Homofobi İle Mücadele: 9 Eşcinsel Amerikan Güreşçisinin Kısa, Yapmacık Bir Tarihi

Homofobi İle Mücadele: 9 Eşcinsel Amerikan Güreşçisinin Kısa, Yapmacık Bir Tarihi

Be first to like this.

This post is also available in: English Русский Українська

LGBTQ güreş fanları yakın zamanda, Altın Aşıklar olarak bilinen Yeni Japonya Profesyonel Güreş çifti Kenny Omega ve Kota Ibushi arasındaki fark ettiler. Güreşçiler, ne kendilerini eşcinsel olarak tanımlamış, ne de biri diğerine olan cinsel çekimini sergilememiş olsa da, onların hikayesi ve yakın zamanda yeniden bir araya gelmeleri, Amerikan güreşindeki diğer dokuz eşcinsel karakteri anlatmak istememize neden oldu.

Altın Aşıklar hikayesi, 2014’te bu partnerlerin ayrılığını gördü. Daha sonra, Omega, röportajlarda Ibushi’den bahsetmeyi sinirli bir şekilde reddederek, The Bullet Club olarak bilinen bir güreşçi grubunun kötü adamı hâline geldi. Ibushi dostluklarını yeniden kurmayı denediğinde, girişimleri Cody Rhodes adında başka bir Bullet Club üyesini kızdırdı. Rodos sonunda ringde Ibushi’ye saldırdı, ama o Ibushi’yi bitirmeden önce Omega koştu ve eski ortağını kurtardı. Nihayet dört yıl sonra tekrar bir araya geldiklerinde, başlarından aşağı konfetiler yağarken festival havasında kucaklaştılar.

Açıkça eşcinsel olmasa da, maçoluğun ve homofobinin ringe büyük ölçüde hükmettiği bir sporda, erkek bağının, savunmasızlığının ve yakınlığının nadir görülecek bir anıydı. Hatta Omega bile, partneriyle yeniden bir araya geldiğinden beri birçok güreş taraftarının internette ona söylüyor.

Evet, bu muğlak eşcinsel olay Japonya’da gerçekleşti; queer güreşi hikayelerinin hakarete varan şekilde şakalaştırıldığı, cinselleştirildiği ve hoyratlaştığı Amerika’da değil.

En tiyatral ve homoerotik spor olduğu gerçeğine rağmen, Amerikan güreşi hiçbir zaman gay ve queer kodlu güreşçilerin nabzına göre şerbet vermedi. Aslında, çoğu karakter gerçek hayattaki eşcinsel veya biseksüel güreşçileri sessizce kapatırken, basmakalıp homoseksüel klişelerine teslim olan homofobikler.

Tüm bunlar bir yana, işte Amerikan güreşinde yer alan dokuz gey güreş karakteri:

1. Gorgeous George (1941 – 1962)

Güreşteki ilk ve en kötü şöhretli “eşcinsel” karakteri, aşırı frapan karakteri, şahsi yardımcısı tarafından eşlik edilirken, payetli bornozlar ve uzun pelerinler giymiş hâlde ringe doğru yürürdü. Saçlarını uzatır ve platin sarısına boyardı, abartılı şekilde efemine davranışlar sergilerdi, güreşmeye başlamadan önce yardımcısından ringi parfümlü bir dezenfektanla spreylemesini isterdi ve milyonlarca canlı izleyiciyi ve televizyon başındaki seyirciyi çileden çıkaran bir düzenbazdı.

Sonunda zamanının en ünlü güreşçisi oldu ve yılda 100.000 dolar kazandı. Popülerliği, Kanadalı güreşçi Whipper Billy Watson’a karşı, kaybedenin saçını tıraş etmeyi kabul ettiği 1959’daki bir maçta doruğa ulaştı. George, elbette, hayranların zevk dolu tezahüratları içinde, kaybetti.

Bununla birlikte, George, aşırı dramatik becerisiyle Amerikan güreşini kalıcı olarak değiştirdi ve gelecek on yıllar için, Amerikan güreşi şovmenliğinde bir standart oluşturdu.

2. “Güzel Çocuk” Pat Patterson (1958 – 2014)

Gerçek bir öncü olan Pat Patterson, 1958’de Kanada güreşi kariyerine başlamadan önce açık bir geydi. 1962’de, Amerika’daki Pasifik Kuzeybatı Güreşleri’ndeki zamanı boyunca, bere ve güneş gözlüğü takan, ruj süren ve ağızlıklı sigarasıyla abartılı hareketler yapan, efemine bir karakter yarattı (101 Dalmaçyalı’daki Cruella D’Vil gibi bir karakter düşünün).

Bu karakteri uzun süre devam ettirmedi ve WWE’ye geçtikten sonra, televizyon programı WWE Legends’ House ‘un 2014 Haziran finalinde 40 yıllık partnerinden bahsedene kadar, eşcinselliğinin konusu hiç açılmadı. Hayat arkadaşı Louie Dondero, 1998’de kalp krizinden öldü.

Patterson’un kariyerinin diğer tek önemli queer olayı (bildiğimiz kadarıyla), eski ekibindeki arkadaşı Gerald Brisco’ya karşı olan, 25 Haziran 2000 tarihli “abiye kıyafet maçı”. Sonunda her iki güreşçi de, araya girip onları hareketsiz hâle getiren Crash Holly adında bir erkek güreşçi tarafından dövülmüştü.

3. Adrian Adonis (1974 – 1988)

Kariyerine, motorcu ceketinin içindeki kavgacı bir tip olarak başlamış olsa da, 1985’te geçirdiği bir sakatlık, onun deri ceketini beyazımsı sarı saçlar, pembe yüzükler, güneş şapkası, şallar, elbiseler ve palyaçovari bir makyajla değiştirerek; “Sevimli” Adrian Adonis olarak yeniden ortaya çıkmasına neden oldu. Garip bir şekilde, hiçbir zaman feminen konuşmadı; derin bir sesle konuştu ve arada sırada el atma hareketini yaptı.

Mayıs 1986’da, nihayet Dünya Güreş Federasyonu’ndaki, buket şeklindeki mikrofonuyla, derme çatma bir çiçekçi dükkanı içinde güreşçilerle röportaj yaptığı Çiçekçi Dükkanı adlı kendi talk şov işini aldı. Bir zamanlar arkadaşı olan Rowdy Roddy Piper tarafından sunulan rakip program “The Piper’s Pit”in yarattığı kıskançlık nedeniyle Adonis ve arkadaşları programı sırasında Piper’e saldırdı, bacağını yaraladı, onu ruja buladı ve setine zarar verdi.

Piper, kendi programının aslında daha yüksek puanlara sahip olduğunu duyurmak için Çiçekçi Dükkanı ‘na döndüğünde, Adonish Çiçekçi Dükkanı ‘ nın setini öfke içinde yıktı. İkisi sonunda Adonis’in kaybettiği ve altın buklelerinin Brutus Beefcake tarafından kesildiği, Brutus’un “Berber” Brutus Beefcake takma adını kazandığı bir saç maçı yaptı. Adonis daha sonra Beefcake ile rekabete başladı ancak kısa bir süre sonra Mayıs 1987’de, WWE’den “kıyafet kuralları ihlali” nedeniyle gayri resmi bir şekilde kovuldu.

4. Adrian Street (1957 – 2005)

Meksikan Lucha Libre exocticos geleneğinde, “Egzotik” Adrian Street, bir kez izleyicilerine efemine tavırlarla sataştıktan sonra, frapan kötü adam karakterini doğurdu. “Bu karaktere büründüğümde, normalde elde ettiğimden çok daha fazla tepki görüyordum.” dedi.

Ve böylece, parlak renkli pastel kostümler giymeye başladı, saçını beyazımsı sarıya boyadı, parıltılı makyaj yapıp domuz kuyrukları taktı ve rakiplerini öperek bacak sıkıştırmalarından kaçtı. Ayrıca yendiği rakiplerine, onları küçük düşürmek ve maskülenliklerini bozmak için queer kartviziti olan ünlü makyajını yaptı. En sonunda, karısı bir çeşit 1980’ler valkürü olarak, ringideki yardımcısı rolünü üstlendi.

Hâlâ hayatta olan güreşçi, anılarını çevrimiçi olarak Benim Pembe Gaz Maskem , Pullar İçindeki Sadist ve Şiddet Altındır gibi başlıklarla yayınlamaktadır.

5. Goldust (1995 – günümüz)

WWE Onur Listesi üyesi merhum Dusty Rhodes’nin oğlu Goldust, 1995 yılında WWF’de esrarengiz bir figür olarak ortaya çıktı. Ayrıca “tuhaf olan” ve “Sapıklığın Prensi” olarak da adlandırdı, altın ve siyah makyaj yapar, altın streç bir dansçı giysisi ve altın payetli bir bornoz giyer ve platin sarısı bir peruk takardı. Yavaş ve müstehcen tavırları vardı; nefes nefese konuşur, rakiplerine öpücük atar, ringe bornozlar fırlatır, bir yandan titrerken kendi vücudunu erotik bir biçimde okşar, hem rakiplerini hem de seyircileri kızdırırdı.

Goldust, ilk çıkışından beri farklı örneklerle, dört ya da beş kez çeşitli güreş federasyonlarında ortadan kayboldu ve yeniden ortaya çıktı. Bu günlerde, nefes nefese sesini ve rahatsız edici cinsel tavırlarını bırakmış, Teksaslı aksanıyla konuşan basit bir güreşçidir.

6, 7 ve 8. Billy, Chuck ve berberleri Vito (2001 – 2002)

Billy Gunn ve Chuck Palumbo ikilisi birlikte güreşmeye başladıklarında, gitgide artan bir biçimde birbirlerine karşı fiziksel olarak daha sevecen hâle geldiler, en sonunda uyumlu kırmızı güreş kıyafetlerini benimsemiş ve saçlarını boyamışlardı. (Gey güreş karakterleri ve bu sarı saç olayı da ne?)

İkisi sık sık birbirlerine sarılırdı, birbirlerine hediyeler verirken ve sahne arkasında esnemek için birbirlerine yardım ederken görüntülenirdi. Yanlarında bir de kaplan desenli pantolonlar giyen, kocaman favorileri olan, coşkulu ve erkeksi şekilde çekici, Vito adlı berber/menajerleri vardı.

İkisi ringde nişanlanmış olsalar da; ring içindeki, seyircilerin çınlayan yuhalamaları ve “Sadece Hayır Deyin” sloganlarıyla karşılaşan düğün seremonileri, Gunn eşcinsel olmadıklarını açıkladığında sona erdi. Ardından, seyircilerin tezahüratları arasında, birleşmelerinin yalnızca bir reklam çalışması olduğunu ekledi.

Gunn daha sonra Vito’ya saldırdı. Sonra başka iki güreşçi çifti dövmek için ringi atladı ve mihrap işlevi gören derme çatma ahşap çiçek kafesini tahrip ederek, sahte bir gey düğününü etkin bir şekilde sahte bir gey şiddetine çevirdi. Bu, çiftin başlangıçta çığır açan kişiler olarak alkışlanması ve o zamanlar gerçekte eşcinsellerin evlenemediği düşünülecek olursa, özellikle saldırgancaydı.

Daha önce World Wide Entertainment’a tavsiyede bulunan Gays and Lesbians Allied Against Defamation (GLAAD) – Karalamaya Karşı Gey ve Lezbiyen Birliği-, sonunda bu fiyaskoyla ilgili bir açıklama yayınladı : “WWE iki ay önce, Billy ve Chuck’ın çıkıp yayında evleneceklerine dair söz verdikleri zaman, bize yalan söyledi.”

9. Orlando Jordan (2003 – günümüz)

Jordan, Total Nonstop Action Wrestling (TNA) onu 2010’da sanki daha da açık bir biseksüel gibi yeniden paketlemeden önce, yıllardır açık biseksüel bir profesyonel güreşçiydi. Ancak, onlar Jordan’ın biseksüel karakterini banal bir yolla ele aldı.

Biseksüel çıkışında, TNA reklamı olan, üzerinde “Çizgiyi Aşın” yazılı polis şeritlerine bürünmüş hâlde, sözleri “Kadınlar beni sever ve erkekler benimle olmak ister. Orlando Jordan, sekse hazır bebeğim.” olan şarkı eşliğinde, huşu ve gölgeler içinde tavandan ringe indi,

Sonra, göz maskesini birden çıkarıp mavi göz farını gözler önüne sermeden önce, biraz etrafta kedi gibi dolandı. Ardından, üzerinde dudak resmi olan bir paravan açıldı ve ardındaki biseksüel bayrağıyla (içiçe geçmiş, iki erkek cinsiyet ve bir kadın cinsiyet simgeleri) ve başsız erkek ve kadın gövdesi heykelleri, üzerinde yarı çıplak birer erkek ve kadının oturduğu beyaz bir koltukla dekore edilmiş küçük bir odayı ortaya çıkardı. Jordan ikisinin arasına oturdu, kamera görüntüyü kesmeden önce seyircilere kışkırtıcı bir bakış attı

Tuhaf giriş numarasına rağmen, Jordan’ın biseksüelliği hikaye ya da karakterizasyon açısından hiçbir zaman gerçekten pek bir işe yaramadı. Bir keresinde ring kenarında erkek ve kadın yardımcılarını öptü, takım partnerine aşık olduğunu iddia etti ve rakibini yıldırmak için göğsü gümüş boya kaplı hâlde ringe çıktı.

Bu gey güreş karakterler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast