Paris Eşcinsel Oyunları Sırasında, Diri Diri Yakılan Eşcinsel Çiftin Anısına Yapılan Plak Tahrip Edildi

Paris Eşcinsel Oyunları Sırasında, Diri Diri Yakılan Eşcinsel Çiftin Anısına Yapılan Plak Tahrip Edildi

Be first to like this.

This post is also available in: English ไทย

France, Paris‘te kim olduğu bilinmeyen barbarlar, 1750’de eşcinsel ilişki “suçu” yüzünden ölüm cezasına çarptırılan bir eşcinsel çifte adanan bir anıt plaketin üzerine siyah boya sıçratıp, homofobikişaretler astılar.
Çift, sadece eşcinsel oldukları için federal infazla karşılaşan son eşcinsel çiftti. Yerel bir LGBTQ aktivist grubu ve şehrin belediye başkanı, şehir, uluslararası eşcinsel spor yarışması olan her dört yılda bir düzenlenen 10. Eşcinsel Oyunları‘na ev sahipliği yaparken yapılan bu vandalizmi kınadı.

1750’de yakılan eşcinsel çiftin plaketinde okunanlar: “4 Ocak 1750, Sauveur Caddesi ile Brune Lenoir ve Jean Dio’nun tutuklandığı ve eşcinsel olduğu için mahkum edildiği eski Beaurepaire Sokağı arasındaki Montorgueil Caddesi. 6 Temmuz 1750’de kazıkta yakıldılar. Bu, Fransa’daki son eşcinsel idamıydı.”

Barbarların plaketin üstüne yerleştirdikleri homofobik bulgularda yazılan, “Çocuk yapabilmek için erkek olmam gerek, eşcinsel değil” yazısı, homofobik Fransız vatandaşlarının eşcinsel çiftlerin evlatlık edinme ve taşıyı anne haklarına karşı huzursuzluk duyduklarını kanıtlar nitelikte. Yerel LGBTQ örgütü SOS Homophobie, homofobik saldırıların2016 ile 2017 arasında% 15 arttığınısöyledi.

SOS Homophobie tweetledi,, “Bu faillerinin cezalandırılması gereken tahammül edilemez homofobik eylemleri kınıyoruz. Hepimizin nefrete karşı birleşmesine izin verin.” Paris belediye başkanı Anne Hidalgo ise bu mesajı retweetledi.

Şu anda Fransa, binlerce uluslararası sporcunun 36 farklı spor dalında yarıştığı 10 günlük bir etkinlik olan dört yılda bir düzenlenen 10. Eşcinsel Oyunları’na ev sahipliği yapıyor.

A shot from the 10th Gay Games in Paris, France

1750 senesinde yakılan eşcinsel çiftin ve plaketin ardındaki hikaye

Tarihçiler, 40 yaşındaki şarküteri çalışanı Jean Diot ve 23 yaşındaki bir ayakkabı satıcısı olan Bruno Lenoir’in, Jacques François Charpentier adında bir adam tarafından “anlaşılmaz bir şekilde uygunsuz bir duruş içinde” görüldüğünü söylüyor. Daha sonra, Charpentier onları tutuklatıp ve hapsettiriyor.

Diot ve Lenoir, Diot’un Lenoir’i bir kapı geçidinde uyuduğunu gördüğünü ve ona yardım etmeye çalıştığını iddia ederek suçlamaları reddetti. Ancak, Diot’un okuma yazması olmadığı için, kendisine karşı düzenlenen yasal ifadeyi bile imzalayamadı.

Adamlar kişisel eşyalarına devlet tarafından el konularak, 200 livre(257,35 ABD $) para cezasına çarptırılmış ve 11 Nisan 1750’de ölüm cezasına çarptırılmıştır.

Yaklaşık üç ay sonra, 6 Temmuz 1750’de kazıkta yakıldılar, külleri rüzgara yayıldı. Tarihçiler, zengin bir insanın eşcinsel çiftin adına mücadele ettiğini düşünüyorlar çünkü görünüşe göre yakılmadan önce uzun bir süre ölümle boğuşuyorlar, ki bu onlara daha acımasız bir ölüm getiriyor.

Fransa son olarak 1791’de Fransız Devrimi’nden sonra eşcinselliği yasallaştırdı. Fransa’da yakılan eşcinsel çiftin anısına düzenlenen plaket 20 Ekim 2014’te açılmıştı.

Eşcinsel oldukları için yakılan bir çifte adanan plaketin tahrip edilmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast