Spectra Projesi Kriz İçerisinde Olan LGBT Mültecilere Yardım Etmeye Adanmıştır

Spectra Projesi Kriz İçerisinde Olan LGBT Mültecilere Yardım Etmeye Adanmıştır

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Français Português

LGBT olmak şu anda dünya çapında 70’den fazla ülkede suçlu olarak görülmektedir.. Hükümetler, birçok insanın tutuklanması, işkence ve hatta ölümle karşı karşıya kalmasıyla LGBT topluluğuna karşı giderek daha fazla düşmanlaşmaya başladı. Orta Doğu, Mısır’daki son crackdowns ile özellikle zorlu bir bölgedir. İran. Devam eden #DecriminalizeLGBT kampanyasımızın bir parçası olarak, Spectra Projesi . Yönetim Kurulu Başkanı Subhi Nahas ile konuştuk.

Nahas ayrıca Mawaleh adlı ilk LGBTQ Suriye dergisini kurdu. Dergi, farkındalığı artırmak ve hem LGBT hem de Suriye toplumlarını eğitmek için bir platform olarak kullanıldı. Türkiye’de LGBT mülteciler için bir destek grubu kurdu ve LGBT’lerin oturdukları ve konularını konuştukları “Çay ve Konuşma” adlı haftalık bir konuşma düzenlediler.

Nahas, dünya çapında LGBT bireylerin yaşamlarını iyileştirmek için çalışan korkusuz bir aktivist.

ABD’ye gelme deneyimlerinizi kısaca açıklayabilir misiniz?

ABD’ye gelmek en zor/en uzun şeylerden biriydi. BM Mülteci Ajansı’na kayıt yaptırmalı ve onlara hayatım hakkında her detayı birkaç kez anlatmalıydım. Daha sonra, beni aynı görüşme sürecinden geçiren ve bir ABD Ulusal Güvenlik Bakanlığı yetkilisiyle yapılan son bir görüşmeden önce beni Türkiye’deki ABD temsilcisine yönlendirdiler. Toplamda bir süreç, I-94 vizesi verilinceye kadar yıl aldı.

Neden Spectra Projesi’ni oluşturdunuz ve kuruluşun amacı nedir?

ABD’ye geldikten sonra bana yolun her adımını destekleyen ve kim olduğumu kabul eden harika insanlar tarafından çevrildim. Bana nasıl sevileceğimi ve kendim olabileceğimi öğrettiler. Bu, nereden geldiğimi asla düşünemediğim bir şeydi. Spectra Projesi, benim gibi insanlara sahip olmak için kuruldu, hiç yokmuş gibi göründüğü zaman umar, ve onların güvenliğe geçişini desteklemek için. Ayrıca, Spectra Projesinin, Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde LGBTQ gençliğinin herhangi bir ayrımcılık ve/veya tehditle karşılaşmaları halinde gidebileceği güvenli alanlar yaratmasını istedim.

Amerikalılar size Orta Doğu’dan gelen bir queer göçmen olarak nasıl tepki gösterdi?

Şanslıyım çünkü şimdiye kadar tanıştığım insanlar gerçekten bilgili ve geldiğim durumu anlıyorlar. Bununla birlikte, bazen, insanlar Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinden gelen tüm insanların ya dindar ya da onlardan çok farklı olduklarını varsayıyorlar, bu yüzden onlar konuşmaya katılmamayı ya da benden uzaklaşmamayı tercih ediyorlar çünkü tartışmak için rahatsız edici bir konu. Genel olarak, hayatımdaki bütün Amerikalılara, devam eden geçişimi tolere edilebilir ve değerli kılan minnettarlık duyuyorum.

Dünya çapında göçmenleri ve mültecileri LGBT Suçuyla Mücadele konusunda çalışanlara nasıl harekete geçirebiliriz?

Farkındalık ve LGBTQ insanların hikayelerine ışık tutuyorum. Topluluğa hikayelerini paylaşacakları bir platform vermek ve onları maksimum izleyiciye ulaşmak için Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesinde konuşulan dillere çevirmelerini sağlamaları gerekiyor. Buna ek olarak, mücadeleyi insancıllaştırmak için yerel aktivistlerle bir konuşma başlatmak ve sonunda göçmen topluluğunu hedefleyen bir kampanya yürütmelerine izin vermeleri gerekiyor.

Orta Doğu bölgesinde yaşayan LGBT kişilerin deneyimlerini nasıl tanımlarsınız? En büyük zorlukları neler?

MENA bölgesinin her ülkenin durumunu özetleyemeyecek kadar büyük olduğunu düşünüyorum. Ancak, hepimizin paylaştığı ana sorunların, eşcinselliği yasadışı yapan, koruma yasaları, gelenekler ve dinini LGBTQ topluluğuna saldıran bir bahane olarak kullanan insanlar olduğunu söyleyebilirim.

İnsanların LGBT aktivistlerinin suç işleyenler konusundaki çabalarını desteklemek için atabilecekleri belirli eylemler nelerdir?

LGBTQ topluluğunun uluslararası olduğunu ve bizden uzaktaki sorunların bizi etkilemeyeceği anlamına gelmeyeceğini kabul etmek. Ayrıca, her ülkeye yerel bir mercek uygulamak ve önemli meseleleri ele almak için yerel aktivistlerle birlikte çalışmak. Ve sadece ABD ve Avrupa’da neler yapıldığını ele almakla kalmayın ve onu Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya ya da başka herhangi bir yere körü körüne uygulayın.

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Quantcast