Öne Çıkan: Son Anı Yazısı, Rock Hudson ve “Kent Masallarının Dönüşü”nde Armistead Maupin

Öne Çıkan: Son Anı Yazısı, Rock Hudson ve “Kent Masallarının Dönüşü”nde Armistead Maupin

Be first to like this.

This post is also available in: English Français

Les Mots à la Bouche geçen Perşembe Paris’te doluydu. Fransa’nın başkentindeki en eski LGBT kitapçısında çoğunlukla 50 civarında insan ve 35 yaş üstü bir çizgi oluşturuyordu ve bir kaç kişi, en son kitabı olan Mantıksal Aileler imzasının imzalanması için Armistead Maupin’in gelmesiyle dışarıda bekliyordu. geçtiğimiz Ekim ayında Amerika Birleşik Devletleri’nde ve bu ay Fransa’da yayınlandı.

Paris’te sıcak bir gündü ve kitapçıların çalışanları dışarıya çıkma korkusuyla bardak su ya da şarap veriyorlardı. Dükkanın LGBT dergisi bölümünün yanında otururken, ünlü Şehir Masalları’nın yazarı , hayranlarının her birine bir kelime söyleme ve kitaplarını imzalamadan önce bir iki resim yazmaları için zaman ayırdı.

Bir çoğu, Armistead Maupin’e kitaplarının ve karakterlerinin, genç veya yetişkin yaşlarında ne kadar önemli olduğunu söyledi. Anna Madrigal’ı hiç unutmamışlardı, o harika, ot içen trans kadın ve 28 Barbary Lane ev sahibesi ya da tatlı Michael Tolliver ve onun unutulmaz ” Anneye mektup ” bu kadar çok genç – ve çok genç değil – eşcinsel erkeklerin ebeveynlerine gelmelerini teşvik etti.

İki gün önce, uzun ve samimi bir röportaj için Fransız yayınevinin ofisinde Paris’in Montparnasse mahallesinde Armistead Maupin ile görüştüm. Aileleri hakkında (hem mantıksal hem de biyolojik), Rock Hudson’ı ziyaret ettik. Gelecek Kent Masalları’nın Netflix’teki adaptasyon ve tabii ki San Francisco.

HORNET: Genellikle kurgu yazarken bir anı yazmak zor mu?

ARMISTEAD MAUPIN: Hemen hemen bir roman yazdığım gibi yazdım. Aynı elementlere sahiptir. Şüpheyle, mizahla, pathos’la (retorik sanatına ait bir ikna, iletişim yolu) çalışıyorum – Şehir Masalları ‘da kullandığım tüm şeyler. Her zaman kendi hikayemi böyle anlattım.

Kitabınızın bir incelemesinde The New York Times , büyüdüğünüz ırkçılığı daha fazla analiz etmenizi ister.

Çocuklar aileleri tarafından söylendiğine inanırlar. Bu benim için basit bir açıklama. Irkçı bir baba tarafından yetiştirildim. Annem gerçekten ırkçı değildi; ailede barışı korumaya çalıştı ve babamla olabildiğince uzlaşmaya çalıştı. Dünyaya çıkıp diğer insanlarla tanışmak zorundaydım. Diğer insanlarla uyu. Bu çok önemliydi. Bu, en önemli şeydi – diğer insanların banyosuna gitmek ve çoğu zaman farklı bir ırktan olan bir başkasının kollarında yer almak ve insan kalbine ya da başka bir şeye gelince aslında hiçbir fark olmadığını farketmek.

Bunu kapatmak zorunda olduğumu hissettim, çünkü hiç kimse benim hakkımda hiç bir şey bilmiyordu. Hepsi benim bir medeni insan ve bir liberal olarak doğduğumu varsayıyordu; ama ben değildim. Köleliği savunmadaki rolüyle gurur duyan bir ailedendim.

Mantıksal Aile, Armistead Maupin’in çok beklenen anıdır

Bu kitap babanla barışmak için bir yol muydu?

Hayır, hayır, çünkü babam 10 yıl önce öldü. Bir romanda onunla barış yaptım ve ölmeden önce kocamı onunla tanıştırdım. O an barış yaptığım zamandı. Ve o, kendi yolunda, onun nimetini ilişkimize koydu. Ben gitmek istemedim. Christopher, kocam, “Gitmelisin” dedi. Çok fazla acı çektim ve fikrini pek çok kez değiştirmediğini gördüm.

Eşcinsel hakları aktivisti nasıl oldun? Epiphany var mıydı?

San Francisco benim epifanimdi (aydınlanma). San Francisco’daki heteroseksüel insanlar, eşcinselliğimden benden daha rahattı. Ve yeni bir hayata başlamak için bambaşka bir insan olma şansım oldu. Sonuç olarak, sadece kendi eşcinselliğimi ve kendini kabullenmeyi değil, çocuk olarak öğretilmiş olan önyargılarımı da inceledim. Hiçbirinin, benim iyi olduğumu kendim kabul ettiğim zaman hiçbir anlamı yoktu.

Harvey Milk’i kitaplarınızda bir kaç kez; ama oldukça kısa bir şekilde anlatıyorsunuz. Nasıl bir araya geldiniz? [Görüşmemiz 22 Mayıs’ta Harvey Süt Günü’nde gerçekleşti.] 

Biz arkadaştık. Sadece onun hakkında yazma ihtiyacı hissetmedim çünkü o çok hakkında yazılmış. Neredeyse mitolojileşti.

Şu anda çok fazla simge olduğunu mu düşünüyorsunuz?

Eh, olmayı hak etti. Ama o sadece dört yıldan üçünde sahne aldı. Onun cinayeti herkese bir son verdi. Sağ kolu olan arkadaşım Cleve Jones, Harvey Milk ile olan deneyimi hakkında bir kitap yazmıştı. [ When We Rise olarak adlandırılır ve burada bulabilirsiniz. ] Randy Shilts bir kitap yazdı [ Caddenin Belediye Başkanı ], ve bir film oldu. Çoğu eşcinsel kişi zaten onun kim olduğunu biliyor. Ailemin, cinayeti protesto etmek için yürüdüğümüz gün kasabada olması garip bir şekilde uygun olduğunu düşündüm.

Rock Hudson ile AIDS’den ölmeden birkaç ay önce ayırıldın. Geriye dönüp, şimdi bunun hakkında ne hissediyorsunuz?

Aynı şekilde hissettiğim gibi, yapılması gereken en doğru şeydi. AIDS’e çok fazla arkadaş kaybettim. Ve bunlar saklanmayan, hasta olma konusunda açık olan ve bağnazlığa karşı duran insanlardı. Rock’un yardıma ihtiyacı olduğunu biliyordum çünkü o eski moda salaklar tarafından çevrelenmişti, geliri canlı tutmaya dayanan sanayideki insanlar. Rock’ın daha uzun uzanmayacağı çok açıktı ve onun toplumun sevgisini hissetmesini istedim. Ve bunu hissetti.

Sadece eşcinsel topluluğu değil; Hastaneye 35.000 kişi yazdı ve onu sevdiğini, kendileriyle gurur duyduklarını ve eşcinsel olup olmadıklarını umursamadıklarını söylediler. Ve bu, ölmeden önce ona bir vahiydi. Bunun hakkında bir şeyler yakalayacağımı biliyordum. Kolay değildi, çünkü tamamen yanlış anlaşıldım. Yapmadığım için üzgün değilim. Bugün bir kahraman olarak görülüyor çünkü onun hakkında bu bilgileri aldık.

İnsanlar dışarı çıktığını bile düşünüyor.

Evet onlar yapar. Tabii bunun nasıl hissettiğini merak ettim, çünkü artık onunla temasta değildim. Sarah Davidson, biyografisi beni görmeye geldiğinde, “Senin Rock’la konuşmam gereken ilk kişi olduğunu bilmeni istiyorum.” Dedi. Bu yüzden, iyi niyetlerimi bildiğimi ve bunu doğru şekilde halledebileceğimi biliyordum. Bunun bir skandalı olmasını istemedim, o da nereye gidiyordu. Magazin eserleri bunun dışında bir skandal yapmaya çalıştı.

Rock Hudson

Randy Shilts’ın – daha sonra resmen harekete karşı çıkmaya başladığını – dikkat etmem, Rock’un gey olmaktan bahsedip bahsetmeyeceğini sormamı isteyen gazeteciydi. Yapılması gereken şey olduğunu biliyordu. Hikaye oradaydı; havada yüzüyordu. Rock’ın eşcinselliği hiçbir yerde gizli değildi. Belki Kansas’taki ev hanımı için, ama endüstri ve gazeteciler ve herkes Rock’un bir erkekle yaşadığını, gey olduğunu, iyi bir adam olduğunu biliyordu.

Ama hayatımda çok zor bir zaman geçirdim, bunu en aza indirmek istemiyorum. Castro Street’teki çiçek standını koşan yaşlı adam bana parmağını sallardı ve gerçek gey aktivistleri “Neden bunu birileri hakkında söylerdin?” Utancı tutmamız gerekiyordu. Ve hayatımda artık sabrım olmadığı bir noktaya geldim.

Hollywood’un hala aktör ve aktrislere dolaplarında gizlice kalmaları için baskı yaptığını düşünüyor musunuz?

Evet, hala bunu yapıyor. Daha iyi, çünkü genç aktörler dürüst bir hayat kurma avantajını görüyorlar. Kocanı Oscar’a götüreceksin, biliyorsun! Broadway’de, şu sıralar ünlü ünlü oyuncularla Broadway’de Erkeklerde bir üretim var ve bunun için kutlanıyorlar. O günü çok uzun bir zamandır görmek istedim.

Christopher Isherwood’dan, Tek Bir Adam ve Berlin’e Hoşçakalın

yazısından bahsediyorsunuz.

Eşcinselliğini gerçek bir şekilde ele alan birinin harika bir örneğiydi. The Advocate ‘in partneri Don Bachardy, arkadaşlarıyla yönetmen James Bridges ve eski Superman televizyonunda Jimmy Olsen’i oynayan ortağı Jack Larson ile birlikte göründüğünde show – onlara “Yazma kariyerini yok ettin” dedi. Bu 40 yıl önceki tavırdı.

Kitabınızda Christopher Isherwood’a edebiyatın eşcinsel dedesi olduğunu söylediniz. O meşaleyi taşıdığınızı hissediyor musunuz?

Onlardan biriyim! Edmund White, Andrew Holleran gibi meşaleyi taşıyan çok kişi var. Hepsine isim vermezsem, insanlara hakaret ederim. Bu şu an bilinmesi gereken ilginç bir şey değil mi? Bununla gurur duyuyorum. Hayatımda bir şey başardığımı hissettiren tek şey şu: Her yaştan insan bana yaklaşıyor ve hayatlarını değiştirdiğimi söylüyorlar çünkü kendi düşüncelerini değiştirdim. Benim aktivizmim burada yatıyor. Hata yapma, en başından beri aktivizm olarak tasarlandı. Sunabileceğim tek şey buydu.

Anna Madrigal belki de en ünlü karakterinizdir. Onunla ilgili yazmaya başladığın zaman, kurgu içindeki trans kadınlardan çok örnek var mıydı?

Hayır. Myra Breckinridge [Gore Vidal’ın bir kitabı, daha sonra bir 1970 filmi] vardı. Çok hoş bir örnek değil. Sanırım Orlando. Ama hayır. Trans bireyler, eğer tasvir edilmişlerse, canavarlar ya da palyaçolar ya da katiller olarak tasvir edilmişlerdir. Anna hakkında radikal olan şey onun sadece güzel bir kadın olmasıydı.

Ve Saydam

içinde Maura ile benzer bir karaktere sahip olmak için 40 yıl beklemeliydik.
Şimdi bu, cisgender aktörü olduğundan başka karmaşık bir şey oluyor.

Şimdi bunun başka bir karmaşık yanı var, çünkü oynadığı cisgender aktör, trans kadınlara karşı tacizle suçlanıyor ” . O kadar da karmaşık değil, çünkü sonunda uygar bir insan olmak çıkıp kendi cinselliğini başkalarına dayatmak değildir.

Bu beni gerçekten üzüyor, çünkü bu karakterin yaratıldığı devrimci bir an oldu. Şimdi biraz eski moda, çünkü transseksüel insanları transseksüel insanları oynamaları için kiralamaya çalışıyoruz. A Fantastic Woman için Oscar’ı kazanan Daniela Vega, yeni Şehrin Masalları ,

Uzun yıllardır kendisinin öncüsü olan yapımcı ve yönetmen Alan Poul onu gördü ve bunun gerçekleşmek üzere olduğunu ve üç gün önce Oscar’larla bir toplantı yaptığını gördü. Dedi ki, “Seni Şehrin Masalları ‘nda istiyoruz” dedi ve o da “İçinde olmak istiyorum” dedi. Hispanik bir transseksüel adam için alım çağrısı yaptık , hayır Jake’in rolünü oynamak için gerekli deneyime gerek yoktu. Bu yüzden Hollywood’da bu şeyler çok hızlı değişiyor. Ve Hollywood para kazanmanın yolunu görüyor. İşlerin değişmesinin nedeni bu.
Michael’ın mini dizilerdeki rolü için her zaman açık bir gey oyuncusu istedim ve sanırım bir tane vardı, ama yapmadık. O [ilk Michael] açık bir şekilde gey değildi. Ellen Page, Shawna’yı oynuyor ve bir süredir açık bir şekilde gay oldu. Daha iyi bir performansla sonuçlanırsınız, sanırım, eğer kişi bu yaşamı deneyimliyse. Ve bunu yapmak için yeterince cesur olan birinin kariyerini ilerletebilirsiniz.

Yaklaşan Şehrin Tales uyarlamasında rolünüz nedir?

Ben bir yapımcıyım, yani bir söz hakkım var. Şu an nereye gittiğimize çok sevindim. Bu da birçok LGBT insanla birlikte oluyor. Orange is the new Black’i yazan Lauren Morelli, bizim şovumuzdur. O şovu başladığında kocası olan düz bir kadındı ve sonra Samira Wiley ile tanıştı. [Hornet röportajını GLAAD Medya Ödülleri kırmızı halısındaki kadınlarla paylaşın buradaki !) Bu muhtemelen eğer onunla tanışırsam beni düzleştir!

Olympia Dukakis ve Laura Linney, her ikisi de gelecek serilerinde rollerini değiştirdiler.

Olympia cisgender bir kadındır. Bunu eleştiren insanlar olabilir,; ama bunu sonuna kadar savunacağım çünkü 25 yıl önce o rolü oynadığında devrimci bir eylemdi. Ve Laura, tanıdığım en iyi LGBT müttefikidir. Beni bir aktivist olarak utandırıyor. İnsanları gösterir ve destekler, arkadaşlarını sever.

Yalnızca en son Şehir Masalları kitaplarına mı dayalı olacak yoksa bundan daha mı geniş olacak?

Bunun unsurları olacak çünkü karakterler orada. Ama hikaye şimdi başlıyor. Laura, ” ‘Matematiği yapma!’ “Çünkü her şeyden önce, Tales of the City 40 yıl önceydi. Bu zaman çizgisiyle oynarız. Ancak karakterler, ırk değiştirmiş olanlar hariç, orijinal doğaları için doğrudur. Ben [Michael Tolliver’in ortağı] beyazdı Şehir Masalları ; Artık tam bir iznimle, bir Afrikalı-Amerikalı.

Biz gerçekten çeşitliliği temsil etmek istedik San Francisco ve dünyada yaşam. Ve biz de 28 Barbary Lane’de yapıyoruz. Hikayeler başlangıçta çok beyazdı çünkü I çok beyazdı. Referans noktam yoktu. Başka bir ırkın karakterlerini yazmaktan korkuyordum çünkü haklı çıkamayacağımı düşündüm. Beyaz bir adamdan yapay gelebilir.

Şehrin Masalları benim neslimdeki gey insanlar için önemliydi. Artık 20’li veya daha gençlerinde yeni okuyucularınız var mı?

Ben yaparım. Onlardan duydum. İstediğim kadar değil; ama Netflix’in bu konuda bir fark yaratacağını düşünüyorum. Her zaman ulaşılması gereken, kendileri hakkında böyle düşünmek zorunda olan insanlar vardır. Kültür değişti, böylece bunu yapan bir filme gidebilirsin. Brokeback Dağı ‘nın ortaya çıkmasıyla, genç kuşakların tüm nesillerinin değiştiğini hayal ediyorum.

Şehrin Masalları , 1976 yılında gazetelerde olduğu zaman 12 ya da 13 yaşındaki kız kardeşlere ulaşmıştı çünkü anne-babaları gazeteyi okudu ve bu şeye bakmaya başladılar. Çocukken, Lady Chatterley’in sevgilisi ile yaptığım gibi saklar ve saklarlardı. O zaman bile onlara ulaşabildim, özellikle o zaman. Çünkü o zaman her yerde eşcinsel yaşantılara sempatik sempati yoktu.

Quentin Crisp’in bir keresinde “San Francisco’yu icat ettiğinizi” söylediğinizi okudum. Bu çok Quentin Crisp olayıdır.

[ Gülüyor ] Öyle! Muhtemelen biraz şaka yapıyordu, ama bir kitap ceketinde çok iyi görünüyor! Ona bayıldım. Birçok yönden çok farklıydık. Eşcinsel haklarına geldiğinde Quentin Crisp çok eskidi, çünkü o her zaman kendi tek kişilik bir gruptu. Ama etrafta olmak için mutlak bir zevkti, çünkü ağzından çıkan her şey mükemmel bir zalimlikti.

O ve ben ilk 80’lerin sonunda, ilk RSVP seyir, gay cruise, vardı ve biz gizlemek ve rahat bir sandalyeye sahip olabilir tek yer olduğu için kütüphanede birbirine koştu. Ve ona George Dureau adında ünlü bir fotoğrafçı tarafından çekilmiş bir fotoğraf getirdim ve ona benim için imzalayıp imzalamadığını sordum. Ve dedi ki, “Oh, evet, şu anda bunu yapalım” ve ayağa kalktı. Ve dedim ki, “Şimdi bunu yapmak zorunda değiliz. Bunu sabah yapabilirsin,” diye cevapladı ve “Oh hayır, sabahleyin ölmüş olabilirim!” Şimdi ne demek istediğini biliyorum. [ Gülüyor ]

Bugün San Francisco hakkında ne hissediyorsun?

Bu yürek kırıcı. Ayrıcalıklı milyarderlerle dolu. Bazıları iyi insanlar, ama ilginç insanlar değiller. Onları bir kafede konuşurken duyuyorsanız, bir şeyden bahsediyorlar: teknoloji endüstrisi. Ve böylece, bir zamanlar yaptığınız gibi etrafınızda bohemler ile mücadele etmekten keyif almıyorsunuz. Aynı yer değil.

Bunun eşcinsel geçmişimizi sildiğini düşünüyor musunuz?

Gay tarihini sildiğini sanmıyorum. San Francisco’nun çok zengin bir tarihini kendi yollarıyla sildiğini düşünüyorum. Zengin ve fakir arasındaki bölünme çok dramatik. Orta sınıf hızla kayboldu. Benim gibi insanlar Palm Springs’e ya da yaşayabilecekleri başka bir yere taşınıyorlar.

San Francisco’da asla bir ev sahibi olamayacağım. San Francisco’da çok güzel bir ev icat ettim; ama bugün o yerde yaşayamam, alçakgönüllü olarak. Ve bu, evsizlerin, yaşadığım yerden sokağa doğru kapılarda uyuduğu anlamına geliyor. Bu dünyadaki en üzücü şey. Havadaki deliliği duyabileceğin geceler var. Bu konuda olumsuz olmamayı denedim çünkü sıklıkla Bay San Francisco gibi davranıyorum, bu yüzden her zaman ne kadar muhteşem bir yer olduğunu söylemek zorundayım. Ve budur. Hala öyle. Ama yok oluyor.

Uzun zamandır beklenen Armistead Maupin anı Mantıksal Aile şimdi kullanılabilir .

Öne Çıkan Resim Xavier Héraud

Related Stories

Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast