Anlayamamış Olabileceğiniz Sapyoseksüeller ve Diğer 5 Seksüalite

Anlayamamış Olabileceğiniz Sapyoseksüeller ve Diğer 5 Seksüalite

Be first to like this.

This post is also available in: English Русский ไทย Українська

Kısa bir süre önce demiseksüelleri -birine karşı cinsel çekim hissedebilmek için, öncesinde o kişiyle duygusal bir bağ kurmaya ihtiyaç duyan insanlar- keşfetttiğimizde, bunun diğer cinsellikler ve romantik ya da cinsel çekim türlerini tanımlamak için giderek artan bir sözlükteki terimlerden yalnızca biri olduğunun tam anlamıyla farkında değildik.

Yakın zamanda yayınlanan bir makalede , yazar Olivia Goldhill, farklı cinsel kimliklerdeki yükselişin, cinsel duygularımızı gay, düz ve biseksüel sınırların dışında daha doğru bir şekilde tanımlama isteğinden geldiğini belirtiyor. Bütün bu kelimeler belirli bir cinsiyeti ifade eder, ancak çekimin barındırdığı belirli duygu ve davranışların hiçbiri değildir.

Goldhill, diğer cinsellik türlerinin tanımlanması için kullanılan yeni kelimelerin yol açtığı birkaç önemli şey olduğunu söylüyor: Birincisi, cinsel çekimi cinsiyetten ayırmaya yardımcı olurlar. İkincisi, benzer çekim türlerini yaşayan insanların birbirlerini bulmalarına ve birbirlerinden bir şeyler öğrenmesine yardımcı olurlar. Üçüncüsü ise, insanların bireyselliklerini geri kazanmalarına yardımcı olurlar.

En önemlisi ise, bize cinsel arzularımızın sabit kimliklerden ziyade, değişken olduğunu hatırlatıyorlar. Eşcinsel bir erkek biseksüel, hatta aseksüel bile hissedebilir. Bir lezbiyen bir an öz-seksüelken, bir sonraki an nesne-seksüel olabilir. Bu sizi korkutmak veya üzmek zorunda değil; bu sadece, insan arzusunun aslında ne kadar karmaşık ve oyuncu olduğunu gösteriyor.

İşte duymamış ya da anlamamış olabileceğiniz 6 farklı cinsellik türü:

1. Androjen-seksüel

iStock tarafından RoBeDeRo’ya görüntü

Bir androjen-seksüel, hem erkeklere hem de kadınlara yönelik cinsel çekim hisseden; özellikle androjen bir görünüme sahip olan, yani görünüşte kısmen erkek ve kısmen dişi de olan, ayrımsız cinsiyete sahip bir kişidir.

2 . Öz-seksüel

iStock’ten m-GeorgeRudy ile görüntü

Bir öz-seksüel, bir başkasına cinsel açıdan karşılık vermekte büyük bir sorun yaşayan, ancak kendi dokunuşuna oldukça iyi tepki verebilen kişidir. Eskilerin dediği gibi, “Mastürbasyonu eleştirmeyin. Bu, sevdiğiniz biriyle seks yapmaktır.”

3. Aseksüel

iStockile m-imagephotography ile görüntü

Bir aseksüel, cinsel hisleri veya arzuları olmayan kişidir. Unutmayın ki, aseksüel bir insan esasen bir ya da daha fazla cinsiyetten romantik, entelektüel ya da duygusal açıdan hoşlanabilir. Ayrıca, sekse karşı ilgisizliklerine rağmen, fiziksel temas ve karşılıklı çıplaklıktan zevk alabilirler.

4 . Gri-seksüel

Resim Kurhan ile iStock

Bir gri-seksüel, çok sık seks istemeyen, ancak bazen cinsel çekim veya cinsel istek yaşayan bir kişidir. Bu kelime aynı zamanda, düşük cinsel dürtüye sahip olan birini de ifade edebilir; ancak gri-seksüeldeki ‘gri’, yaşlılıktan ziyade, aseksüel ve seksüel duygular arasındaki orta noktaya daha çok atıfta bulunur.

5. Nesne-seksüel

iStock tarafından courtneyk’e görüntü

Bir nesne-seksüel, nesnelere karşı romantik ve muhtemel cinsel bir çekim hisseden kişidir. Eyfel Kulesi’yle evlenmek isteyen hanımefendiyi ya da arabasından hoşlanan Anderson Cooper’ı hatırlıyor musunuz?

6. Sapyoseksüel

Görüntü Zephyr18 ile iStock

Zekayı cinsel açıdan çekici veya tahrik edici bulan bir kişidir. En önemli cinsel organın bacaklarınız arasındaki değil, kulaklarınız arasındaki olduğunu söylerler.

Bu diğer cinsellikler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Sundrawalex tarafından iStock tarafından sunulan görüntü

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast