Kosta Rika Evlilik Eşitliğini Yeniden Yasaklayan İkinci Ülke Olacak mı?

Kosta Rika Evlilik Eşitliğini Yeniden Yasaklayan İkinci Ülke Olacak mı?

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Português

LGBTQ haklarını çevreleyen gerginlikler son birkaç aydır Kosta Rika’da artarak anti-LGBTQ hissiyatına ve anti-LGBTQ başkan adayı Fabricio Alvarado’nun yükselmesine yol açtı. Kosta Rika’da okul yılı, bir düzineden fazla ilkokula girişleri engelleyerek ve çocuklarını evde tutarak protesto eden ebeveynlerle başladı: “toplumsal cinsiyet ideolojisi” göre Amerika Konseyi kararıyla ders müfredatlarına eklenmiştir.
2018 başlarında Uluslararası Amerikan İnsan Hakları Mahkemesi’nin eşcinsel evliliklerin geçerliliğini tanımaya karar verdi , böylece Kosta Rika’da eşcinsel evliliği yasallaştırdı. Mahkeme kararı, özellikle muhafazakar seçmenler arasında Kosta Rika’da büyük bir politik gerilim yarattı.

Pew Araştırma Merkezi’ne göre, Costa Ricanlar’ın% 61’i, seks evliliği. İmanla ortaya çıktığında, Kosta Rika Protestanlarının% 78’i yasal eşcinsel evliliğe karşı Katoliklerin% 57’sine “karşı” dir. Bununla birlikte, gelgit her zamankinden çok yavaş dönüyor gibi görünüyor; 18 yaşından 34 yaşına kadar olan Kosta Rikalıların% 40’ı evlilik eşitliğini destekliyor; ancak destek 35 yaşından büyükler arasında % 20’lere düşüyor.

İLGİLİ | Bermuda Evlilik Eşitliğini Yitiren Dünyanın İlk Ulusu Oluyor

Yine de, ülkenin uzun bir yol var ve işler harika görünmüyor. LGBTQ Sorunları, özellikle evlilik eşitliği, Kosta Rika’nın şu anki başkanlık yarışında ön sıralarda yer aldı.

Muhafazakar bir Evanjelist başkan adayı olan Fabricio Alvarado, LGBTQ Kosta Rika halkı için korkutucu bir gerçeklik olan anketlere liderlik ediyor. Alvarado, Uluslararası Amerikan İnsan Hakları Mahkemesinin kararını açıkça kınadı. Seçimi kazanması durumunda Kosta Rika’yı mahkemeden çıkarmakla bile tehdit ediyor.

Fabricio Alvarado

Alvarado, 1986’dan 1987’ye kadar İçişleri Bakan Yardımcısı olarak görev yapan Alvaro Ramos’tan da destek aldı. Ramos, LGBTQ vatandaşlarına yönelik büyük bir darbe düzenlediği dönemde yaşandı. Ramos Hanım yaklaşık 1.000 kişinin suçlanmadan tutuklanmasından, ardından kamuoyuna bireylerin cinsel yönelimlerinin teşhir edilmesinden ve bu bireylere zorla Hiv testi yaptırılmasından sorumluydu.

İLGİLİ | PRI’nin Muhafazakârcılığa Dönüşüne rağmen, LGBTQ Meksika’daki Eylemciler Mücadele Ediyor

Alvarado seçimi kazanırsa Ramos, muhtemelen Güvenlik Bakanı olabilir, gazeteci Cristian Cambronero’ya göre.

Kosta Rika’daki insan hakları grupları, ölüm tehditleri de dahil olmak üzere LGBTQ kişilere yönelik fiziksel ve sözel saldırılarda artış olduğunu bildiriyor. ”

Eşit Haklar Cephesi sözcüsü Michelle Jones, “Herkesin saldırıya uğramadan yaşama hakkı var, devlete koruyucu tedbirler uygulamaya çağırıyoruz” dedi.

Kosta Rika başkanlık seçimi 1 Nisan’da yapılacak.

Kosta Rika ve Fabricio Alvarado’nun homofobisi hakkında ne düşünüyorsun? Yorumları bize bildirin!

Arnulfo Franco /AP tarafından Öne çıkan görüntü

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast