Haydi, Kutsal kitapdaki adaşı ile aynı ismi taşıyan Kral James I ve onun eşcinsel hayat arkadaşı’nı keşf edelim.
History

Haydi, Kutsal kitapdaki adaşı ile aynı ismi taşıyan Kral James I ve onun eşcinsel hayat arkadaşı’nı keşf edelim.

Written by Matt Baume on September 26, 2018
Be first to like this.

This post is also available in: English Русский ไทย Українська

Tam 404 yıl önce, bu ay İngiltere‘nin Kralı James I meşhur eşcinsel aşığı ile tanıştı. James, Apethorpe adı ile bilinen arazisinde avlanırken 21 yaşındaki George Villiers ile tanıştı ve mest oldu. Çoğunluğun kendisini the Incil‘in çevirisi ile hatırlanan Kral James’in hayranlık uyandıran tarihsel bir kişiliği vardır.
Peki, 17 yy’da Ingiltere kralının kabini feth eden adam kimdi? George Villiers, İngiliz aristokrasisinin yetiştirdiği en üst düzeyde eğitim görmüş, yetkinlikleri ve imtiyazları ile takdire şayan bir kişilik idi. O, her yönü ile kazanmaya odaklı, geleceği parlak genç bir adamdı.

George Villers

James ile tanıştığında, krallığındaki yükselişi çok hızlı oldu. Bü yükselişe kralın eşrafindaki bazı kimselerin nüfüslu Somerset Kontu Robert Carr’ın ayağını kaydırmak için çok faydası dokundu.
James, pekde etkileyici bir entellektüelitesi olmayan Carr’i yıllarca delicesine sevdi. James’in her şeye rağmen “ona sorumluluk vermeye devam ederken, loncasinda yalan söylerek, arkasından iş cevirdiğini”, söylemesiyle 1617 yılı civarında, aralarındaki ilişkileri solmaya başladı.
Bu bağlamda Villiers, Kral James’in tam olarak aradığı adam idi. “Buckingham Kontunu, burada bir araya gelmiş olan herkezden daha fazla sevdiğime emin olabilirsiniz” diye yazmıştı. Ben İsa’nin yaptığı gibi kendi adıma konuşmuş olmak isterim ki kimse benim söylemiş olduklarımın garabetine maruz kalmasın.

King James I rubens peaceful reign

Kral James ile George Villiers’in yatak odaları arasında gizli bir geçit vardı ve aralarındaki mektuplaşmalar ateşliydi. “Ben sadece senin için bu dünyada yaşamak istiyorum” diyen Kral “müzmin bir bekar olarak yaşamaktansa, dünyanın her köşesinden sürgüne gönderilmiş olmayı yeğlerim.. Tatli çoçuğum ve eşim tanrı sizleri korusun, ve sevgili baban ve kocan için bir teselli miras bırakacağım.”
İlişkileri saray gözlemcileri için bir sır değildi, o zamanlar. Şair Teophile de Viau ” Şarkıları ile Apollo / Zampara genç Hyacinthus, … Gayet bilindiği üzere İngiltere Kralı ( Buckingham Dükü’nü beceriyor.”” diye yazmıştı. Sir Edward Peyton ise Villiers’i kast ederek, kral, ” metresini, öper ve koklardı” demişti.

James’in karısı Danimarka’ninAnne’i , ilişkileri hakkında samimiyetle konuşup Villiers’e kocası James’e olan sadakati hakkında samimi mesajlar yazardı.

Villiers, gördüğü şefkatinin karşılığını vererek ” Ben senin icin yaşar ve aşığın olarak ölürüm” diyordu. ve kral ölüm döşeğinde iken yanındaydı.

O halde, İncili kaynak göstererek eşcinselliği ayıplayan bir söylem olduğunda, bu gün bir çok kişinin biat ettiği kutsal metnin, bir adama çok derin duygularla bağlılık yaşayan bir adam tarafından çevirilmiş olduğunu hatırlayın.

Kral James I’in erkek aşıklarından haberdarmıydınız?

Read more stories by just signing up

or Download the App to read the latest stories

Already a member? Log in
English
  • Français
  • Español
  • Português
  • ไทย
  • 繁體中文
Quantcast