LGBTQ karşıtı bir ülkedeysen bazı güvenlik ipuçları

Hornet, her zaman, her yerde kullanılabilen topluluğa ulaşım merkezi olanağı sağlar. Bu topluluk merkezini, kullanıcılarımızın hayat tarzlarını anlayan ve kabul eden arkadaşlarıyla deneyimlerini paylaşırken kendilerini rahat hissetmeleri için oluşturuyoruz. Ne yazık ki, bundan yararlanmaya çalışan kötü niyetli kişiler, kuruluşlar veya hükümetler var.

Eşcinsel erkeklerin gerçek benliklerini ifade etmelerinin son derece tehlikeli olduğu dünya çapında pek çok ülke var. Eşcinsel erkeklerin zorlukların içinde nasıl güvende kalacaklarını bilmeleri bir zorunluluktur. Çeçenistan, Mısır, Fas ve Özbekistan’da LGBTQ bireyler için krizlere şahit olduk.

LGBTQ yaşam tarzının zulüm altında olduğu bir ülkede yaşıyorsan veya ziyaret ediyorsan, güvenliğe son derece dikkat etmen son derece önemlidir. Burada bazı genel güvenlik ipuçları hazırladık. LGBTQ karşıtı bir ülkedeki kullanıcılar için daha spesifik olan ipuçları aşağıdaki gibidir:

Genel önlemler

1/ Eşcinsel uygulamalarındaki çoğu kişi gerçektir, ancak yine de bazı tehlikeler vardır. Hornet veya başka bir uygulama aracılığıyla paylaştıklarına çok dikkat edin.

2/ Kişisel bilgilerini kayıtsızca paylaşma. Adını, adresini, telefon numaranı, yerini, işverenini veya okulu bilgini verme.

3/ Profilindeki konumu gizli tut. Hornet’te gizli konumdaki konum saptanamaz. Birisi, konumunu öğrenmek için Hornet’i ‘hacklediklerini’ söylüyorsa, yalan söylüyordur! Konumunu ifşa etmen için seni kandırmaya çalışıyorlardır.

4/ Yazışmanızın her iki telefonda da kaydedildiğini unutma. Diğer kullanıcı bu bilgilerin ekran görüntüsünü alabilir. Hornet’te profilini silersen, diğer telefondaki konuşman da kalıcı olarak silinir. Ancak bu, diğer kişinin ekran görüntüsünü aldığı hiçbir bilgiyi silmez.

5/ Hornet uygulamasını kullanmadığında hesabından çıkış yap. Ayrıca, güvenli bir alanda olmadığında, Hornet uygulamasını telefonundan silebilirsin. Hornet uygulamasını silmek yeterli değildir – ayrıca hesabından da çıkış yapman gerekir. Endişelenme – tekrar güvenli bir alana girdiğinde Hornet uygulamasını tekrar indirebilir ve profiline tekrar giriş yapabilirsin.

6/ Hornet hesabını düzenli olarak silmeyi tercih edebilirsin. Bu, seninle ilgili tüm bilgileri Hornet uygulamasından kalıcı olarak siler. Gerektiğinde yeni bir hesap da oluşturabilirsin. Bu, birisinin telefonuna veya Hornet hesabına erişmesi durumunda uygulamada minimum bilgi olmasını sağlar. Birisi, telefonunda neden Hornet uygulaması olduğu konusunda seni sorgularsa, uygulamanın ne için olduğunu bilmeden yanlışlıkla indirdiğini söyleyebilirsin. Uygulamayı sürekli silip yüklemenin şöyle bir olumsuz yönü de var: Sürekli olarak sıfırdan oluşturulan bir hesabın, profilini diğer kullanıcılar için daha az güvenilir hale getireceğini unutma. Avantajları ve dezavantajları dikkatlice düşünmelisin.

Fotoğraf paylaşımı

7/ En önemli nokta profil fotoğrafında yüzünü göstermemendir. Bir izleyicinin seni tanımlamasını kolaylaştırma. Geçmişte, insanların gey uygulamaları indirdiği ve uygulamada buldukları erkekleri tanımlamak ve isimlerini vermek için ekran görüntüleri aldığı durumlar oldu.

8/ Çıplak fotoğraf paylaşıyorsan, fotoğrafta asla yüzünü gösterme. Fotoğrafı yüzünü göstermeden çek veya yüzünü fotoğraftan kes. Yüzünü kapatmak için yazılım kullanmak güvenli değildir. Arka planda seni veya konumunu tanımlayabilecek hiçbir şey olmamasına dikkat et. Tanımlanabilir bir dövme veya vücut işareti gösterme.

9/ Diğer kişi fotoğraf göndermeyi reddediyorsa dikkatli ol. Kişiyi daha yakından tanı. Ağırdan al. Belki de seninle fotoğrafını paylaşmaktan korkuyordur, bu nedenle, fotoğraf alışverişinde bulunmadan önce birbirini tanımayı önerebilirsin. Güven inşa etmek önemlidir. Görüntülü sohbeti deneyerek her iki tarafın da aynı anda görüntülerini paylaşmasını sağlayabilirsin, ancak yine de bu konuda dikkatli ol. Kayıt yapabilir veya ekran görüntüsü alabilir. Görüntülü sohbet kullanıyorsan, aramada sizi suçlayabilecek hiçbir şey söyleme ve yapma.

10/ Nasıl göründüğünü bilmediğin bir kişiyle asla tanışmayı veya bir randevuya gitmeyi kabul etme. Paylaşılan fotoğrafların gerçek olduğundan emin olmak için kişinin birden fazla fotoğrafını iste.

