Eşcinsel bireylere (Günü kurtaran) Destansı Epik Canavar  kahramanının  hangileri olduğunu sorduk.

Eşcinsel bireylere (Günü kurtaran) Destansı Epik Canavar kahramanının hangileri olduğunu sorduk.

Be first to like this.

This post is also available in: English Русский ไทย

Eşcinsellerin süper canavar kahramanları beğendiği bilinen bir gerçektir. Kimbilir belki; onlarla kendimizi özleştirdiğimizden, belki onları kıskandığımızdan, belki ilgi duyduğumuzdan yada belki hepsinden dolayı. Sebebi her ne olursa olsun, LGBT bireylerin garip yaratıkları beğenmek gibi bir zayıf noktaları var. Geçenlerde bu konuyu Twitter’da arkadaşlarıma danıştım ve bana; iyi adamlar oldukları için filmin sorununda hep kazanan, canavar, şeytani karakter veya hayalet favorilerinin hangi TV dizisi yada filmi olduğunu sordum. – çok da ilginç geri bildirimler aldım.

Addams Ailesi

Sorumun en masum cevabı, olarak en çok tavsiye edilen dizi Addams Ailesi oldu. Bu filmin kahramanları toplumdan ötekileşmiş ve “umrum dışısın” havasındalar. Sevdikleri bir hayatı yaşıyorlar, gaddarlığın keyfini çıkarıyorlar ve tasvip etmeme zihniyeti ile yanaşan herkesin sevimsiz bir son ile tanıştırıyorlar. (ödüllendiriyorlar) Filmin ikinci bölümünün eşcinselliğini açıklamış olan Paul Rudnick tarafından kaleme alınmış olması rastlantı olmasa gerek.

Kızıl Tepe – Crimson Peak

Bir arkadaşımda, 2015 yılında çekilmiş olan gotik korku malikanesi filimi Kızıl Tepe – Crimson Peak‘i tavsiye etti.
Diğer yandan The Munsters gibi televizyon dizileri de var. Bu dizi bir kaç yıl önce Bryan Fuller tarafından yeniden gün yüzüne (reboot) çıkarildi ama rafa kaldırıldı.

Gamera, friend of children everywhere.

Godzilla, Gamera ve kaiju filmleri senaryodaki küçük oyunlarla, kahramanlar garip bir sempati duygusallığı ile tekrar servis edildi. Genel olarak yanlış anlaşılmış bu kahramansı canavarlar göz adilmeye mahküm bırakılmışlardır.

Beetleborgs

Enfes bir komedyen olan dostum, Cody Melcher, 90’lı yıllardaki çoçuk dizilerinden Flabber adındaki kandırıkçı karakterin oynadığı Beetleborgs’u önerdi. Bu dizi Power Rangers,”‘dan daha tuhafı dedi. ve aynı zamanda Harry and the Hendersons ile Disney Kanal Filmi Yatağın Altına Bakma – Don’t Look Under the Bed‘yı önerdi.

Princess Mononoke

Sonra ki sırada Prenses Mononoke – Princess Mononoke geliyor. Ormanın canavarlarının vaziyeti kurtardığı mizansenler anlatılıyor. Miyazaki’nin bir çok filminde olduğu gibi, son derece yıkıcı şeyler yapan canavarlar, sonrasında doğal güçlerin işi imiş gibi gösteriliyor. — Örneğin Nausicaa‘daki Ohm gibi.

“Makas-elli” Edward, ( Edward Scissorhands)

Tim Burton, -bir kaç kez- kötü adam olarak kabul edilen Edward Scissorhands ile Noel den Önceki Kabus – The Nightmare Before Christmas ‘daki Jack’in kahramansı canavar olduğunu iddia etti. ve piyasada Disney filmin, Güzel ve Çirkin – Beauty and the Beast ile Notre Dame’ın Kamburu  ve Monsters, dahil kinayeli olanları var.

ParaNorman

Aile filimlerinden devam edersek, şehir sokaklarının altında yaşayan garip KutuTroller – Boxtrolls var. Ve bir an eşcinsel içeriğin görülebildiği ve fakat tamamen gay davranışlar sergileyen canavarların olduğu ParaNorman.

Scrooge, Noel’de Muppets Ilahisi’ndeki, Noel Hayaleti ile tanıştığı an

Addams Ailesi – The Addams Family bir kenara, benim favorim galiba Bir Noel İlahisi – A Christmas Carol. Charles Dickens klasik hikayelerindeki yardım sever hayaletleri yaratırken, kendilerini iyi olmaya adamış uhrevi varlıklardan feyz almış olabilir.

Epik canavarlarla alakalı olarak geriye doğru bakıyor olmak biraz garip gelsede, onlar olmasaydı günümüzdekilerin de olmayacağını unutmayalım.

It seems a bit strange to look to centuries past for heroic monsters — and yet we probably wouldn’t have contemporary antiheroes without them.

Sizin en beğendiğiniz epik kahramanınız kim?

Quantcast