Quantcast
Trans Seks İşçilerine Yönelik Çalışan Türk Derneği, 2018 yılında yaklaşık 10.000 Prezervatif Dağıttı sınıflandırılmamış

Trans Seks İşçilerine Yönelik Çalışan Türk Derneği, 2018 yılında yaklaşık 10.000 Prezervatif Dağıttı

Written by Hornet User on April 04, 2018
Be first to like this.

This post is also available in: English

Türkiye’deki Pembe Hayat Derneği Türkiye’de, t rans seks işçilerinin haklarına yönelik çalışan tek örgüttür. Ülkenin trans seks işçilerinin güvenliğini sağlamak için yapılan çalışmalara ek olarak, kuruluş aynı zamanda kendini halk sağlığı kampanyalarına adamıştır. Bununla birlikte, Pembe Yaşam Derneği çok önemli bir olaya imza atarak, 2018’in ilk iki ayında yaklaşık 10.000 prezervatif dağıttı.

Türkiye Sağlık Bakanlığı 2012’den beri, Pembe Hayat Derneği’ne, trans seks işçilerine ücretsiz olarak dağıtılmak üzere prezervatif tedarik etmektedir. Dernek, 2017 yılının ilk dokuz ayında, 380 kişiye 83.000 prezervatif dağıtmıştır ve 2018 de geçen yılla aynı rotada şekilleniyor gibi görünüyor. Ocak ve Şubat aylarında, 62 kişiye kuruluş tarafından 9300 prezervatif dağıtıldı.

Pembe Hayat Sosyal Hizmetler Uzmanı Şennur Ören ile program hakkında konuştuk. Prezervatiflerin tamamen ücretsiz olarak dağıtılmasının yanı sıra, seks işçilerinin güvenli seks ve prezervatifin uygun kullanımı konusunda eğitildiğini söylüyor. Ören’in dediğine göre, “Pembe Hayat’ın en önemli parçalarından biri, güvenli seksi teşvik etmektir.”

Pembe Hayat derneği

Pembe Yaşam Derneği ayrıca ücretsiz, gizli bir HIV testi sağlıyor.

2016’nın Aralık ayından bu yana, Pembe Yaşam, Ankara’da da ücretsiz ve anlık HIV testi sağlıyor. Test, Çankaya Belediyesi’nde yapılıyor ve tamamen gizli. Kendi anketleri için bazı demografik veriler alabilirken, herhangi bir kimlik bilgisi kaydedilmiyor. Testlere ek olarak, Pembe Yaşam ayrıca 0850 455 02 65 numaralı telefon aracılığıyla bilgi ve danışmanlık hizmeti sunmaktadır.

Test yaptırmak isteyenler, Salı ve Perşembe günleri Çankaya Halk Sağlığı Merkezi’ni sabah saat 9 ile akşam 8 arasında ziyaret edebilirler.

Pembe Hayat Derneği nedir?

Pembe Hayat Derneği, 2006 yılında, kendilerine yöneltilen şiddete karşılık olarak, trans seks işçileri tarafından kuruldu. Trans seks işçilerine ve HIV testlerine destek sağlamanın yanı sıra, topluluğa yasal ve psikolojik yardım sağlamaktadır. Aynı zamanda, bu seks işçileri için bir şeyleri daha iyi hâle getirmek adına, yasaları değiştirmek için de savaşmaktadır. Derneğin misyonu yakın zamanda, özellikle LGBTQ gençleri arasında HIV bilincini artırmayı da kapsayacak şekilde genişledi.

Türkiye’nin Pembe Yaşam Derneği hakkında buradan daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

İstanbul’daki Onur Yürüyüşü’nün Onyxproduction Tarafından Yayınlanan Fotoğrafı

Read more stories by just signing up

or Download the App to read the latest stories

Already a member? Log in
English
  • Français
  • Español
  • Português
  • ไทย
  • 繁體中文

The home of the gay community

Hornet empowers millions of confident, discerning and passionate gay men to create more meaningful connections and to lead to more informed and authentic lives.

Don't have the Hornet app?