Donald Trump’ın HIV Konusunda Kayıtsızlığı Milyonlarca Ölüme Neden Olabilir

Donald Trump’ın HIV Konusunda Kayıtsızlığı Milyonlarca Ölüme Neden Olabilir

Be first to like this.

This post is also available in: English

Donald Trump son bir yıkım eylemiyle 2017’nin sonuna geldi. O 16 danışmanı kovdu HIV / AIDS konusunda, konuyla ilgili uzman rehberlik etmeden kontrolü bırakıyor. Ancak bu, Cumhuriyetçiler tarafından 2017’de HIV taşıyan insanlara yapılan tek saldırıdan çok uzak. Trump, politik tavırlarının desteğiyle ilk yılını Amerika’daki ve dünyanın dört bir yanındaki halk sağlığı programlarını yok eden büroda geçirdi.

Hiv danışmanlarının atılması, salgına yönelik büyük bir yenilgi. Fakat bugüne kadar ki en zararlı öneri, çünkü Trump’un tuhaf federal bütçesi idi.

Federal politika Clinton ve Obama’ya ile ciddi bir ilerleme kaydetti. Reagan döneminin farklılıkları ve Bush dönemi garip uygulamalar. Başkan Obama döneminde ise enfeksiyon oranını %18 azaldı PrEP  dedavisi (enfeksiyonu neredeyse tamamen önler) ve daha önce bakımını bırakmış olan sigorta şirketleri için yeni kurallar ile.

Bununla birlikte, elimine etme ile dünya çapında bir milyar doları aşan Hiv programını Beyaz Saray önerdi. Hastalık Kontrol Merkezleri, HIV programında % 20 indirimle karşılaştı; Hiv’li insanlar için konut programları, 26 milyon dolarlık indirime uğradı ve Hiv sağlığı sağlayıcılarını yetiştiren programının bütçesinde de azalma oldu. Uzmanlar, bu kesintilerin milyonlarca ölüme neden olabileceğini öngörüyor.

RELATED | Trump, Ünlü Homofob Michael Savage ile Mar-a-Lago’da Bazı Kalite Zamanını Vermiş

Elbette, Trump’ın kesintileri Obama’dan önce bakımı elde edilemeyen düşük gelirli Amerikalıları oransız bir şekilde etkileyecektir. Kongredeki Cumhuriyetçiler bu planla birlikte hareket etmeye hazır görünüyordu ve geçen yıla göre 5 milyar dolarlık bir düşüş olmasını önermişti. Kongre Cumhuriyetçileri, farklı etnik gruplara arasında STD’leri (Seksüel yolla bulaşan hastalıklar) önlemeye ve aile kliniklerine olan orantısız enfeksiyonu hedef alan programların kesilmesini önerdi.

Dahası, Obamacare’yi atmaya çalışan Cumhuriyetçi girişimler, daha az insanın sigorta yapabilmesidir – bu da onları sağlık sigortası güvencesinden uzakta bir hayata sürmeleri demektir.

Trump’ın dağıttığı danışma konseyi, yönetimin dikkatini çektiğine dair herhangi bir işaret olmaksızın tüm yıl boyunca iki kez toplanabildi. Aslında, yetkililerin çalışmalarında ilgisizliğini gerekçe göstererek çok sayıda üye daha önceden ayrılmıştı. Trump, Ulusal AIDS Politikası Ofisi için direktör olarak adlandırmaktan hiç çekinmedi ve yönetim, fonları bilim tabanlı programlardan uzaklaştırıyor ve yalnızca kanıtlanmış başarısızlıklara ayırıyor.

RELATED | Donald Trump Doktorların Queer Hastaları Tedavi Etmeme Terchini Tanıyan Düzenlemeyi Yakında Onaylabilir?

Bu, özellikle tehlikeli bir zamanda ortaya çıkıyor; çünkü doktorları gereksiz ağrı kesiciler reçete etmeye iten ilaç firmaları tarafından beslenen opioid salgını, enjeksiyon temelli Hiv’in bulaşmasında artışa neden olabilir. Trump, opioid krizini ele almayı planladığını iddia etti, ancak şu ana kadar yaptığı tek eylem, ihmal edilebilir miktarda fon sağlayan bir acil durum fonunu düzenleyebileceğini bildiriyor.

Peki şimdi ne olacak? Hükümet insanları danışma konseyindeki görevlere başvurmaya davet etmesine rağmen, bu pozisyonların doldurulacağına inanmak için hiçbir neden yok. Yönetim, sistematik olarak HIV programlarının finansmanını ortadan kaldırdı ve hiçbir meşru uzman, Cumhuriyetçiler’in cinsel sağlıkla ilgili bilimsel olmayan politikalarına destek vermiyor. Bu, ilk jez ölümcül Reagan dönemi ‘nden sonra federal hükümetin AIDS konusunda uzman tavsiyesi bulunmaması durumunda yeniden yaşanabilir.

Trump, kısmen salgına kısa bir süre önce hitap etti. 2017’de bir buluşmaya meeting göre The New York Times, Haiti’den göçü kısıtlamak için baskı yaparak Haiti’nin “herkesin AIDS olduğunu” iddia etti.

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast