Etik Klavuz

(Okulu bitiren namı diğer minik Hornet kullanıcıları)

Hornet üyelerimizin eğlenebilecekleri ve kendilerini özgürce ifade edebilecekleri tek ve en önemli platformdur. Hornet karşılıklı saygı ve anlayışı içeren bir ortamın içerisine gelip aynı kafada insanlarla tanışabileceğiniz güvenli bir yerdir. Arkadaşlıklar çiçeklenir ve eğlence amaçlanır. Tek boynuzlu atları, gök kuşaklarını ve herşeyi güzellik kozasına benzeyen bir karikatürün içerisinde düşünün.

Her neyse – hepimiz kendi düşünceleri, fikirleri ve duyguları olan insanlarız. Bizler diğerlerinin bu kavramlarına da saygı göstermeliyiz. Gelin bu kelimeye tekrardan değinelim. “Saygı”. Gerçekten de güzel bir kelime, değil mi? S-A-Y-G-I. (Bunu o şarkıyı söylemeden dile getirmeye çalışın!) Diğerlerine saygı ile davranmak. Şunu hatırlayın ki uygulamada sadece bir fotoğraf ile konuşmuyorsunuz – aslında o gerçek bir insan. Duyguları olan bir insan. Belki de yaşamının en zor gününü geçirmiş olabilecek bir insan. Sırf bu size bir trolleme heyecanı veriyor diye onun gününü daha kötü hale getirmenize gerek yok. Trollemelerinizi ulusal gazetelerin ve politik blokların yorum bölümlerine bırakın.

Bizler hayal ürünü bir dünya da yaşamıyoruz. Biliyoruz ki herkesin kendine göre hoşuna giden ya da gitmeyen şeyleri var ve bu büyük bir aşk festivali değil. Bazı insanlar uyumlu olmayacak. Fakat, sırf bir insan size göre değil diye, bu durum size o insanlara kaba olma hakkını vermiyor. Reddedilme gerçekten zor. Kibar olun. Bugün reddetmeyi siz yapıyor olabilirsiniz; ama eninde sonunda reddedilme ile siz de karşılaşacaksınız. Aslında yeterli olan basit bir “Hayır, teşekkür ederim.”. Hornet hiç bir zaman bir insanın yaşına, ırkına ya da ölçüsüne göre yapılan reddetmeleri kabul etmeyecek.

Eğer sonunda bir reddedilme ile karşı karşıya isen madalyonun diğer yüzü bunu içtenlikle kabul etmek ve yola devam etmektir. Bir insanın nedenlerini tekrardan sorgulamaya gerek yoktur. Şunu kafanızda canlandırın: Salzburg, Avusturya, 1930’ların sonları. Bir Kaptan erken bir akşam vakti balkonunda, soylu, sosyetik bir kadını sürekli cıvıldayan, şarkı söyleyen, adam-çalan bir rahibe için reddediyor. Soylu kadın bir sinir krizine girip, kaptanı aşağılayıp, rahibeye sövüp sayıyor mu?! Hayır. Yavaş ve yumuşak bir şekilde öptükten sonra aldatıcı Amerikan-Avrupalı aristokrat aksanı ile Almanca fısıldıyor Auf Wiedersehen (Hoşçakal) ve bir bulutta kayar gibi pürüsüzce gidiyor. Mükemmellik.

Soylu kadının “Bir Reddedilişi Nasıl Uygun Bir Şekilde İdare Etmek” isimli kitabından not alın. Onun devam kitabı “Erkeğini Nasıl Erkek Aç Rahibelerden Korursun” kitabı ise aynı ölçüde iyi. Ama biz konu dışına çıkıyoruz…

Okey – konuya geri dönüş! Engelleme. Biz buna Hornet’te izin veriyoruz. Doğrusu – biz bunu seviyoruz! Biz sizlere bunu istediğiniz kadar kullanma hakkını veriyoruz. Özgür bir şekilde bu engellemeleri peri tozu gibi serpiyoruz. Birisi sizi sinirlendiriyor mu? Onları engelleyin. Büyük bir tartışma içine girmeyin. Biz Hornet’te tartışmayı kimin başlattığına önem vermiyoruz. Burası bir ana okulu ve bizler de öğretmenler değiliz. Birisi saldırgan bir şey mi söyledi? Onları engelleyin. Onları isterseniz rapor da edebilirsiniz. Ama onlara dişe diş “gereken cevabı vermeye” çalışmayın çünkü her ikiniz de Hornet’in hurdalığına çıkartılabilirsiniz.

Birisi seni engelledi ve sen de intikam almak istiyorsun?Hornet’ten çık git, çünkü eğer öyle yapacaksan biz seni istemiyoruz.

Biz Hornet’te çeşit çeşitiz. Farklı standartlarla, ahlak kurallarıyla, değerlerle, düşüncelerle ve fikiler ile bütünüz. Sakın sırf sen bir şeyi kabul edilebilir farz ediyorsun diye, herkesin de bunu böyle farz ettiğini sanma. Değinilmeyeceklere değinmeye başlamadan önce ilk olarak birini tanımaya başla.

En önemlisi – İYİ OLUN! Keyfinize bakın! Negatifliği ve nefreti çalışma yeriniz için bırakın. Bu negatifliği ve nefreti herkesin yaptığı gibi çalışma arkadaşlarınızın üzerinden çıkarın. Mutlu düşünceleri ve pozitifliği Hornet için saklayın! Karşılıklı saygı ve anlayış ortamı herkes için daha mutlu ve zevkli bir deneyim yaratacak ve hepimiz ondan sonra daima mutlu bir şekilde yaşayacağız, Son.