‘Rocky Horror Picture Show’un olarak adlandırılan ‘Shock Treatment’ Adında Bir Devam Filmi Olduğunu Biliyor muydunuz?

‘Rocky Horror Picture Show’un olarak adlandırılan ‘Shock Treatment’ Adında Bir Devam Filmi Olduğunu Biliyor muydunuz?

Be first to like this.

This post is also available in: English Русский Українська

Herkes kült izleyicileri, düzenli gece yarısı gösterimleri, 2010’da ayıklanıp kısaltılarak yeniden yaratılmış Glee’s ve FOX’un trans oyuncu Laverne Cox’un biseksüel uzaylı tecavüzcü Dr. Frank N. Furter’i canlandırdığı inişli çıkışlı 2016 TV uyarlaması sayesinde, 1975 parodi bilimkurgu filmi The Rocky Horror Picture Show u biliyor. Ancak çok az kişi, 1981’de gösterime giren Rocky Horror ‘un, orijinal filmdeki uçarı seks deneyimlerinin ardından Brad ve Janet’in peşine düşen Shock Treatment adında bir devam filminin olduğunun farkında.

Rocky Horror un devam filminde yeni evliler Brad ve Janet, ilk filmin başladığı küçük bir kasaba olan memleketleri Denton’a geri dönerler. Ancak Denton bile kendisini “Mutluluğun Evi” olarak adlandırsa da, çok geçmeden şehrin neredeyse, TV programlarıyla kamuoyunu manipüle eden fast food ve medya patronu Farley Flavors tarafından yönetildiğini öğreniriz.

Flavour’un gözü Janet’tedir ve yeni evlileri Marriage Maze adlı romantik bir oyun şovunda karşı karşıya getirerek, Brad’i bir akıl hastanesine yollamış ve Janet’i sansasyonel şarkıcı bir yıldıza dönüştürmeye başlamıştır. Ancak elbette, Farley’nin planı art niyetten kaynaklanıyor ve Denton’daki herkes Farley’den yana değil.

İşte Rocky Horror ‘un devam filmi Shock Treatment ‘ın fragmanı:

Devam filmi, ilk Rocky Horror filminden birçok oyuncuyu barındırıyor: Richard O’Brien (Rocky Horror’un orijinal yaratıcısı) ve Dr. Frank N. Furter’in hizmetkarları Riff Raff ve Magenta’yı canlandıran Patricia Quinn, Denton’un akıl hastanesinin yöneticileri olarak geri dönüyor; Columbia’yı canlandıran Nell Campbell, Hemşire Ansalong’u oynuyor ve Rocky Horror ‘un kriminolog anlatıcısı Charles Gray, Flavoures’in karanlık geçmişini araştıran bir hakimi oynuyor.

Ancak, Rocky Horror ‘un en büyük yıldızları hiçbir yerde görülmüyor. Janet’i oynayan Susan Sarandon,1981’den sonra öyle büyük bir yıldıza dönüştü ki, filmin yapımcıları ücretini karşılayamadı. Orijinal filmde Brad’i canlandıran Barry Bostwick, müsait değildi. Dr. Scott’ı oynayan aktör ve ikonik Dr. Frank N. Furter’ı oynayan Tim Curry, rollerini yeniden canlandırmak istemedi. Curry neredeyse Flavors’un rolünü alacaktı ama Bostwick’in Brad’i oynamayacağını öğrendiğinde vazgeçti.

Daha sonra değineceğimiz ,yi noktalarına rağmen, film harika değil. Filmin yazarı orijinal olarak Brad’in eşcinsel olduğu, Janet’in Dr. Frank N. Furter’le bebeğine hamile olduğu ve Rocky’nin Denton’u mahvetmek için dirildiği Rocky Horror Shows His Heels adlı bir devam filmi hayal etmişti. Ancak filmin yönetmeni, ilk filmde çoktan kullanılmış olan malzemeyi tekrar değerlendirmek istemediğini söyledi.

Brad ve Janet ‘Shock Treatment’ ta ‘Evlilik Labirenti ‘oyununu oynuyor

Sonuç olarak, O’Brien şarkıları, daha sonrasında Shock Treatment ‘a dönüşmelerinden önce, The Brad ve Janet Show adlı bir betiğe dönüştürdü. Ancak prodüksüyon, 1980’de gerçekleşen Amerikan Oyuncular Birliği greviyle tehdit edildiğinde, yapım ekibi filmi küçük bir zaman penceresinde nasıl çekeceklerini bulmak zorunda kaldı. Bu nedenle, planladıkları gibi Texas’daki Denton’da çekim yapmak yerine, tüm filmi İngiltere’deki bir yapım stüdyosunda çektiler.

Sonuç olarak, tüm Denton kasabası bir televizyon stüdyosunda yer aldı ki bu filmin TV temasıyla işe yarar bir şeydir; ama aksi takdirde çok az anlam ifade eder. Benzer şekilde, tema kafa karıştırıcıdır ve yeniden işlenmiş şarkılar, neler olduğunu açıklamak için çok az işe yarıyor.

Bütün bunlara rağmen, Rocky Horror hayranlarını sadece neler olduğunu görmek için devam filmine bir göz atmalı. Filmin açılış şarkısı, isim şarkısı ile “Little Black Dress” ve “Breaking Out” şarkıları, büyük ölçüde orijinalini taklit eden, hatırlanması zor melodiler arasında akılda kalıcı parçalardır.

Ayrıca, O’Brien’in Brad ve Janet’ın dramatik ilişkisini aktarmak için televizyonu kullanması, MTV’nin The Real World ‘ünün resmi olarak anaakım hayal gücü türünü doğurmasından 11 yıl önce ilginç bir şekilde realty TV’yi öngörmüştü.

İşte Shock Treatment ‘ın, Denton’un küçük kasaba değerlerini anlatan açılış parçası:

Son olarak, film aslında tüketim toplumu uymacılığının tehlikeleri hakkındadır, ki bu her zaman önemli bir mesajdır. Denton kasabasının tamamı, fast food ve işe yaramaz televizyonun etkisi altında kalmış ve sırf eğlence uğruna masum bir adama işkence etmeye ve bir ilişkiyi yok etmeye isteklidir.

Rocky Horror ‘un dehası, Brad ve Janet’i yutmakla tehdit eden queerliğin, sonunda onları özgürleştirmesiydi. Devam filminin dehası ise, Brad ve Janet’e bir “mutluluk evi” sunan sosyal değerlerin, sonunda Dr. Frank N. Furter’in onlara yaşattığı her şeyden daha sapkın ve acımasız olmasıydı.

Rocky Horror devam filmi Shock Treatment hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Quantcast