11/ Bir kişiyle tanışmayı kabul ediyorsan ve profildeki/fotoğraftaki/videodaki kişiden farklı biriyse ise hemen uzaklaş. Onu incitme konusunu dert etme. Güvenliğin önemli ve zamanlama daha da önemli.

Ceza Kanununu Anlama

12/ Birçok ülkede eşcinsellik ve/veya eşcinsel seks eylemleri yasa dışıdır. Bunun gizli olarak gerçekleşmesi, rızaya bağlı olması veya paranın değiş tokuş edilmesi önemli değildir. Tutuklanabilirsin. Özellikle yasa dışı olmadığı ülkelerde bile LGTBQ’ya karşı başka yasalar kullanılabilir. Tipik olarak, bunlar “ahlak” yasaları olacaktır.

13/ Cinsel olarak ne yapmak istediğini, cinsel olarak nelerden hoşlandığını veya geçmişte cinsel olarak ne yaptığını sözlü veya yazılı olarak tarif etme. Bu tutuklanman için yeterli olabilir.

Buluşmadan önce

14/ Buluşmadan önce Truecaller uygulamasında, Facebook’ta ve sosyal medyada onun telefon numarasını arat. Seni şüphelendiren herhangi bir bilgi var mı? Evet ise, randevuya gitme.

15/ Telefonundaki tüm özel fotoğrafları, yazıştıklarınla arandaki tüm sohbetleri sil. Bu bilgileri silemiyorsan, başka bir telefon satın al ve birisiyle buluşmaya gittiğinde SIM kartını buna tak. Bu telefonda, kötü niyetli kolluk kuvvetlerinin sana karşı kullanabileceği hiçbir bilgi olmadığından emin ol.

16/ En güvendiğin birkaç arkadaşının telefon numaralarını ezberle veya not et ve cüzdanına koy. Bunları yalnızca senin anlayabileceğin bir kodla yaz. Tam adını güvenilir bir arkadaşına bıraktığından emin ol.

17/ Biriyle buluşacağın zaman, güvendiğin bir arkadaşına ne zaman ve nerede olacağını söyle. Ayrıca, onlara diğer kişinin telefon numarasını da ver. Güvende olduğunu onaylamak için önceden belirlenmiş bir saatte birbirinizle karşılıklı kontrol yapmayı öncesinde konuşun.

Buluşma süresince

18/ Biriyle tanışmayı beklerken sokakta değil, bir kafeteryada, kafede veya mağazada bekle. Birçok kişi bu şekilde tutuklandı. Polis seni “boş boş gezmek” veya “bir kişiye asılmak” ile suçlayabilir.

19/ Buluştuğun kişinin bir polis tuzağı planının parçası olduğu ortaya çıkarsa veya sana saldırmaya çalışan homofobik bir kişiyse, KAÇIN! KAÇIN! KAÇIN! Kaçamıyorsan, yardım için bağır – en azından bu şekilde tanıkların olacaktır. Zaten tehlikedesin, bu yüzden bir skandal için endişelenme. Sessizlik sana yardım etmeyecektir! Böyle bir durum için önceden bir kaçış yolu da planla.

Tutuklanırsan

20/ Karakola götürüldüğünde hiçbir şeyi itiraf etme. Travma geçirebilir, şoka girebilir ve bu durumun bir an önce bitmesini isteyebilirsin. Durumu çabucak bitirmek umuduyla itiraf etme. Sakin kalmaya çalış ve sana sordukları soruları ve yaptıkları açıklamaları dikkatlice dinle.

21/ Sana yöneltilen tüm suçlamaları reddet. İtiraf edersen cezanın azalacağını söyleseler bile, hiçbir şeyi itiraf etme. Seni bu sebeple tutuklayan bir yönetim, asla sana sempati duymaz, seni serbest bırakmaz veya itiraf edersen sana ‘dostça davranmaz’. Bu itiraf etmen için bir numaradan ibarettir.

22/ Polis, itirafta bulunman veya isim vermen için sana yakınlık göstermeye çalışabilir, ama sakın kanma! Bu bir numara, böylece suçlu olduğunu kanıtlayabilirler.

23/ Bir arkadaşına ulaşmaya çalış ve nerede olduğunu söyle ki bir avukat gönderebilsin. Mümkün değilse, bunu önceden de ayarlayabilirsin. Bir arkadaşınla, belirli bir zamana kadar güvende olduğunu belirtmek için onunla iletişime geçmezsen, tutuklanıp tutuklanmadığını öğrenmesi ve bir avukata başvurmaya çalışması konusunda önceden anlaş. Böyle bir krizde güvenebileceğin ve başvurabileceğin LGBTQ dostu avukatları araştır.

24/ Karakolda polis memurları veya gözaltına alınan diğer kişiler tarafından dövülür, işkence görür veya taciz edilirsen, bunu açık ve net olarak belirt. Bunu soruşturma raporunda yazılı olarak belirt.

25/ Polisler fotoğraf çekmeye çalışırsa veya fotoğraf çekmeye çalışan gazeteciler varsa, yüzünü kameradan saklamaya çalış ve kesinlikle reddet.

Serbest bırakıldıktan sonra

26/ Hayatının veya sağlığının hala tehlikede olduğunu düşünüyorsan, feedback@hornet.com adresinden Hornet ile iletişime geçebilirsin. Sana yardım edebilecek durumda olan kuruluşlara yönlendirebiliriz. Zulüm gören LGTBQ bireylerine yardım edebilecek uluslararası kuruluşlar da var.

Bu sayfadakilerden daha fazla tavsiye almak istediğin herhangi bir şey varsa, lütfen bize feedback@hornet.com adresinden ulaş.

Back to all topics

Quantcast