Support

Home > Genel

Hesabım askıya alındı

Hesabının askıya alındığını duyduğumuz için üzgünüz.

Bunun birkaç nedeni olabilir, ancak genel bir yanıt, hizmet şartlarımızın ve/veya kullanım yönergelerimizin ihlal edilmesinden kaynaklanmış olmasıdır.

Moderasyon ekibimizin tüm profil içeriklerinin bu kurallara uygun olmasını sağlaması gerekir ve maalesef bu bazen askıya alma anlamına gelebilir.

Askıya alınan kullanıcıların Hornet’e erişimi yoktur ve giriş yapmaya çalıştıklarında hesap askıya alındı hata mesajını alırlar.

Hesapların askıya alınmasının en yaygın nedenleri şunlardır:

Reşit Olmayan

Bir hesabı askıya almamızın en yaygın nedeni, sahibinin reşit olmaması veya reşit olmadığına dair şikayetler almamızdır.

  • Profilin 18 yaşından küçük olduğunu gösteren herhangi bir bilgi içeriyor mu?
  • Profil fotoğrafında 18 yaşından küçük mü görünüyorsun?
  • Diğer kullanıcılara 18 yaşından küçük olduğunu söyledin mi?
  • 18 yaşından küçük olduğun için seni ihbar etmekle tehdit eden oldu mu?
  • 18 yaşından küçük olduğun için şikayet edildiğinden şüpheleniyor musun?

Bu sorulardan herhangi biri geçerliyse, bize ehliyet, pasaport veya ulusal kimlik kartı gibi Devlet tarafından verilmiş bir fotoğraflı kimlik belgesi ile gerçek yaşını kanıtlaman gerekir. Sadece adını, doğum tarihini ve belgeyi veren makamı görmemiz yeterli. Diğer tüm detaylar kapatılmış olabilir.

Ticari Hesaplar

Hesabının askıya alınmasının bir başka nedeni de ticari, işletme, şirket, hayır kurumu veya cinsel sağlık sosyal yardım profilinin olmasıdır. Hornet kişisel olmayan profillere izin vermemektedir.

Bir hayır kurumu veya sağlıkla ilgili sosyal yardım programı adına hesap açtıysan, daha fazla seçenek için lütfen bizimle iletişime geç.

Sahte Fotoğraflar

Hesabının askıya alınmasının bir başka nedeni de profilindeki fotoğrafların sana ait olmamasıdır. Sahte bir hesabı yalnızca başka bir insanı taklit etmeye yönelik gerçek bir girişim olduğunda veya gerçek kişi sahte profilin kaldırılmasını talep ettiğinde askıya alacağız.

Başka birinin kimliğine bürünen bir profile izin veremeyeceğimizi ve bu durumda hesabının askıda kalacağını lütfen unutma.

Açık Fotoğraflar

Çıplak veya müstehcen fotoğraflarla doldurulmuş hesapları askıya alıyoruz.

Kullanıcı birden fazla kez çıplak fotoğraf yüklediği takdirde, çıplak fotoğrafları yüklediği için bir hesabı askıya alırız. Her fotoğraf reddinde uyarı verilir ve bu nedenle profilin tekrar açılmasına izin vermiyoruz.

Saldırgan/Kötüye Kullanım Profilleri

Kullanıcının başkalarını taciz ettiğine dair birden fazla rapor alırsak bir hesabı askıya alıyor olacağız. Normalde askıya alınmadan önce uyarılarda bulunuruz, ancak kötüye kullanım ciddi boyuttaysa ve bize kötüye kullanım kanıtı verildiyse uyarı yapmadan askıya alabiliriz. Dikkatlice düşün: Bu senin için geçerli olabilir mi?

Uygulama içinde güvenli bir ortam alanı sağlamak Hornet için büyük önem taşıyor. Kötü niyetli davranış şikayetlerini fazlasıyla ciddiye almaktayız. Sizin durumunuza gelince, ya bir uyarı almış, ancak sonrasında davranışını değiştirmemişsindir veya hakkında ciddi bir kötüye kullanım kanıtı almışızdır. Bu durumda ne yazık ki profilini yeniden açmayacağız.

SSS bölümümüzde bir çözüm bulamazsanız, lütfen bize feedback@hornet.com adresinden yazın. 

Back to all topics

Quantcast