HIV-Pozitif Gey Birey, Homofobik Rusya’da Moskova Belediye Başkanı Olmak İçin Aday Oluyor

HIV-Pozitif Gey Birey, Homofobik Rusya’da Moskova Belediye Başkanı Olmak İçin Aday Oluyor

Be first to like this.

This post is also available in: English Русский ไทย

Rusya, ne gey dostluğuyla, ne de adil seçimleriyle tanınır: Ülkede, herhangi bir “geleneksel olmayan cinsel ilişkinin propagandası”nı yapmayı yasaklayan kanunlar bulunuyor ve seçimleri kimin kazanacağına büyük ölçüde federal hükümet karar veriyor. Bu nedenle, 42 yaşındaki açık gey politikacı Anton Krasovsky’ın Moskova Belediye Başkanı olmak için aday olması dikkate değer. Krasovsky, bütün ülkede siyasi aday olan tek açık gey; ancak yarışmasına izin verilip verilmeyeceği bile kesin değil. Fakat o yarışması gerektiğini söylüyor çünkü kendisine göre “Buradaki her şey çok kötü.”.

Eski Rus haber spikeri Krasovsky, Rus politikasında Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in üstünlüğüne meydan okuyan iki muhalif aday olan Rus aktrist Ksenia Sobchak ve milyarder Mikhail Prokhorov’ın kampanyalarını yürüttü. Fakat iki aday da kazanamadı ve Krasovsky yarışırsa, kendisinin de kazanma ihtimalinin düşük olduğunu söylüyor. Ancak yine de, kendisinin politik varlığının Rusya’daki eşitsizliğe dikkat çekme açısından değerli olduğunu düşünüyor.

Krasovsky’ye göre Rusya’nın doğası gereği homofobik bir ülke olduğu görüşü bir yanılsama. “Eşcinselliğimin bana bir yardımı olmadı, ancak kariyer hedeflerimde de hiçbir zaman yolumu kesmedi.”

Krasovsky sözlerine, “İnsanlar eşcinsel olup olmadığınızla, HIV durumunuzla ya da başka herhangi bir sağlık probleminizle ilgilenmiyor. İnsanlar benimle, bölgelerindeki şehirleşmeden dolayı yıkılan evler, toplumsal hizmetlerin çöküşü, bazı yasadışı inşaat alanları ya da mahallelerindeki kapatılan okullar hakkında konuşmak istiyor.” şeklinde devam ediyor.

Buna rağmen, Rusya’daki queer topluluğuna karşı kültürel iklim çok sert. Yarı özerk Çeçenistan Cumhuriyeti’nde, şimdi ikinci yılında olan , LGBTQ bireyleri kaçırma, işkence etme ve öldürme kampanyası devam ediyor. Rusya’nın queer propaganda yasa tasarısının orijinal metni, gey bireylerden açıkça cinsel sapık ve çocuk tecavüzcüleri olarak bahsediyor. LGBTQ hakları yanlısı protestolar ise polis tarafından yasaklanmış durumda. The Daily Beast’e göre, hâl böyle olunca da, çoğu queer aktivist ya Rusya’yı terk etti ya da küçük sosyal grupları dâhilinde sessizce oturuyorlar.

Krasovski, “Moskova’daki bohem çevreden arkadaşlarımın, sanırım yaklaşık % 90’ı alkol ve uyuşturucu ile kendisini öldürdü ve geri kalanlar kendilerini mevcut devlet sistemine uyduruyorlar. Kendimi öldürene kadar içmiyor olmam bir mucize.” diyor.

Anton Krasovsky, 2013 yılında Internet Kontr TV’de bir sunucu olarak kimliğini ilk kez, “Ben geyim, ama ben de Putin kadar insanım.” diyerek açıkladıktan sonra birkaç saat içinde işinden kovuldu.

İki yıl önce HIV pozitif olduğunu açıklamasının ardından, aktivizmini Rus otoritelerinin Rusya’daki HIV ile mücadele etmesi üzerine kullandı. Şu anda tahmini olarak 850.000 ila 1.5 milyon Rus, HIV ile yaşamakta ve bunların sadece %37’si bir tedavi görmekte ; bu da önleyici tedavilerde büyük bir boşluk olduğunu gösteriyor.

Anton Krasovsky, yarışıp yarışamayacağını görmek için, 3 Temmuz’dan önce 110 milletvekilinin imzasını toplamak zorunda. Eğer başarırsa haklarından mahrum edilmiş Rusların sesi olmak istiyor.

“Seçime, mevcut siyasi elitlere insan hakları ve özgürlük adına nasıl mücadele edileceğini göstermek için katılmak istiyorum.” diyor.

Siz Anton Krasovsky’nin siyasi kampanyası için ne düşünüyorsunuz?

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast