Türkiye Eurovision Şarkı Yarışmasını Conchita Wurst gibi LGBTQ Yarışmacıları Yüzünden Boykot ettiğini Söylüyor

Türkiye Eurovision Şarkı Yarışmasını Conchita Wurst gibi LGBTQ Yarışmacıları Yüzünden Boykot ettiğini Söylüyor

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Français ไทย

Ülkenin medya başkanı “Türkiye, aşırı derece yapmacık olan Eurovision müzik yarışması LGBTQ yarışmacılarını bünyesinde ağırladığı sürece yarışmayı boykot etmeye devam edecek” diye bir anonsta bulundu.

Oylama sistemini ele alan bir anlaşmazlık yüzünden olduğu söylenerek, büyük çoğunluğu Müslüman olan millet 2012 yılında Eurovisionyarışmasından çekildi. Fakat, Türkiye Radyo ve Televizyon(TRT) Başkanı İbrahim Eren “Yarışma, 2014 Eurovision’ı kazanan Avusturyalı sakallı transeksüel Conchita Wurst gibi insanları bünyesine dahil ettiği süreceTürkiye yarışmaya geri dönmeyecektir. ” dedi.

Eren devlete ait Anadolu haber ajansına “Şu sıralar katılmayı düşünmüyoruz” diye bildirdi. “Kamu yayını olarak cinsiyeti olmadığını ve hem kadın hem erkek olduğunu söyleyen sakallı ve etekli bir Avusturyalıyı, çocukların izleyebileceği aksam 9 gibi bir saatte canlı olarak yayınlayamayız.”

“Burada bir çeşit kafa karışıklığı bulunmakta” diye vurgulayan Eren “Ancak bu durum düzeltildiğinde, Eurovision’a geri döneceğiz.” dedi.

İlk olarak, Türkiye İngiltere, Fransa, İtalya ve Almanya’nın daima finallerde yerini korumasıyla alakalı olan “büyük beşli” kuralını protesto etti. TRT, Türkiye’nin 2016 yılında Eurovisiona geri geleceği sözünü verdi, fakat bu hiç gerçekleşmedi. Ülkenin son giriş parçası 2012’de yedinci olarak yarışmayı tamamlayan Can Bonomo’nun “Love Me Back” parçasıdır.

Türkiye’nin en son “Everyway That I Can” parçasıyla Eurovision’ı kazandığı sene 2003 yılıydı. Gelenek takip edilerek, yarışmaya 2004 yılında İstanbul ev sahipliği yaptı.

“Eşcinsel Olimpikleri” olarakta lakaplandırılan Eurovision’ın Wurst’ten bile önceye dayanan eşcinsel görünürlüğüne sahip bir tarihi bulunmaktadır. Örneğin; 1998’de İsrailli transeksüel şarkıcı Dana International “Diva” parçasıyla yarışmayı kazandı. 2013 yılında, Finlandiyalı şarkıcı Krista Siegfrids, kadın arka plan dansçılarından birini Finlandiya’nın Eşcinsel evlilik yasağını protesto etmek için öptü. 2 yıl sonra Litvanyalı şarkıcılar Monika Linkyte ve Vaidas Baumila “This Time” performansı sırasında hemcinsleriyle bir öpüşme canlandırdılar.

Türkiye uzun zamandan beri, Müslüman dünyasının oldukça gelişen ülkelerinden biri olarak görülmekte, buna rağmen artan muhafazakarlık Onur yürüyüşlerinin ve Grindr uygulamasının yasaklanması ve LGBTQ aktivistlerine karşı yapılan saldırılarla birlikte görülmektedir.

Sizce Türkiye’nin Eurovision boykotu ülkede artan homofobinin bir diğer işareti midir?

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Quantcast