Hornet Türkiye App Store’dan LGBTQ Karşıtı Mahkeme Kararıyla Kaldırılmasına Yanıt Veriyor

Hornet Türkiye App Store’dan LGBTQ Karşıtı Mahkeme Kararıyla Kaldırılmasına Yanıt Veriyor

Be first to like this.

Apple Hornet’i kaldırdı, dünyanın kuir (queer) sosyal ağını, kendi Türkiye App Store’undan, kuvvetli bir kuirfobik olan Türk hükümetinin aldığı bir mahkeme emriyle

Batı Hollywood, Califf., 10 Ağustos, 2021 Türk hükümetinin ülke sınırları içinde süregelen LGBTQ seslerini susturma çalışmaları Hornet’in App Store Türkiye’den kaldırılmasıyla sonuçlandı. Apple, Hornet’e 6 Ağustos’ta gerçekleşen bu eylemin Türk hükümeti tarafından verilen mahkeme kararına cevaben alındığını haber verdi. Hornet şu anda hem Apple’a hem de mahkeme kararına itiraz için hukuk müşaviri ile görüşme sürecinde.

Hornet, Türkiye’de 3 milyondan fazla kullanıcısıyla övünmekle beraber, uzun zamandır ülkenin kuir topluluğunun bel kemiği olmuştur. Ülkenin LGBTQ nüfusu için kalan tek dijital platform olarak, kullanıcılar kişisel ilişkilerinin yanı sıra LGBTQ merkezli haberler ve sağlık kaynakları için Hornet’e güveniyor.

Türkiye’nin LGBTQ toplumu üzerindeki baskısı, popüler ilişki uygulaması Grindr’ın Türk hükümeti tarafından yasaklandığı Eylül 2013’e kadar uzanıyor. O zamandan beri, gay TV karakterlerine sansür uygulanmasına, LGBTQ dostu markaların boykot edilmesine, LGBTQ insanlardan “ucube” ve “yozlaşmış” olarak bahseden hükümet yetkililerine, öğrenci organizatörlerinin tutuklanmasına ve çevik kuvvetin Onur Yürüyüşler’ini engellemelerine şahit olduk.

Ağustos 2020’de, Hornet’in hornet.com web sayfasına erişim, aynı LGBTQ karşıtı mahkeme emri gerekçe gösterilerek Türk hükümeti tarafından engellendi.

Hornet Kurucusu ve CEO’su Christof Wittig, “Türkiye’de gördüğümüz şey – ifade özgürlüğünün kademeli olarak erozyona uğraması, hükümetin en yüksek makamlarından sürekli olarak kuirfobik (queerfobik) bir dil, sokaklardaki fiziksel vahşet – hayal kırıklığından başka bir şey değil.” diyor. “Ama aynı zamanda bu durum, Hornet’in dünyanın kuir sosyal ağı olarak yaptığı işin bugün her zamankinden daha hayati olduğunun da açık bir göstergesi. Bu yüzden Hornet, topluluğumuzun ihtiyaçlarını karşılamaya devam edecek.”

Hornet, hükümetin LGBTQ topluluğuna yönelik amansız saldırısına rağmen, kuir sosyal ağını Türkiye’deki kullanıcılar için erişilebilir kılmak için teknolojik çözümlere bağlı kalmaya devam ediyor. Hornet, Türk kullanıcılarını ve tüm LGBTQ topluluğu üyelerini eylemleriyle kendilerini tehlikeye atmamaları konusunda uyarsa da, yerel topluluk tarafından Twitter ve Change.org/Hornet aracılığıyla uygulamaya erişimi yeniden sağlamayı amaçlayan çabalar, şimdiden ülke geneline yayılmış durumda.

About Hornet

Hornet, 35 milyondan fazla farklı kullanıcıya sahip, her zaman, her yerde kullanılabilen bir topluluk ana üssü sağlayan dünyanın queer sosyal ağıdır. LGBTQ topluluğunun radikal, olumlu gücünü en son teknolojiyle güçlendiren kullanıcılar, deneyimlerini onları anlayan ve onaylayan arkadaşlarıyla paylaşma konusunda kendilerini rahat hissediyorlar. Daha fazlasını öğrenmek için lütfen şu adresi ziyaret edin: www.hornetapp.com

Basın irtibatı: press@hornet.com

Related Stories

Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast