Keto Diyetini Denemeli misin? Bu Diyetisyenler Aşırı Beslenme Alışkanlığı ile İlgilenir

Keto Diyetini Denemeli misin? Bu Diyetisyenler Aşırı Beslenme Alışkanlığı ile İlgilenir

Be first to like this.

This post is also available in: العربية English Español Português ไทย

Şimdiye kadar muhtemelen, arkadaşlarınızı vücudun enerjisini sağlamak için yağlarının yanmasına yardımcı olması gereken yüksek yağlı, karbonhidratsız bir diyet olan Keto Diyeti (ya da ketojenik diyet) hakkında konuşurken duymuşsunuzdur. Peki bu, sizin için doğru diyet mi? Hadi biraz daha yakından bakalım.

Keto Diyeti Nedir?

Keto Diyeti, bir kinsanın yediklerinin % 75’inin yağ oranının yüksek, % 20’sinin protein ve % 5’inden azının karbonhidrat olması gerektiğini belirtiyor. Temelde neredeyse tüm karbonhidratları kişinin yemeğinden kesiyor; böylece “ketozis”e itiliyorlar, kan şekeri (insülin) seviyeleri düşüyor ve vücut birincil enerji kaynağı olarak şekerden ziyade yağ yakmaya başlıyor.

Ancak, vücudun enerji kaynağı olarak karbonhidratlı glikojenler yerine yağ bazlı ketozları kullanmaya başlaması genellikle üç ila dört gün sürer. Bu geçiş döneminde insanlar kendilerini bitkinlik, baş dönmesi, mide bulantısı, zihinsel olarak körleşmiş hissedebilir ya da kramp ve baş ağrıları yaşayabilir (bu genellikle “ketoz gribi” olarak adlandırılır).

Ancak bu “grip” durumunun birkaç gün içinde geçtiği söyleniyor. Vücut dokuları içindeki karbonhidrat rezervleri bol su içerdiğinden, Keto Diyeti hızlı kilo verdirme özelliğini ününe ekleyen “ödem atmaya” neden olur.

Diyetisyenler Keto Diyeti hakkında ne düşünüyor?

Ketojenik diyet yeni bir moda değil. Bir çeşidi, çocukluk çağı epilepsisini tedavi etmek için 1920’lerden beri kullanılmaktadır. (Aslında, bazı çalışmalar gösteriyor ki diğer nörolojik hastalıkların belirtilerini de azaltabilir.) Aynı zamanda, 1973’teki Atkins Diyeti ve 2000 yılındaki Fransız kökenli Dukan Diyeti ile oldukça benzerdir.

Ancak lisanslı diyetisyen Kristin Kirkpatrick, bunun her zaman -özellikle seyahat ettiğinizde ve yiyecek kaynaklarınız konusunda daha az kontrolünüz olduğunda- bağlı kalması kolay bir diyet olmadığını söylüyor . Ayrıca bazı insanlarda kabızlığa neden olabileceğini, çünkü karbonhidratlarda sıklıkla bulunan lifleri büyük oranda azalttığını ekliyor.

Başka bir diyetisyen Toby Amidor, büyük ölçüde yağa dayalı olduğu için, Keto diyeti yapanların genellikle vücudun ihtiyaç duyduğu diğer mikro besinleri aldıklarından emin olmak için vitamin takviyeleri almaları gerektiğini belirtiyor .

U.S. News and World’un beslenme, diyabet ve kalp hastalıkları uzmanlarından oluşan kurulu Keto diyetine beş üzerinden iki puan verdi. Kurul, diyabetli insanlar için güvensiz olduğunu ve yüksek yağ tüketimiyle kalp hastalığını potansiyel olarak teşvik edebileceğini belirtirken, söz konusu diyetin sağlıklı yağ tüketimini teşvik edebileceğini öne sürenler de oldu.

Son olarak, başka bir lisanslı diyetisyen olan Maria Zamarripa, halk için Keto Diyetini önermiyor, özellikle de karbonhidratın kesilmesine ve gıda seçeneklerinin kısıtlanmasına çok fazla bağlı olduğu ve kısmen de uzun vadeli etkileri hakkında pek fazla araştırma olmadığı için.

Bunun yerine, daha fazla yemek seçeneğinizin olacağı ve ne yediğinizi daha az sorunla gözlemleyebileceğiniz besleyici bir yiyecek karışımı almanızı öneriyor.

Related Stories

Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast