Tanrılar, Dildolar & Penis Çömlekçiliği: Fallik Heykellerin Görsel Tarihi

Tanrılar, Dildolar & Penis Çömlekçiliği: Fallik Heykellerin Görsel Tarihi

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Français Português Русский ไทย Українська 繁體中文

Bir zamanlar bilge bir adam “Bu dünyada iki tür gey erkek vardır: boyu büyük olanlar ve boyunu atıp tutanlar”. Bu mizahi ve biraz boyut-çul alıntının doğru olmadığı aşikar; fakat kültürler ve tarih boyunca eşcinsel erkeklerin ve sanat icra eden heykeltraşların, penisleri farklı boyutlarda ve farklı tarihsel nedenlerle tasvir ettikleri doğru. Tarihsel süreç içinde penis heykeline hızlı bir göz atalım.
Aynı zamanda burada dünyanın dört bir yanından penis heykellerinin başka tarihsel örnekleri de mevcut; ama aşağıdakiler (öhö öhö) “en önde olanlar” olarak karşımıza çıkıyor.

1. M.Ö. 6000 – 4000 : Taş devri dildoları?

Image by Peter Zetterlund via the Swedish National Heritage Board

İsveç’teki arkeologlar, 2010 yılında, dört santim uzunluğunda ve 2 cm çapında boynuzlardan oyulmuş bazı garip fallik aletler buldular . Araştırmacılar, bunun gibi bir şeyi daha önce görmemiş olsalar da, aletin bir ucunun keskin ve sivri olduğu için, çakmaktaşlarının pullarını yontmak ya da taşlara şekil ermek için kullanılmış olabileceğini de düşündüler.
Bu Taş Devri penis heykel, arkeologların 28.000 yıl öncesinden Almanya’da buldukları benzer bir esere benziyor. Araştırmacılar, erkeklerin mi yoksa kadınların mı bu aleti kullandığına karar veremedi. Belki ikisi de?

2. M.Ö.3500: Shiva’nın ding-a-Lingası

A Shiva linga on a Shakti yoni

Hindu’nun en üstün varlığı olan Shiva’ya ithaf edilen herhangi bir tapınağa giderseniz genelde renkli tozlara boyanmış ve bir çiçek çelengiyle süslenmiş yuvarlak sütunlar görürsünüz, . Bu bir linga dır ve bu canlılığı yaratma gücüne sahip kozmik enerjinin simgesi, yeryüzüne doğru iten Shiva’nın penisini temsil eder.
Bazı tarihçiler sütunun penis yerine kozmik çakraları (enerji merkezlerini) tutan bir omurgayı temsil ettiğini söylese de, Hindistan’ın birçok yerlisi devasa penis heykeli olarak görüyor. Bazen yoni olarak adlandırılan yuvarlak biçimli, disk şeklindeki
        
kaidenin üzerinde oturur. Bu kaide Hinduizm’de Shaktis’i, yani “Yüce İlahi Anne” yi ya da vajinayı/rahmi temsil eder.

3. M.Ö. 2050 – M.Ö. 1550 : Min, Üç Bacaklı Mısır Bereket Tanrısı

4. M.Ö 206 – M.S 220: Antik Çin Ölü Tıkaçları

1995’ten 2011’e kadar, Çin’de 2000 yıllık kraliyet ve zengin mezarlarına yapılan bir dizi kazı Han Hanedanlığı’ndan kalma çeşitli bronz dildolar ve yeşim tıkaçlar ortaya çıkardı. Bu dildolar – küçük, hafif penis heykeli örnekleri – çok büyük ya da kalın değiller bu yüzden arkeologlar bunların anal zevk için kullanılmamış olduğundan şüpheliler.
Araştırmacılar, (” chi “olarak da bilinen) hayatın özün dışarı sızmaması için ağız ve anal tıkaçlar kullanılarak “ölümden sonra vücutlarını mühürlediklerine” inanıyor. Paha biçilmez saflığı ve güzelliğiyle “manevi ve bedensel çürümeleri önlediği” düşünüldüğü için yeşim taşından yapılmışlardır.

5. 800 – 300 M.Ö.: Daha mütevazı penis boyu olan heykeller

6. 200 – 900 MS: Orta Amerika penis çömlekçiliği

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast