Pakistan’ın İlk Trans TV Muhabiri Tipik Olarak Transfobik Olan Bir Ülkede Gerçek Gelişimi Temsil Etti

Pakistan’ın İlk Trans TV Muhabiri Tipik Olarak Transfobik Olan Bir Ülkede Gerçek Gelişimi Temsil Etti

Be first to like this.

This post is also available in: English Español

Pakistan’daki bir televizyon kanalı, 21 yaşında eski bir model olan Marvia Malik adlı transgender muhabiri işe aldı. Televizyondaki ilk Pakistanlı trans muhabir olarak Malik, birçok trans yanlısı politikaya rağmen anti-trans ayrımcılığına ve şiddetine maruz kalan bir ülkede, trans görünürlüğünün öne çıkması için önemli bir adımı temsil ediyor.

Gazetecilik mezunu olan Malik, üç aylık yayın eğitiminin ardından, Cuma gecesi ilk haber programını sundu. Malik, bunun ülkesindeki transfobiyi azaltmaya yardımcı olacağını umduğunu söylüyor .

Malik BBC’ye “Ailem modellik yaptığımı ve bir haber spikeri olarak çalıştığımı biliyor.” diye anlatıyor. “Bu, sosyal medya çağı ve ailemin bilmediği bir şey yok. Ama yine de beni, trans olduğum için evlatlıktan reddettiler.”

İLGİLİ | Pakistan’ın Eski Başbakanı’nın Torunu Müslüman Bir Travesti (Video)

Malik 10. sınıfta ailesi tarafından evden atıldığını söylüyor. Kozmetoloji eğitimi aldı ve hemen ardından bir güzellik salonunda çalışmaya başladı. Sonunda Pencap Üniversitesi Kitle İletişimi lisans diplomasını aldı ve bir gazetecilik bölümünde yüksek lisans eğitimi almak istiyor.

Televizyondaki ilk Pakistanlı trans spiker, Marvia Malik

Bir model olmanın dışında Marvia Malik, hikayesinin Pakistan’ın üçüncü cins olarak tanınan ve Güney Asyalı transgender bireyler olan Hijra ‘larından çok da farklı olmadığını söylüyor. Geçtiğimiz yıl Pakistan ulusal nüfus sayımında 10.418 trans birey saydı (ancak yerel trans kişiler bu sayının 100 kat daha fazla olduğunu tahmin ediyor).

Bununla birlikte, Pakistan’da yaşayan trans bireylerin Amerika Birleşik Devletleri’ndekilere oranla daha fazla hakka sahip olmasına rağmen, bu trans bireyler hâlâ yaygın bir ailevi reddetme, iş yeri ayrımcılığı ve halkın şiddeti ile karşı yüzleşiyor . Sonuç olarak, hijralar genellikle dilencilik, dansçılık veya seks işçiliği yaparak, toplumun sınırlarında yaşıyor.

İLGİLİ | Doküman ‘Pakistan Ne Kadar Gey?’ Belgeseli Artık Netflix’te ve LGBTQ Y Kuşağı için İzlenmesi Gerekli

Yine de, 2009 yılında, Pakistan Yüksek Mahkemesi, transların istedikleri takdirde pasaportlarında ve kimliklerinde listelenen “üçüncü bir cinsiyet” alabileceğine hükmetti ve bu ayın sonunda ülke senatosu oy birliğiyle, trans haklarını koruyan bir kanun tasarısını onayladı. Bu tasarı meclis tarafından onaylanırsa, artık trans bireylerin cinsiyetlerinin bir adli tabip tarafından onaylanmasına gerek kalmayacak.

Pakistan’ın trans topluluğu, muhafazakar bir Müslüman toplumunda refahlarını artıracağı umuduyla, bu tasarının meclisten geçmesine katkıda bulunmak için organize oldu .

Pakistan’ın il trans spikeri Marvia Malik hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Related Stories

Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast