Akıllı Telefonlarda Daha Güçlü Kodlar ve Şifreler Oluşturmak için LGBT Bireylerine 5 Öneri

Akıllı Telefonlarda Daha Güçlü Kodlar ve Şifreler Oluşturmak için LGBT Bireylerine 5 Öneri

Be first to like this.

This post is also available in: العربية English Español Português ไทย

Telefon güvenliği artık her zamankinden daha önemli. Verilerinizi ele geçirmeye çalışan hırsızlar, dolandırıcılar ve kimlik avcılarının yanısıra, özellikle LGBT birey olmanın yasa dışı olduğu bir ülkede bulunuyorsanız, polislerin tuzaklarını önlemek için telefonunuzun güvenli olduğundan emin olmalısınız. Neyse ki, uygulayabileceğiniz bazı kolay adımlar var. Üstelik bir iPhone veya Android işletim sistemi kullanıyor olmanız hiç fark etmez, sizi koruyacağız.

1. Telefon güvenliği söz konusu olduğunda güçlü bir şifre ilk savunma hattıdır

Büyük olasılıkla telefonunuzu açmak için iPhone’un Touch ID’si, sayısal bir şifre veya Android’in kalıplarını kullanıyorsunuz.(Eğer telefonunuzda bir şifreleme yoksa böyle devam etmekten vazgeçin ve hemen bir tane ayarlayın.) Ama güçlü bir tane olduğundan emin olmalısınız.

Dürüst olmak gerekirse, sayısal şifreyi (veya bir alfa sayısal şifrelemeyi) kullanmak isteyebilirsiniz. Diğer yöntemler daha kolay kırılabilir, özellikle Android kalıpları – ekranınızı silmeyi unutursanız, vücudunuzun doğal yağları imgesel şekilde ekran üzerinde kodu gösterecektir.

Hem iPhonelar hem de Androidler varsayılan olarak dört basamaklı bir şifreye ayarlıdır, gayet yerinde bir yöntem, fakat daha güçlü bir şey yapabilirsiniz. Matematiksel olarak, dört basamaklı bir şifre sadece 10.000 olası kombinasyon sunar. Neyse ki, iPhone bunu özelleştirmenize izin veriyor. Sadece bir milyon kombinasyon sunan altı haneli bir şifre sunmakla kalmıyor, aynı zamanda istediğiniz uzunlukta özel bir sayısal kod da oluşturmanıza imkân sağlıyor. Ayrıca eğer bu yeterli değilse, büyük harf, küçük harf ve semboller içeren alfa sayısal bir kod da oluşturabilirsiniz.

iPhone’unuzun dört basamaklı şifresini değiştirmek çok kolay. “Ayarlar” a gidin ve “Dokunma Kimliği ve Şifre Kodu”nu seçin. Oradan “Şifre Kodunu Değiştir”e girin. Hemen altı basamaklı bir kodla başlama seçeneği verilecektir. “Şifre Seçenekleri” bölümüne girin ve burada özel bir sayısal kod veya özel bir alfa sayısal kod yapmayı tercih edebilirsiniz. Girin, onaylayın ve güvenliğinizi özelleştirin.

Ayrıca, sizin için anlamı olan herhangi bir sayı kullanmamanızı öneririz – adres, telefon numarası, sosyal güvenlik numaranız gibi. Bunların, sizi tanıyan potansiyel bir sanal korsan tarafından tahmin edilmesi kolay olmalarının yanısıra; yine de bir şekilde şifreleriniz kırılırsa, kendiniz hakkında fazladan bilgi vermiş olursunuz.

2. İki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin

Neyse ki, bu hem iPhonelarda hem de Androidlerde yapılabilecek bir şey. İki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), iki farklı adım ile telefonunuzun içeriğine erişebileceğiniz bir güvenlik yöntemidir. İlk başta zor gibi görünse de, telefon güvenliğinin yararları buna değer. Ayarlarda “iki faktörlü kimlik doğrulaması” bulacaksınız ve basitçe etkinleştirip istemleri takip edebilirsiniz.

Bu yöntem ile, şifrenizi girdikten sonra, girmeniz gereken ikinci kod bir telefon araması veya kısa mesaj yoluyla farklı bir hesaba gönderilecektir.

3. Sadece resmi mağazalardan uygulama kullanın

iPhone’da üçüncü taraf uygulamalarını kurmak daha zor olduğundan, bu daha ziyade Android kullanıcıları için. Ancak her iki durumda da, uygulamaları yalnızca resmi Google Play mağazasından veya Apple’ın App Store’undan yükleyin. Hem Google hem de Apple’ın sıkı güvenlik tedbirleri vardır ve indirdiğiniz uygulamalarda gizli bir arka plan olmayacağından emin olabilirsiniz. Ancak bunu resmi olmayan bir siteden yaparsanız, bu garantiye sahip olmazsınız.

4. Cihazınızı kriptolayın

Bu yalnızca Android kullanıcıları için (üzgünüz iPhone kullanıcıları, karmaşık kodlarınızla avunmalısınız). Android telefonlar bilgilerinizin gizlenmesine yardımcı olmak için kripto şeklinde kodlanabilir. Basitçe Ayarlar – Güvenlik ve ardından Cihazı Şifrele’ye girin ve yönlendirmeleri takip edin.

5. Bir şifre yöneticisi kullanın

Spaceballs ‘ın önemli bir telefon güvenliği ipucuna sahip olacağını kim bilebilirdi? Darth Helmet’in dediği gibi, 12345 “bir aptalın onun bagajında sahip olacağı türden bir şey!” Böyle basit bir şifre seçmeyin – ne kadar karmaşık, o kadar iyi. Ancak ne yazık ki, daha karmaşık şifrelerin hatırlanması daha zor.

Anımsatıcı cihazlarda iyi değilseniz, bir mobil şifre yönetim programı alabilirsiniz. Android’lerde dahili bir tane var – ancak bir iPhone’unuz varsa ya da dâhili olanı kullanmak istemiyorsanız, LastPass veya 1Password gibi bir uygulamayı indirebilirsiniz.

Ek telefon güvenlik ipuçlarınız var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın!

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast