Florida’lı Bir Öğretmen, Ailesi Tarafından Evlatlıktan Reddedilen Eşcinsel Genç için 100,000 Dolardan Fazla Para Topladı

Florida’lı Bir Öğretmen, Ailesi Tarafından Evlatlıktan Reddedilen Eşcinsel Genç için 100,000 Dolardan Fazla Para Topladı

Be first to like this.

This post is also available in: English Português ไทย

Ailesi tarafından sokağa atılan eşcinsel bir genç, iyi kalpli bir öğretmen sayesinde geleceğe bir adım atıyor.

Jacksonville, Florida’da lise son sınıf öğrencisi olan Seth Owen, gelecek güz dönemi için Georgetown Üniversitesi’ne kabul edilmişti. Fakat 4,16 not ortalamasıyla bölüm birincisi olan 18 yaşındaki genç, Güneyli Baptist ailesinin, onun eşcinsel olduğunu öğrenmeleri ve maddi açıdan onu desteklemeyi bırakmalarından sonra asla üniversiteye gidebileceğini düşünmedi.

Okul, maddi yardımını, Owen’ın ebeveynlerinin katkılarına dayanarak hesaplamış ve durumunu değerlendirmeyi reddetmişti. Bu yüzden Owen’ın 20,000 dolarlık bir kısmını kendisi ödemesi gerekti. Owen, NBC haber kanalında “Üniversiteye gidebilmemin hiç bir yolu olmadığını fark ettiğimde ağlamaya başladım. Georgetown tek seçeneğimdi çünkü diğer tüm kabul seçenekleri çoktan reddetmiştim.” dedi.

O zaman, eski bir biyoloji öğretmeni olan Jane Martin, Owen’ın eğitim masraflarını karşılamak amacıyla, GoFundMe kampanyasını başlattı ve bu sayede şimdiye kadar 115,000 dolar değerinde bağış toplamayı başardı.

Martin, NBC’ye açıklamasında, “Owen benim gözümde oldukça cesur bir çocuk. Süper hırslıydı ve her zaman olabildiğince başarılı olduğundan emin olmak için sınırlarının üstüne ve ötesine gitmeye çalışırdı.” dedi. Martin ayrıca, “Seth’in fırtınasının ortasına bir gökkuşağı getirmek” istediğini ekledi.

Çömert bağışçılar sayesinde, Seth Georgetown Üniversitesi’ne gidebilecek.

Owen, ailesinin, onun eşcinsel olduğunu lise ikinci sınıfta öğrendiğini söyledi. “Babam bir gece telefonumu incelemeye karar verdi. Başka bir çocukla çekildiğim, kanıt niteliğinde bir fotoğraf buldu. Uygun olmayan herhangi bir içerik yoktu, fakat eşcinsel olduğum açıkça anlaşılıyordu.” Tüm bu olanlardan sonra, ailesi Owen’ı “tedavi etmesi” için Hristiyan bir danışmana gönderdi.

Seth, “Terapiden heteroseksüel olarak çıkmamı istedikleri açıkça belliydi” dedi. “Bir dönüşüm kampı gibi değildi, ama klişeleşmiş erkeklik davranışlarını ve bunun gibi şeyleri yapmayı teşvik etmeye çalıştıkları, kesinlikle garip bir dönüştürme terapisiydi.”

Eşcinsel genç ve ailesi arasındaki, genellikle kiliselerinin ne kadar LGBT karşıtı olmasıyla alakalı tartışmalar Şubat ayında ailesinin son ültimatomuna kadar devam etti: Ya kiliselerine gider ve heteroseksüelleşmiş olarak çıkacaktı ya da evi terk edecekti.

Annesi, giderken onu durdurmayı denemedi.

“‘Çocuğumu dinimden daha çok seviyorum.’ demesini umuyordum.” diye itiraf etti. Owen, Georgetown’dan mali yardım paketini aldığında bir arkadaşının evinde kalıyordu ve kaydolmaya gücünün yetmeyeceğini öğrendiğinde yıkıldı.

Kampanyanın inanılmaz başarısından sonra, eski öğretmen ve öğrencisi, benzer sıkıntılar yaşayan LGBTQ gençlerine destek sağlayacak bir burs oluşturmaya karar verdiler.

Owen, GoFundMe sayfasında şu gönderiyi paylaştı: “Hiçbirinize yeteri kadar teşekkür edemem. Hayallerim sizin sayenizde gerçekleşti. Yapılan yüzlerce bağış, bana hayatımı geçerli bir şekilde sürdürme güvencesi ve hayallerimin peşinden giderken inatçı ve kararlı olmaya devam etmem için güç verdi.”

LGBTQ topluluğu, ailesi tarafından reddedilen eşcinsel gençlerin üniversiteye girmelerine yardım etmek için ne yapabilir?

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast