Hong Kong Mahkemesinin Gay Evliliğe Karşı Kararı, HIV ve Dönüşüm Terapisi Yükselirken

Hong Kong Mahkemesinin Gay Evliliğe Karşı Kararı, HIV ve Dönüşüm Terapisi Yükselirken

Be first to like this.

This post is also available in: English Español

Geçtiğimiz yıl bir Hong Kong mahkemesi, hükümetin Yeni Zelanda’da evlendiği Hong Kong’lu bir eşin ve eşinin aynı cinsiyetten evliliğinin tanınmamasının anayaya aykırı olduğunu karara bağladı. Daha sonra bu kararın bir alt mahkeme tarafından e iptali kararlaştırdı. Ancak bugün bir temyiz mahkemesi bu kararı bozdu. Hong Kong eşcinsel evlilik kararının haberi, eşcinsel dönüşüm terapisi ve HIV oranlarındaki artışlarla ilgili raporlara eşlik ediyor.

Hong Kong eşcinsel evlilik davası (ve sonra ne olacak?)

Hong Kong eşcinsel evlilik davası, 2002’den bu yana ülkenin Göçmenlik Dairesi çalışanı Angus Leung Chun-kwong’un, kocası Scott Adams’a özel yararlar sağlamadığı gerekçesiyle dava açmasıyla başladı. İki tanesi 2014’te Yeni Zelanda’da evlendi.

Hong Kong Asliye Mahkemesi evlenme yardımlarını reddetmenin anayasaya aykırı olduğunu, sadece Chun-kwong’un cinsel yönelimine karşı ayrımcılık arzusuna dayanarak karar verdi. Ancak, ülkenin Temyiz Mahkemesi tarafından yayınlanan bir kararda, yalnızca bir işveren olmanın ötesinde, Hong Kong hükümeti aynı zamanda “Hong Kong’un hakim sosyo-ahlaki değerlerinin bekçisi” olarak hizmet ediyor.

Ayrıca, Mahkeme, Chun-kwong’un lehine bir kararın, “arka kapıdan” eşcinsel evliliğini yasal hale getireceğini ve “toplu konut, sosyal refah, kamu sağlık yardımları, istihdam faydaları ve koruma” gibi diğer alanlarda kaçınılmaz olarak yasal sorunlara yol açacağını söyledi. , emeklilik ve hayat sigortası “- federal düzenlenmiş fayda kapsamı dışındaki alanlar.

Hong Kong’un yasaları evliliği bir erkekle bir kadın arasındaki ilişki olarak tanımlamıyor; ama hakimler bu şekilde olduğunu dile getiriyor.

Chun-kwong, Hong Kong’un vergi dairesine evliliğini tanıması için dava açtı, ancak mahkeme hem ilk davada hem de temyizinde ona karşı karar verdi. Chun-kwong, Hong Kong’daki eşcinsel evlilik davasının bölgedeki en yüksek mahkemeye itiraz edilip edilmeyeceğine karar vermeden önce hukuk uzmanlarına danışacağını söyledi.

Doğal olarak, Chun-kwong’un 2017 yasal zaferini kutlayan Hong Kong LGBTQ topluluğu, en son iktidar ayrımcılığını ve hem insan haklarına hem de evlilik hakkındaki uluslararası görüşlerin değişmesine işaret etti.

Hong Kong’daki yükselişte olan dönüşüm tedavisi ve HIV oranları

Hong Kong, 1991’de eşcinselliği suç haline getiren sömürge dönemi yasalarını yürürlükten kaldırmıştı. Hali hazırda hükümet tarafından eşcinsel ayrımcılığı yasaklayan yasalar var ve neredeyse hiçbir şekilde LGBTÖ karşıtı şiddet uygulanmaktadır. Yine de, çocukların yaşadığı geleneksel aile yapısına karşı bir hipotez olan bir eşcinselliğin yaygın görünümü yönetim tarafından engellenmektedir. Evlenmeleri, çocuk sahibi olmaları ve daha sonra aileleri için evlatlık dindarlığın bitmeyen bir döngüsünde beklemeleri bekleniyor.

Bu kültürel çevrede, LGBTQ aktivistleriLGBTQ’lu kişilerin olarak adlandırılan daha fazla hikayesi Hristiyan gruplarınca yürütülen klinikleri eşcinsel dönüşüm terapisi olarak düşünülüyor.

Hong Kong merkezli yanlısı LGBT grubu Queer Theology Academy’den Nocus Yung, bu grupların insanların cinsel yönelimlerini ve cinsiyet kimliklerini, namaz, soğuk duşlar ve aynı cinsiyetten cinsel veya romantik karşılaşmalardan uzak durmaya çalıştıklarını söylüyor.

Hemen hemen her büyük psikolojik birlik, dönüşüm terapisini psikolojik bir işkence biçimi olarak kınamaktadır. Hong Kong (ve Amerika) ‘daki dini muhafazakârlar, bu işkenceyi savunmayı denediler. Bu tedavilerin yasaklanması, ifade ve din özgürlüğünü kisvesi altında engelenilmeye çalışılmaktadır.

Yıllık bir ulusal sağlık araştırması ayrıca, homoseksüel Hong Kong erkeklerinin% 6,54’ünün HIV geçirdiğini, önceki üç yılın her birinde bildirilen% 4’lük bir orana sahip olduğunu bulmuştur. Bu oran diğer Güneydoğu Asya şehirlerinde bildirilen% 10’dan daha az olmakla birlikte, HIV ile ilişkili bir sivil toplum örgütü olan AIDS Endeksinin pazarlama ve iletişim sorumlusu Marco Wong Ka-chung, bu yeni enfeksiyon oranlarının daha yüksek olduğunu yansıtıyor. HIV durumlarını test eden ve raporlayan daha fazla gey adam.

Hong Kong, diğer Asya ülkelerinden daha gay dostu, ancak yine de haklarda geride kalıyor

Hong Kong ayrıca yasal haklar bakımından Batı ülkelerinin gerisinde kalmaktadır. Bölge, konut, istihdam ve kamuya açık konaklama alanlarında kapsamlı ayrımcılık karşıtı yasalardan yoksundur. Aynı cinsiyetten çiftlerin yasal olarak tanınmasını ve çocukları evlat edinme ya da büyütme haklarını sunmaz. Daha da kötüsü, hükümet politikası, trans vatandaşlarının kimlikleri üzerinde herhangi bir cinsiyet belirleyicisini değiştirmeden önce, tam bir vatandaşlık tasfiyesi ameliyatı geçirmesini gerektiriyor. Birleşmiş Milletler, Birleşmiş Milletler’e göre bu bir işkence biçimidir.

Sonuç olarak, bir 2012 araştırması , açık bir şekilde LGBTQ Hong kongluların % 87’sini kuir karşıtı istismarına maruz kalmaktadırlar. Çalışırken,% 42’si sosyal bağlantı veya kişisel ilişkilerini kaybetme konusunda endişeleniyor. Böylece, birçok queer Hongkonglu, toplumsal beklentileri yerine getirmek için karşı cinsten biri ile ilişki kuruyor ya da evlenmeye devam ediyor.

Yine de, Hong Kong 2022 Eşcinsel Oyunlarına ev sahipliği yapacak . Eşcinsel Oyunlarına ev sahipliği yapan ilk Asya şehri olarak, dünyanın dört bir yanından gelen 40.000 LGBTQ ziyaretçisi pozitif rol modelleri sunabilir, LGBTQ olmanın kültürel algılarını değiştirmeye yardımcı olabilir ve bölgeyi tamamen yeni yollarla düşünerek LGBTQ konularını konuşturur.

Hong Kong eşcinsel evlilik kararı ve HIV ve dönüşüm terapisindeki artışları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda ses çıkar.

hongkongfp.com aracılığıyla öne çıkan görseller

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast