tehdit edebilirler, ta ki siz belirli bir miktar para verene kadar. Böyle bir durumda kendinizi bulursanız, mutlaka emniyete başvurun, yalnızca onlar bu durumda uygun önlemleri alabilirler.

Eğer gerçek olmayan bir şey görürseniz veya hissederseniz, muhtemelen öyledir, içgüdülerinize güvenin ve kullanıcıyı rapor edin, moderasyon ekibimiz profilini yakından inceleyecektir. Bu makale, kullanıcıyı nasıl rapor edebileceğinizi açıklar. İnsanlar kötü niyetli kişileri ne kadar çok rapor ederse, onlardan o kadar hızlı kurtulabiliriz.

Gerçek bir kişiyle konuştuğunuzu gösteren en iyi gösterge – doğrulama(mavi tik )işaretidir.Kullanıcının bunu alması, fotoğrafının gerçek zamanlı olarak manuel olarak kontrol edildiğini ve diğer fotoğraflarla karşılaştırıldığını gösterir. Daha fazlasını buradan okuyabilirsiniz.

Ayrıca size aşağıdaki makaleleri okumanızı öneririz:

Back to all topics

Quantcast