Bu Yılın Cannes Queer Palm Kazananlarında LGBTQ Temsilciliği Ön Plânda ve Merkezdeydi

Bu Yılın Cannes Queer Palm Kazananlarında LGBTQ Temsilciliği Ön Plânda ve Merkezdeydi

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Français ไทย

Queer Palm 2018 kazananlarını geçen hafta çok duygusal bir Sylvie Pialat açıkladı. Queer Palm 2014 kazananı Stranger by the Lake ‘in yapımcısı Pialat, Girl filminin yönetmeni Lukas Dhont’a ödülünü sundu.

Girl , yıldız balerin olmayı hayal eden 15 yaşındaki bir trans kızın hikayesini anlatıyor. Filmin başrol oyuncusu Victor Polster, trans olmasa da , film yapımcıları onu cinsiyetsiz bir rol dağılımında keşfettiler. 14 ila 17 yaşları arasındaki yaklaşık 500 kişi seçmelere katılmıştı, ancak hiçbiri onun kadar iyi dans edemedi ve rol yapamadı. Dhont, filmin diğer dansçılarının rollerini doldurmak için insanlar arasında seçim yaparken Polster’ı keşfetti.

Film gerçekten de Cannes’ın yıldızıydı. Sadece Queer Palm’ı değil, aynı zamanda tüm yarışma bölümlerinde en iyi ilk uzun metrajlı filmlere layık görülen Altın Kamera ödülünü kazandı.

Üstelik hepsi bu değil: Dhont ve yardımcı senarist Angelo Tijssens, Queer Palm’ı aldığında, filmin yıldızı Polster’ı onurlandırma fırsatı da buldular. Bir gece önce, Polster En İyi Performans ödülünü kazanmıştı. Girl onun ilk oyunculuğu.

2018 Queer Palm uzun metrajlı film kazananı Girl ‘ün fragmanını izleyin:

Bizim, en iyi LGBTQ kısa filmine giden ödülümüz Queer Palm Hornet, Brezilyalı yönetmen Carolina Markovicz’in filmi The Orphan ( O Orfão ) ‘a gitti. Bu film, onu evlat edinen ebeveynleri tarafından fazla efemine olduğu için “geri verilen” genç yetim Jonathas’ın gerçek hikayesini anlatıyor.

Queer Palm 2018 kazananı ‘The Orphan’dan bir fotoğraf.

İlk kez bu yıl, ödül, bir nakit ödül ile birikte geldi. Uzun metrajlı film Girl 10.000 € ve kısa film The Orphan 3.000 € kazandı. Para ödülü, bir altyazı şirketi olan Titrafilms tarafından sağlandı.

İşte 2018 Queer Palm Töreni’nin fotoğrafları

Festivalin en yüksek ödülü olan Altın Palmiye’yi Shoplifters filmiyle Kore-eda Hirokazu kazandı. Shoplifters , akıl sağlıklarını korumak için küçük hırsızlıklar yapmaya başlayan orta yaşlı bir çifti anlatıyor. Terkedilmiş, beş yaşındaki bir çocuğu, hâli hazırda sıkış tıkış olan dairelerine aldıklarında hayatları değişir.

Xavier Héraud’dan fotoğraflar

Related Stories

Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast