Dünyadan Haberler: İsrail Eşcinsel Mültecileri Uganda’ya Kovalarken, Kolombiya’daki Siyasi Kazanımlar

Dünyadan Haberler: İsrail Eşcinsel Mültecileri Uganda’ya Kovalarken, Kolombiya’daki Siyasi Kazanımlar

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Français Português ไทย

UNAIDS ve Birleşik Birleşmiş Milletler HIV/AIDS Programı ile ortaklaşa hazırlanan bir haber kaynağı olan Equal Eyes sayesinde her ay, dünyanın dört bir yanından gelen haber özetlerine bakarız. Bu ay, Kolombiya’daki en büyük LGBTQ politik kazanımlarının yanısıra, Amerika’da çocuk evliliğini suç sayan yasa tasarılarının homofobiyi vurması gibi kötü haberlere de bakacağız. Ayrıca İsrail, eşcinselliği yasadışı yapan kanunlara rağmen, queer mültecileri Uganda’ya gönderiyor. Bu ayın tüm dünya haberlerine göz atın.

HIV kendin yap test kitleri, LGBTQ bireylerin homofobi hakkında endişe duymadan hizmet almasını kolaylaştırıyor

Burma’da yapılan bir randomize çalışma,HIV kendin yap test kitlerinin başarılı bir şekilde kullanılabilir olduğunu ve trans kadınlar, eşcinsel erkekler ve erkeklerle seks yapan diğer erkeklerin bu hizmeti almasına yardımcı olduğunu ortaya çıkardı. Güney Afrika’da, eşcinsel ve biseksüel erkeklerle yapılan bir araştırma, hemen hemen tüm katılımcıların, kendin yap test kitlerini kullanma konusunda istekli ve yetenekli olduğunu ortaya çıkardı.

Beden imajı sorunları LGBTQ topluluğunu hâlâ rahatsız ediyor

Ayrıca Kanada’da, queer erkeklerin   beden imajı sorunları  ile mücadele etmesine yardımcı olmak için “Every Body” adlı bir program başlatıldı. Bunun yanısıra, Amerika’da ilk kez yapılan bir ulusal araştırma, ankete katılan LGBTQ gençliğinin % 54’üne bulunduğunu tespit etti. yeme bozukluğu tanısı konduğunu ortaya çıkardı. Teşhis edilenlerin % 58’i de intiharı düşünmüş veya denemiştir.

Homofobikler ve radşkal dinciler, bir Filipin ayrımcılıkla mücadele yasa tasarını engelliyor

Filipinler’de, Senatör Risa Hontiveros Ayrımcılıkla Mücadele Yasa Tasarısı (ADB) ‘nı Aralık ayında yeniden sundu; bu, cinsel yönelimi, cinsiyet kimliği ve cinsiyet ifadesi ne olursa olsun, herhangi bir kişiye karşı ayrımcılığı önlemeyi amaçlayan bir yasa tasarısı. Ancak, ADB destekçileri, bazı milletvekillerinin tasarının kabul edilmesini özellikle engellediğini ve oy kullanmayı reddettiklerini söylüyor. Bu arada, “Jesus Is Lord (JIL)” önderliğinde binlerce kişi tasarıya karşı çıkmak için Senato’nun önünde toplandı.

Kolombiya’nın yeni LGBTQ kongre üyeleri var

Angélica Lozano, solda ki.

Kolombiya’nın son seçimlerinde, 14 LGBT aday Kongre için adaylığını koydu. Halk ilk kez, açık bir şekilde biseksüel olan Angélica Lozano’yı Senato’ya ve açık bir şekilde eşcinsel olan Mauricio Toro Orjuela’yı Kongre’ye seçti. Filipinler’de, ülkenin Kongre’ye seçilen ilk açık trans kadını Milletvekili Geraldine Roman, yedek kuvvetlere katılan ilk açık trans askeri subay oldu.

Alman homofobikler evlilik eşitliğini geri almaya çalışmaktan vazgeçti

Almanya’da, Hıristiyan Sosyal Birliği (CSU) siyasi partisi, herhangi bir mücadelenin başarı şansının düşük olduğu sonucuna varılan yasal bir rapordan sonra geçen yıl ülkede yasallaştırılan   eşcinsel evliliğini tersine çevirme çabalarına son verdi. 

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki siyasiler, eşcinsel evliliği yasaklamalarını engelleyeceği korkusuyla, çocuk evliliğini yasaklamayı reddetti

Amerika Birleşik Devletleri’nde, Kentucky ve Tennessee’deki politikacılar, çocuk evliliğinin yasaklanması önergelerini dikkate almayı reddettiği için eleştirilerin hedefi oldu. Söylentilere bakılırsa, Kentucky Aile Vakfı ve Tennessee Aile Eylem Konseyi, çocukların evlilik kararlarının bir ebeveynin tercihi olması gerektiğini savunarak, tasarıların ertelenmesi için politikacılarla görüşmeler yaptı  ve Tennessee’de, evlilik hakkındaki herhangi bir yasa tasarısının eşcinsel evlilik haklarını tersine çevirme çabasıyla bozulacağı tartışılıyor. Ulusal medyada yer alan haberler halkın öfkesini alevlendirdi ve her iki tasarı da artık bir oylamaya geri getirilecek.

Amerika Birleşik Devletleri ve Tayland’daki mahkemeler, trans iş ayrımcılığının aleyhine karar veriyor

Tayland Merkez İdare Mahkemesi, Thammasat Üniversitesi’nin trans öğretim görevlisi Kath Khangpiboon’u adaletsizce kovduğuna karar verdi.

ABD 6. Devre Temyiz Mahkemesi, trans çalışanlara karşı uygulanan ayrımcılığın bir cinsiyetçi önyargı biçimi olduğunu belirterek, bir işverenin cinsel kimliğinden dolayı bir trans kadını yasadışı bir şekilde kovduğuna karar verdi. İşveren, Din Özgürlüğü Yeniden İnfaz Yasası’nın kadını kovma kararını koruduğunu iddia etti, ancak yargıç şunları söyledi:

Stephens’ın cinsiyet ve cinsel kimlik anlayışını hoş görmek, ona destek olmakla aynı şey değildir.

Cinsel yönelim için korunmayı da içeren mahkeme kararı, ABD 2. Devre Temyiz Mahkemesi’nin bunun cinsiyetçi önyargı olduğuna hükmetmesinin hemen ardından geldi.

Ne yazık ki nefret dünya çapında artıyor.

Guardian yazarı Natalia Antonova, şu anki aşırı sağ ideolojinin “sınırları aşma eğiliminde olduğunu” ve bu nefret ve bağnazlığın “yerelleştirilmiş bir fenomen” olarak düşünülmemesi gerektiğini belirtti. Bunun yerine, şunu savunuyor:

Ortak insanlık, ortak bir sebebe ait olma fikri; nefretin yükselen gelgitini yeterince ele almak istiyorsak elimizdeki araçlar bunlardır.

Endonezyalı bir güruh sarılan iki erkeğin evine baskın yapıyor

Endonezya’dan sarılırken görüldükten sonra eşcinsel olmakla suçlanan iki adamın evine bir güruh tarafından baskın düzenlediğine dair haberler geldi. Kalabalık, adamları, daha sonra onları Jakarta Sosyal Kurumu’nda “dua rehabilitasyonuna” gönderecek olan polislere götürdü. Ayrı bir raporda, kurumun rehabilitasyon müdürü, trans kadınların “sosyal disfonksiyonel özelliklere sahip insanlar ” olarak sınıflandırıldığını ve bu nedenle de yakalanıp rehabilitasyon merkezlerine gönderildiklerini söyledi. Rehabilitasyona gönderilen herhangi bir kimsenin “ihlali tekrar etmemeye” söz vermesi gerektiğini açıkladı:

Bir veya iki kez sorun değil; ancak onları üçüncü kez yakalarsak, aynı ihlali tekrar tekrar taahhüt ettikleri için hapse gönderilebilirler.

İsrail, eşcinselliği suç sayan yasalara rağmen, eşcinsel mültecileri Uganda’ya gönderiyor

İsrail, çoğunlukla Eritre ve Sudan’dan gelen  sığınmacıları gözaltına almaya ve sınır dışı ederek, “üçüncü dünya ülkeleri” Ruanda ve Uganda’ya göndermeye başladı. Kadınlar ve çocukların sürgünden hariç tutulurken, Sınır Yetkilileri eşcinselliği suç sayan Uganda yasalarına rağmen, gey ve biseksüel sığınmacıların gönderileceğini doğruladı.

Equal Eyes, UNAIDS, logo, news, rainbow, LGBT, LGBTQIAA, LGBTQ, queer, gay, lesbian, bisexual, transgenderHornet lezbiyen, gey, biseksüel, transseksüel ve interseks insanlar için önemli küresel meselelere dikkat çekmektedir . HIV/AIDS konusunda Ortak Birleşmiş Milletler Programı olan UNAIDS ile ortaklaşa üretilen bir haber kaynağı olan Equal Eyes ile olan ortaklığımız bu çabanın bir parçasıdır. Daha fazla bilgi edinmek için sitelerini ziyaret edin: Equal-Eyes.org.

Bu içerik, sağlık, şiddet, kültür, yasal ve insan hakları konularını vurgularken, cinsel ve toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemektedir. Equal Eyes savunucuları ve müttefikleri küresel LGBTİ topluluklarının gerçekleri için ortak bir referans çerçevesi sunar. Bu içeriğiı takip etme ve onu yayma yoluyla, çabalarımız, en fazla önem taşıyan veya az raporlanan küresel öykülerimizin temsil edilmesini sağlamaktır.

Öne çıkan görselDaniel Estrin/NPR

Related Stories

Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast