Sigarayı Bırakmak İçin Bir Neden Daha: ‘Üçüncü El Sigara Dumanı’ Sizi ve Arkadaşlarınızı Öldürebilir

Sigarayı Bırakmak İçin Bir Neden Daha: ‘Üçüncü El Sigara Dumanı’ Sizi ve Arkadaşlarınızı Öldürebilir

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Português ไทย

Hepimiz sigara içmenin ölümcül olduğunu ve ikinci el dumanın arkadaşlara ve yakındakilere zarar verebileceğini biliyoruz. Ancak son araştırmalar, üçüncü el dumanın (sigaraların geride bıraktığı kimyasal kalıntı) vücut tarafından emilerek yıllarca kaldığını ve sağlığı olumsuz yönde etkilediğini gösteriyor.

Bu ayın başında yayınlanan bir çalışma , dış mekânlardaki tütün dumanının sigara içilmeyen binalara sızabileceğini ve kimyasal kalıntılarıyla yüzeyleri kaplayabileceğini gösterdi. Dahası, havalandırma sistemleri bu kimyasalları havada tutabilmekte ve binadaki insanların masalarına, sandalyelerine, giysilerine, cildine ve yiyeceklerine yerleşmesine neden olabilmektedir.

Kimyasallar daha sonra deri veya yiyecek ve içecek yoluyla mideye taşınabilir. Altı ay önce sigara içilmesini yasaklayan bir kumarhanede yapılan bir başka araştırma , ağır üçüncü el sigara dumanın hâlâ halı ve duvarlarda bulunduğunu gösterdi.

Havalandırma çalışmasının baş yazarı olan atmosfer kimyageri Peter DeCarlo, “Bu, sırf sigara içilmeyen bir ortamdasınız diye tütüne maruz kalmadığınız anlamına gelmediğini gösteriyor.” diyor. “Bindiğiniz Uber aracı, kaldığınız otel odası, hatta sigara içmenin on yıllardır izin verilmediği bir sınıf bile: Bunlar, tahmin ettiğinizden çok daha fazla maruz kaldığınız yerler.”

Üçüncü el duman, karsinojenler, siyanür, kurşun, arsenik ve bütan dâhil olmak üzere, 250’den fazla kimyasal içerir . Farelerle yapılan birkaç deney, üçüncü el dumanın fareleri akciğer kanseri , karaciğer hasarı ve diyabete daha yatkın hâle getirdiğini göstermiştir. Farelerin genetik kodları insanlarınkiyle oldukça benzerdir ve bu gibi hastalıkların çoğuna, bizimkiyle aynı sebeplerden yatkındırlar.

Amerikan Pediatri Akademisi, üçüncü el dumanın daha çok çocuklara, solunum sorunları olan kişilere, hamile kadınlara, yaşlılara ve hayvanlara zarar verdiğini söylüyor . Ayrıca, elektronik sigara kullanımının da ardında zararlı üçüncü el duman bırakabileceğini belirtiyorlar.

Bunlarlın yanısıra, The Washington Post ‘un belirttiğine göre, ” sigara içme konusundaki sosyoekonomik eşitsizliklerin artması nedeniyle, düşük gelirli ailelerin on yıllardır sigara içilmesinin üçüncü el duman birikimine neden olduğu evlerde ve mahallelerde yaşama olasılığı daha yüksektir.”

Üçüncü el dumandan kaçınmanın en iyi yolu, sigara içilmesine izin veren yerlerden kaçınmaktır. Üçüncü el sigara dumanını bir binadan tamamen çıkarmanın hiçbir yolu yoktur, ancak tüm yüzeylerin ve havalandırma sisteminin temizlenmesi, tüm hava filtrelerinin değiştirilmesi ve tüm kumaşların vakumlanması veya değiştirilmesi yardımcı olabilir.

Üçüncü el sigara dumanı hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizimle paylaşın.

Related Stories

Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast