Beyrut’u Çevreleyen Kaotik Bölgede bile, Örgütler HIV ile Mücadele Ediyor

Beyrut’u Çevreleyen Kaotik Bölgede bile, Örgütler HIV ile Mücadele Ediyor

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Français ไทย

Mart ayı ortalarında, HIV’le mücadele eden birçok Lübnanlı sivil toplum kuruluşu, pan-Avrupa EATG Birliği’nden bir aktivist ve Hornet’in Paris Genel Müdürü, testlere erişimi teşvik etmek, etiketle savaşmak ve tedavi için en iyi stratejileri tartışmak üzere, Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta bir araya geldi. Bu, Lübnan’daki çeşitli ve oldukça kendini adamış bir topluluğu keşfetmek için harika bir fırsattı.

Orta Doğu, Yakın Doğu ve Kuzey Afrika, salgından en az etkilenen bölgelerdir. 2016’da, UNAIDS, Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da HIV ile yaşayan 230.000 kişinin olduğunu tahmin ediyordu .

Ancak Lübnan’da ve özellikle Beyrut’ta, yeni enfeksiyonların büyük çoğunluğu erkekler ile seks yapan erkekler arasındadır. Sağlık otoriteleri yerel örgütleri dinlerse, ortada hâlâ bazı kültürel engeller vardır. Örneğin, Ulusal AIDS programına göre, HIV’i önleyen günde tek dozluk bir ilaç olan PrEP Lübnan’da mevcuttur, fakat sadece partnerlerden birinin HIV olduğu heteroseksüel ve evli çiftler için!

Beş Lübnan örgütü, gerçekleştirdikleri faaliyetleri sergileme fırsatını yakaladı. Beyrut’ta ve Lübnan’da nelerin başarıldığını özetlemek zordur, ancak özellikle LGBTQ bireyleri hedefleyen iki örgütün çalışmalarına bakalım.

Proud

2014 ile 2017 arasındaki üç yıl içinde, yaklaşık 2500 kişi, özellikle psikolojik desteği ile tıbbi ve yasal tavsiyeleri olmak üzere, Proud hizmetlerinden yararlandı. Proud, Beyrut, Trablus ve Zahle şehirlerinde faaliyet göstermektedir.

Support+, HIV ile yaşayan LGBTQ bireyleri için bir kendi kendine yardım grubudur. İki HIV pozitif insan tarafından yönetilen bu grubun amacı, LGBTQ topluluğunda HIV ile yaşayanlara yardımcı olmak ve yeni enfekte olmuş bireyleri desteklemek.

Proud ayrıca, Ağustos 2017 ile Ocak 2018 arasında, yedi Lübnan gözaltı merkezine de müdahale etti.

Marsa

Marsa Arapça’da, denize gitmeden önce tekneler için güvenli bir yer olan bir iskelenin adıdır. 2010 yılında oluşturulan organizasyon, yakın zamanda modern ve çok daha büyük tesislere taşındı.

Toplantıdan sonra yaptığımız doğaçlama görüşmede Marsa’nın İcra Direktörü Diana bana, bu cinsel sağlık merkezinde herkesin hoş karşılandığını söyledi. Ancak, özellikle izole edilmiş kadınlar ve LGBTQ bireyler olmak üzere, daha savunmasız nüfuslardan insanları memnun etmek için özel çaba sarf edilmektedir.

Marsa, herhangi bir tarama testi (HIV, CYBE, hepatit) yapabilir ve ayrıca tıbbi konsültasyonlar, aşılar ve diyet tavsiyeleri sunar. Sosyal medyada çok güçlü olan organizasyon, kondom kullanımına adanmış olan aşağıdaki gibi eğitim videoları da üretiyor. Videoda açık gey Lübnanlı şarkıcı Hamed Sinno ve Lübnan’ın önde gelen punk grubu Deepthroat’ın üyesi olan Yumna Ghandour rol alıyor.

Bu toplantıyı organize eden Gilead, test, tedavi ve damgalamaya karşı mücadele konusunda yenilikçi girişimleri desteklemeye kendini adamıştır. Lübnan, kaotik bir bölge modelidir -Suriye, Beyrut’tan sadece iki saat uzaklıkta-, bütün ülkeler çok otoriter rejimlere tabidir. Ancak yine de, HIV eğitimi ve bakımı mümkündür.

Görsel, ramzihachicho’ya aittir

Related Stories

Lulu Kobe Show’a Hazır Mısınız?
Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast