Bu 7 İyi Korunmuş Sır, Tayvan’a Yolculuğunuzu Ekstra Özel Kılacak

Bu 7 İyi Korunmuş Sır, Tayvan’a Yolculuğunuzu Ekstra Özel Kılacak

Be first to like this.

This post is also available in: English Русский Українська

Tayvan’ın, Asya’nın en iyi seyahat noktalarından biri olduğunu zaten biliyoruz ve şimdi Japonya’dan gelen yeni bir rapor bunu doğruluyor. Japonya Turizm Endüstrisi Birliği (JATA), Tayvan’ın tatil günlerinde, İtalya, Almanya, İspanya ve Çin gibi en yüksek hedefleri geride bırakarak, Japonya’nın en gözde tatil yeri olduğunu ortaya koyuyor. Bunu akılda tutarak, size bu ada ülkesinin en iyi yerlerini görmenize yardımcı olacak bir Tayvan seyahat rehberi sunuyoruz.

Taipei manzarası

Genel olarak, Japon gezginler ve diğer yabancılar Tayvan’ı ziyaret etmeyi tercih ediyorlar çünkü burada güvende ve hoş karşılandıklarını hissediyorlar. Güleryüzlü ve sıcak Tayvan kültürü, turistlerin harika bir zaman geçirmesini sağlar.

Tayvan Mangrovu

İnsanların Tayvan’ı ziyaret etmeyi sevmesinin bir başka nedeni de, Tayvan’ın başkenti Taipei’de otantik ada yaşamını deneyimleme olanağı. Bu ada oldukça küçük, ama yine de görülmesi gereken pekçok yere sahip.

Yine de Tayvan’ı ziyaret etmek için daha fazla nedene ihtiyacınız varsa, bu yerel sırlar seyahatinizi planlamaya başlamak için sizi kesinlikle ikna edecek.

1. Ada çevresindeki kolay ulaşım

Tayvan’daki tren sistemi, gezginlerin adanın etrafında dolaşabilmeleri için en uygun yol. Tayvan’ın ayrıca Taipei’yi ve Kaohsiung ‘u iki saatten daha kısa bir sürede bağlayan yüksek hızlı bir ray sistemi var. Elbette taksiler, metrolar ve otobüsler de mevcut.

2. Ücretsiz Wi-Fi

Taipei her yerinde ücretsiz Wi-Fi sunmaktadır. Bir kez kaydolduktan sonra , alışveriş merkezlerinden hastanelere kadar her yerde Wi-Fi erişiminiz olur. iTaiwan ise, tüm adadaki farklı kablosuz bağlantı noktalarına erişim sağlayan başka mükemmel bir ücretsiz Wi-Fi hizmetidir.

3. Herkesçe bilinmeyen yerler

Houtong Kedi Köyü

Eğer pek fazla bilinmeyen yerleri arşınlamayı tercih ederseniz, Tayvan’ın, ziyaretçilerin keşfetmesi için birçok gizli mücevheri vardır. Kedi severler için, Taipei’nin hemen kuzeyindeki Houtong Kedi Köyü , tüm adadaki en sevimli yer. Eskiden bir maden kasabası olan Houtong, bugün turistlerin oynaması için etrafta dolanan kedilerle dolu.

Kedi köyüne yakın olan Wanli UFO Köyü, görülmeye değer başka bir yerel cazibe merkezi. Fin mimar Matti Suuronen tarafından tasarlanan bu Futuro evleri , Dünya’ya inmiş tuhaf uçan daireleri andırıyor.

Yüksek Topuk Kilisesi

Şaka yapmıyoruz, bu tamamen gerçek: Taipei’nin güneybatısındaki Chiayi şehrinin yakınında bir Yüksek Topuk Kilisesi var. Bu dev ayakkabı kilisesi, 320 mavi renkli camla inşa edilmiş, tamamen camdan oluşan bir yapı. Kaçırmak istemeyeceğiniz bir fotoğraf fırsatı.

Gökkuşağı Aile Köyü

Eğer São Paulo ‘daki Baco do Batman hayranlarından biriyseniz, Taipei’nin hemen dışında Gökkuşağı Ailesi Köyü’ne bayılacaksınız. Bu renkli kasabanın, duvarlarından yollarına kadar her yerinde renkli graffiti tarzı sanat eserleri vardır.

Modern Tuvalet Restoranı

Genç bir mizah anlayışına sahip gurmeler, modern -öhöm- benzersiz bir mutfak deneyimi için Modern Tuvalet Restoranı’na bir göz atın. Bu kötü şöhretli restoranın dekoru ve yemekleri tamamen tuvalet temalıdır. En iştah açıcı atmosfer olmayabilir, ama yemekler gerçekten lezzetli.

4. Lezzetli yerel Tayvan mutfağı

Domuz kanlı kek

Yemeklerden bahsetmişken Tayvan sokak yemekleri ile ünlüdür. Otantik Tayvan mutfağına ulaşmanın en iyi yollarından biri, gece pazarlarından herhangi birini ziyaret etmektir. Eğer maceraperest hissediyorsanız, kokmuş tofu, balık köftesi, istiridye omletleri ve domuz kanı keklerini denemenizi tavsiye ederiz. Bizim favori gece pazarımız Taipei’deki Raohe Gece Pazarı .

Raohe Gece Pazarı

5. Adanın ilkel kültürünü yaşayın

Tayvanlı asıl yerlilerin bu adada 5000 yıl öncesine uzanan uzun bir tarihi vardır. Bugün çoğu, merkezi dağ bölgesini ev olarak adlandırıyor; ayrıca ekonomik emniyetleri ve kültürlerini korumalarıyla gurur duyuyorlar.

Taroko Ulusal Parkı

Ziyaretçiler, Tayvan’ın yerli toprak ve kültürünün doğal güzelliğini gezebilirler. Önde gelen ilkel cazibe merkezlerinden biri olan Taroko Ulusal Parkı , tapınaklardan yürüyüş parkurlarına kadar birçok muhteşem yere sahiptir. Formosan Yerli Kültür Köyü , görülmeye değer başka bir park. Burası, dokuz ayrı köy rekonstrüksiyonu ve geleneksel bir Avrupa bahçesinden oluşan Tayvan’ın en büyük açık hava müzesine sahiptir.

6. Geleneksel Tayvan tapınaklarını ziyaret edin

Longshan Tapınağı

Tayvan, ada genelinde yenilikçi altyapı ve modern mimariye sahiptir; ancak, ülke çapında birçok geleneksel, korunmuş tapınakla geçmişini de yansıtır. Taipei şehrindeki Long Shan Tapınağı , modernite ile harmanlanmış mükemmel bir gelenek örneğidir. Bazı Tayvanlı yerlilerin günlük dinî hayatına bir göz attığınızda, geçmişin tarihini takdir edersiniz.

Dalongdong Baoan Tapınağı

Dalongdong Baoan Tapınağı başka bir ünlü tapınaktır. Yaklaşık 1804 yılında inşa edilen Dalongdong Baoan Tapınağı, iç ve dış mekanları korumak için kapsamlı tadilat ve onarımlardan geçmiştir. Taipei Konfüçyüs Tapınağı , Taipei şehrinde görülmeye değer bir başkası. Güney Fujian tarzı seramik süslemelerin yanısıra, ana salonda Chiang Kai-shek tarafından üzerine altın harflerle “Ayrımcılık Yapmadan Eğit” yazılmış siyah bir plaka bile var.

7. Açık hava eğlencenin tadını çıkarın

Ebedi Bahar Tapınağı

Açık havada vakit geçirmekten hoşlanan biriyseniz, Tayvan’ın keşfedilecek birçok nefes kesen yeri, kaplıcaları ve şelaleleri vardır. Taroko Ulusal Parkı turunda, Ebedi Bahar Tapınağı ‘ndan görsel olarak baş döndürücü şelaleler keşfedeceksiniz. Uçurumun kenarında yer alan, doğal şekillerle çevrili ve altında çağıldayan muhteşem bir şelale ile bu tapınağın güzelliği eşsizdir.

Jiu Fen Eski Sokak

Jiu Fen Eski Sokağı , bu eski altın madenciliği dağ kasabasında yerel turlar sunmaktadır. Cazibe merkezlerinin çoğu, Jiufen İlkokulu ve Jiufen Karakolu arasındaki Shuqi Yolu’nun parke taşı basamakları boyunca ilerliyor. Shuqi Yolu’nu dik kesen üç yol, çok çeşitli mağaza, restoran ve kafelere ev sahipliği yapıyor.

Yangmingshan Milli Parkı

Turistler, Yangmingshan Milli Parkı ‘nda güzel bir yürüyüş yapabilir ve onları çevreleyen doğal güzelliğin tadını çıkarabilirler. Rüya Gölü ve Çin Pavyonu, ziyaretçilerin manzarayı seyredebildiği muhteşem yerlerdir.

Fil Dağından Görünüm

Fil Dağı , Taipei şehrinin en iyi manzarasına sahiptir. Nangang Bölgesi Yürüyüş Parkuru ve Xiangshan olarak da bilinen dağ, Xinyi Alışveriş Bölgesi’ne ve Taipei’deki en yüksek bina olan Taipei 101’e yakındır. Dağa tırmanmak için en iyi zaman, şehrin kesinlikle güzel olduğu akşamüstü saatleridir.

Tayvan seyahat rehberimizde, atladığımız bir iyi korunan yerel sır var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Quantcast