Ekranlardaki Aseksüel Karakterlerle İlgili Ayrıntılı Ama Ne Yazık Ki Kısa Bir Rehber

Ekranlardaki Aseksüel Karakterlerle İlgili Ayrıntılı Ama Ne Yazık Ki Kısa Bir Rehber

Be first to like this.

This post is also available in: English

Queer içeriklerin televizyonlarda daha fazla yer alması için her zaman can attık. Fakat LGBTQIA + şemsiyesi genişledikçe, bu kısaltmanın devamındaki bazı kimliklerin de temsilini görmeye başlıyoruz. Örneğin, sonunda TV’de aseksüelliği görmeye başlıyoruz. Ancak ne yazık ki çok az aseksüel televizyon karakteri var ve bulabildiklerimizin hepsi burada. (Biz aynı fikirde olmasak da, aseksüel olarak gösterilen birkaç karakter birlikte.)

Gerald Tippett, Shortland Street

Gerald Tippett’in kim olduğunu bilmediğiniz için sizi suçlamıyoruz, ancak o televizyondaki ilk bilinen aseksüel karakter . Shortland Street bir hastanede geçen bir Yeni Zelanda pembe dizisidir.;Gerald evli ve bir kızı olan bir resepsiyonisttir, fakat internette bununla ilgili bir şeyler okurken,aseksüel olduğunu fark eder -birçok aseksüelin gerçek hayatta yaptığı gibi. İlk kez 2007 yılında buna değinildi ve karakter bunu 2008 yılında itiraf etti. O heteroromantik, yani onlarla seks yapmakla ilgilenmese de kadınlardan hoşlanıyor.

Todd Chavez, BoJack Horseman

BoJack Horseman ‘da Aaron Paul tarafından seslendirilen Todd, televizyondaki ilk kendini açıklayan aseksüel olmayabilir, ama en göze çarpanlardan biri. Üçüncü sezonun sonunda çekinerek itirafta bulunduktan sonra -“ Sanırım hiçbir şey olmayabilirim.”– dördüncü sezonda Todd’un aseksüelliği gerçekten keşfedildi ve Todd kendisi hakkında daha fazla şey öğrendikçe, seyirci de onunla birlikte öğrendi. Bu hâlâ, televizyonda gördüğümüz en iyi aseksüellik benimsemelerinden biri.

Raphael Santiago, Shadowhunters

Freeform kanalında yayınlanan Shadowhunters , Cassandra Clare tarafından yazılmış bir roman olan The Mortal Instruments ‘e dayanan iblis avcıları hakkında bir hikaye. Hem kitapta hem de dizide, David Castro tarafından canlandırılan Raphael Santiago bir aseksüeldir.

Ancak kitapta, o da romantik bir çekim hissetmeyen anlamına gelen bir aromantiktir. Fakat dizide, onun gri-aromantik olabileceği ima edilir, yani sadece bazen bunu hissediyor, yine de bu nadirdir.

Evan Waxman, High Maintenance

Avery Momsen tarafından canlandırılan Evan Waxman, muhtemelen en iyi “aseksüel büyücü” olarak bilinir. Ben Sinclair’ın canlandırdığı The Guy’ın esrar müşterilerinden biri olarak birkaç High Maintenance bölümünde boy göstermektedir.

Waxman bir yan karakter olmasına rağmen, hem aseksüelliği hem de büyüye olan ilgisiyle, dünyanın her yerinden Penn & Teller’ı seyrederek büyüyen aseksüel nerlere ilham kaynağı olarak öne çıkmıştır. (Belki de bu sadece bu yazarın yansıtmasıdır.)

Valentina “Voodoo” Dunacci, Sirens

Sirens , bir Chicago Acil Tıp Teknisyeni (EMTs) hakkında, USA kanalında yayınlanan iki sezonluk bir komediydi. Öncülerden biri olan Voodoo, ilk sezonun nispeten başlarında, çalışma arkadaşlarını onun öyle olamayacağı konusunda ısrar etseler de, aseksüel olduğunu açıkladı.

Aseksüel topluluğu onun tasviri konusunda oldukça ayrılmış görünüyor: Onun aseksüelliği can alıcı bir nokta mı, yoksa ondan değişmesi asla sorulmadığı ya da beklenmediği için mutlu olmalı mıyız? Her iki şekilde de, birkaç aseksüel kriterinden biri, o yüzden listemizde.

Lord Varys, Game of Thrones

Hadımlar genellikle zorunda bırakıldıkları için aseksüellik barındırdıklarından, bu listeye bir hadımı eklemek tuhaf görünebilir; ancak Lord Varys cinsel organını kakybetmeden önce  de bir aseksüeldi. Açıklamasına göre, hiçbir zaman hiçkimseye karşı bir çekim hissetmedi ve bu onun açısından sorun değildi.

Diyor ki, “Arzunun insanlara ve bu ülkeye neler yaptığını görünce, onun bir parçası olmadığım için çok sevindim.”

Rose Nylund, The Golden Girls

Kuşkusuz, ulusal hazine Betty White (sanki söylememize gerek varmış gibi) tarafından canlandırılan  Rose, asla resmi olarak aseksüel olduğunu açıklamadı. Sonuçta 80’lerde, aslında insanların sahip olduğu bir yönelim olarak bilinmiyordu. Ancak o, profile oldukça uyuyor : Evlenmeden önce hiçbir zaman seks hakkında gerçekten düşünmediğini söyledi. Ayrıca bekaretini kaybettiğinde, cinsel arzuyu gerçekten anlamadı. The Golden Girls bugün yapılmış olsaydı, Rose’un kendini açıkladığı bir bölüm olabilir miydi? Muhtemelen .

The Tick, The Tick

The Tick ister Townsend Coleman tarafından canlandırılan karikatür versiyonunda, ister başrolde Patrick Warburton’un oynadığı ilk canlı çekim versiyonunda ya da Tick’in muhteşem İngiliz komedyen ve taklitçi Peter Serafinowicz tarafından canlandırıldığı güncel Amazon dizisinde aseksüel. Kuşkusuz, bir çizgi dizide cinselliği pek de fazla açıklanmadı. Ama onu oynayan kim olursa olsun, The Tick, adaletle ilgilenen, kötü adamlarla savaşan, arkadaşlık eden ve … başka pek bir şey yapmayan, büyük, neredeyse kurşun işlemez bir süper kahraman.

Özgün çizgi romanda, The Tick kısa bir süre için Cloris adında bir kadınla evliydi. Ancak, kadın ondan boşandı. The Tick’in neden onun kostümünü çıkarmayı reddettiğini ya da onunla sevişmediğini anlayamadığı ortaya çıktı.

Muhtelif aseksüel TV karakterleri

Başka birkaç tane daha var. MTV yapımı olan Faking It ‘teki Brad -bir arka plan karakteri  etiketlerle ilgili bir bölümde “Ben aseksüelim!” diye bağırır. ABC yapımı Huge ‘daki kamp rehberi Poppy, aseksüel olduğunu açıkladığı bir sahnesi var ancak hiçbir zaman bunun üzerine bir hikayesi olmadı. (Söylenene göre, o bir Amerikan dramasındaki ilk aseksüel televizyon karakteri.) Kısa süren bir aile draması dizisi olan The Black Donnellys ‘deki kumarcı kardeş Kevin da aseksüeldi -tabi kimse bu diziyi hatırlamaz.

2010 Sherlock uyarlamasındaki Sherlock Holmes, aseksüelliği konusunda muallakta gibi görünüyor. Dizinin yaratıcısı Steven Moffat bir röportajda Sherlock’un aseksüel olduğunu, ancak daha sonra da öyle   olmadığını  ve gerçek aseksüel karakterlerin “[dramatik] bir çekime” sahip olmadığını söyledi (Bu arada, bu yanlış.).

Ayrıca, ilgili bir hikayesi olmasa bile, belirli karakterleri aseksüel TV karakterleri olarak bildiren bazı dizi yapımcısı örnekleri vardır.

Bir İngiliz komedisi olan  Peder Ted ‘de Graham Norton tarafından canlandırılan Peder Noel Furlong aseksüel olarak tanımlanmıştır. Aynı şekilde, doğaüstü Angel dizisindeki neşe saçan tatlı bir iblis olan Lorne ve  American Horror Story ‘nin üçüncü sezonundaki, bataklıkta yaşayan cadı Misty Day de.

İnsanlar aseksüellik diye bir şey olduğunu bilmeden çok önce yayınlanmış olsa da, Gilligan’s Island ‘daki Profesör bir keresinde Ginger’a kimseye hiçbir zaman romantik ilgisi olmadığını söylemişti.

Son olarak, Craig Kilborn’un The Late, Late Show ‘unda yer alan “Aseksüel Simge, Sebastian” var. Fakat bu daha çok yalnızca Kilborn’un aseksüellliğin ne demek olduğunu yanlış anlaması ve alay etmesiydi- bu yüzden onu teknik açıdan dâhil ediyoruz.

Aseksüel olduğu iddia edilen ancak emin olmadığımız TV karakterleri

Doktor Who ‘nun doktoru, genellikle aseksüel olarak yansıtılır. Ancak, Zaman Lordları tamamen farklı bir türdür. Doktorun seksüel bir ilişkiyle ilgilenmeyebileceğini düşünmek pek şaşırtıcı olmaz; sonuçta hayvanları sevebiliriz, ama onlara aşık olmayız .

Dexter ‘daki  Dexter Morgan’dan ve  Hannibal ‘daki  Hannibal Lecter gibi homisidal katiller de aseksüel TV karakterleri olarak yansıtılır ama aynı zamanda bu sosyopatilerinden doğan bir şey olarak gösteriliyor. (Ayrıca, Dexter ‘ın gittikçe daha üzücü hâle gelen sezonlarında, Dexter’in “Tanrım, aşık olabileceğimi düşünmedim – belki de bu sefer farklıdır .” demesi ve sonra birlikte olduğu kadın öldürülene ya da başka bir yere yollanana kadar onunla bir ilişki yaşaması alışıldık bir hikayeydi. İnsan, artık üçüncü ya da dördüncü seferinde döngüyü anlayacağını düşünüyor.)

Star Trek: The Next Generation ‘daki robot Data da bir aseksüel olarak ifade edilir – haydi ama, o bir robot. Aseksüellerin zaten, The Big Bang Theory ‘deki Sheldon gibi, robotik ucubeler olarak tasvir edilmekle ilgili yeterince problemi var. Bu arada Sheldon aseksüel değil , seks ile ilgili sorunları daha çok  kendisinin kökleşmiş kadın düşmanlığı ‘ndan kaynaklanmaktadır.

En sevdiğin aseksüel TV karakterlerini atladık mı? Yorumlarda bizimle paylaş!

Bu makale ilk yayınlanışından sonra revize edilmiştir.

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast