Leo Herrera’nın “The Fathers Project” Filminin Sahne Arkası ve Alternatif Bir Eşcinsel Gerçekliği Vizyonu

Leo Herrera’nın “The Fathers Project” Filminin Sahne Arkası ve Alternatif Bir Eşcinsel Gerçekliği Vizyonu

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Français Português ไทย Українська

Ya yaşasalardı? Bu basit ama derin soru, Leo Herrera’nın yeni filmi The Fathers Project için en kapsayıcı tema. Bizi AIDS’siz bir dünya hayal etmeye zorluyor.

KQED Digital, Herrera ile yaptığı, bu büyüleyici film proejesinin yeni sahne arkası görüntülerini de içeren bir röportaj yayınladı. Röportaj sizi, Herrera’nın film yapım sürecini ve salgının binlerce yaşama kastetmediği bir dünya vizyonunu daha iyi anlamanız için merceğin arkasına götürüyor.

HIV’in var olmadığı bir dünya hayal etmek neredeyse imkânsız. Sadece eski nesil gey erkekler bunun nasıl bir şey olduğunu biliyor. Geri kalanımız için, HIV her zaman vardı. Cinsiyetimizi, kültürümüzü ve politikamızı etkilemiş, kaçınılmaz bir oluştur. Fakat eğer kendimize AIDS’in asla yaşanmadığı bir dünyayı düşünme izni verirsek, bu her türlü sanatsal ve öyküsel olasılıkların önünü açar.

The Fathers Project bu akıl almaz olasılıkları alıp, zorlayarak açıyor. Bu, daha fazla sanatçının ve daha açık bir şekilde LGBT politikacıların var olduğu, radikal olarak farklı bir politik manzarayı canlandıran bir film. Bizi, HIV dışında bir şeye odaklanmış bir politik dünyayı ve kültürü düşünmeye zorluyor.

AIDS, eşcinsel devrimin doruğunda ortaya çıktı; ancak salgın, cinsel bir geri-evrim yarattı. 35 yılı aşkın süredir, bu hastalık ile ilgili korku, suçlama ve damgalamaya katlandık. Peki ya cinsel devrimimizin gelişmesine izin verilseydi? Kendi cinsimizle ve birbirimizle ilişkimiz ne kadar farklı olurdu?

Ancak en temel insanî seviyede, ölen binlerce insan hayatımızda olsaydı, dünyamızın nasıl olacağını düşünmek zorundayız. Anlamlı arkadaşlıklar, destekleyici akıl hocaları ve heyecan verici cinsel deneyimler için fırsatımızı kaybettik.

Salgın hastalığın kaybını hesaplamak imkânsızdır, ancak neler olabileceğini sormak yalnızca sanatsal bir egzersizden daha fazlasıdır. Geçmişimizden ve topluluğumuzdan mahrum bırakılmış olan bizler, muhtelif topluluğumuzun her bir parçasının dayanmasını sağlamak için bugün harekete geçebiliriz. The Fathers Project alternatif bir şimdiki zaman hakkında bir film gibi görünebilir, fakat aslında gelecekteki olanaklarımız hakkında bir film.

İlk bölüm, “Eşcinsel Başkan”, 2018’in yazında çevrimiçi olarak yayınlanacak. Yaşamdaki gerçek olayları hayali reklamlarla, haber bölümleriyle ve salgın hastalıktan kurtulanlarla yapılan röportajlarla birleştiriyor. Sonuç, ‘o kadar da kurgusal olmayan’ bir queer ütopya ortaya çıkarmaktadır. Takvimlerinizi işaretleyin!

The Fathers Project için beklerken, Herrera’nın Hornet ile birlikte yaptığı, queer Latin cinselliği hakkında bir film olan En Cuatro ‘yu izleyin.

Leo Herrera’nın en sevdiğiniz eseri hangisi? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast