4 Non Blondes (Sarışın olmayan dörtlü) gurubu, Nasıl oldu da   1992 Hit şarkisi “What’s Up?” ile, Modern  Eşcinsel Marşı kabul edildiler?

4 Non Blondes (Sarışın olmayan dörtlü) gurubu, Nasıl oldu da 1992 Hit şarkisi “What’s Up?” ile, Modern Eşcinsel Marşı kabul edildiler?

Be first to like this.

This post is also available in: English Español

1992 yılında Amerikan Rock Grubu, “4 Non Blondes” (Sarışın olmayan dörtlü) yayınladıkları “What’s Up?” adli şarkıları ile beklenmedik bir şekilde LGBTQ film, camiasında, televizyon dizisi ve viral videosu ile yer alarak eşcinsel marşı olarak kabul gördü. En son olarak, şarkı Cameron Post’a Ters Tedavi (The Miseducation of Cameron Post)filminin, eskiden eşcinsel olanlar (“ex-gay” ) arasında kalan ergenler temalı trajı komik eşcinsellikten dönüşüm terapisi programı – sahnesinde yer aldı. Hadi hep birlikte “What’s Up?” şarkısının 90’ların rock hit’i olmasından eşcinsel marşına dönüşmesinin hikayesine bakalım.

1992’nin Rock Hit! Liste başı şarkısı : “What’s Up?” Üyeleri Lezbiyen olan Gurubun ilk zamanları

4 Non Blondes gurubunun dört lesbiyen tarafından kurulmuş olması, doğal olarak ilk bakışta bir eşcinsellik algısı yaratıyordu. Gurubun sözcüsü Linda Perry, Baptist Christa Hillhouse, Gitarist Shaunna Hall ve Davulcusu Wanda Day kendilerini şarkı yayınlandığı gün lezbiyen olarak tanıttılar. Hatta Day ve Hall “4 Non Blondes”a katılmadan önce “The Lesbian Snake Charmers” gurubunun üyeleri idiler.

Şarkı, ilk albümleri olan Bigger, Better, Faster, More!‘da yer alıyor ve her ne kadar dinleyecileri şarkıya “What’s Going On?” diye isim vermiş olsalarda, gurup üyeleri şarkılarının Marvin Gaye’nin 1971’de çikardığı “What’s Going On” şarkısı ile karıştırılmaması icin kasti olarak “What’s Up?” adını vermişti.

“Lady Gaga, 4 Non Blondes’un ‘What’s Up?’ şarkısına . Linda Perry’nin 2015 “induction into the Rock and Roll Hall of Fame” (Rock ‘n Roll Onur Listesi) girişiminde yer verdi. fotograf hakları: Getty

Şarkı, baskıcı bir toplumda yaşayan bireylerin kendilerini daha iyi hissedebilmeleri ile alakalı idi. Sözleri:

“25 years and my life is still / trying to get up that great big hill of hope / for a destination…. / I try all the time in this institution … / I pray every single day for a revolution / And so I cry sometimes when I’m lying bed / just to get it all out, what’s in my head. / And I, I’m feeling a little peculiar. / And so I wake in the morning and I step outside / and I take a deep breath and I get real high / and I scream from the top of my lungs, ‘What’s going on?’”

LGBTQ bireyleri, toplumdaki diğer bireylere gore hatırı sayılır oranda bir toplumsal baskıya ve zihinsel rahatsizliga maruz kalmaktalar. 4 Non Blondes’un’ şarkısı, toplumsal baskının hakim olduğu dönemde, kendini sevmek, ve akıl sağlığını korumak adına bir ses-çığlık oldu.

4 Non Blondes’ “What’s Up?” şarkısının orjinal videosunu izlemek için:

2005’de Prince Adam’in He-Man’i campy electro-pop cover (yapmacık elektro-pop) türünde viral yayınlandı

10 yıl kadar sonra, Slackcircus Studyolarindaki iki animatörün, href=”/stories?tag=animation” target=”_blank” rel=”noopener”>animation 80’lerin He-Man campy electro-animasyonunu geek çevrelerde popüler oldu.

Müzik videosu, bağıra çağıra şarkı söylerken balo pistinde dans eden kaslı bir super kahramanın sevdiğine flörtez mesajlar atarken arkaplanda gökkuşağı rengi üzerinde pırıl pırıl yıldızlar. uçuşurken betimleniyordu.

Video’nun introsunda He-Man’in kendini kısaca tanıttığı ve kendi “gizli güçlerinden” söz etmeden önce, “kainatın en tatlı kediciği Mr. Cringer-Pants’i betimliyor. ve o anda sahnenin ritmi düşmeden az önce melankolik bir tonda şarkı söylemeye başlıyor.

Her ne kadar video, He-Man’in abartılı kadınsı tavırlarını yeriyorsada, bir çok eşcinsel birey şatafatlı bu sahneyi duyarlılıkla paylaşıyordu. He-Man artık zaten homo-erotik bir çizgi filim kabul edilir olmuştu .

Bu videoda 4 Non Blondes’ “What’s Up?” şarkısının electro-dans ritminde, He-Man arajmanini izleyebilirsiniz :

2015’de Sense8 parçanın mücadele içinde olan ötekiler adına marş kabul edilmek üzere sahiplendi.

Wachowski kız kardeşler Sense8‘i 2015 Temmuzunda ilk kez yayınladıklarında, izleyenler ancak bir sure sonra seyrettikleri şeyin en “gay” bilim kurgu dizisi oldugunu keşf edeceklerdi. Durum; 1. Sezonun 6. Bölümünde telepatik karakterlerin her seksüel birey’e hitap eden paylaşımlarda bulundukları bir orgy‘den sonra ayyuka cikti.

1. Sezonun 4. Bölümünde, Wachowskiler telepatik olarak bir birleri ile bağlantı halinde olan kahramanların oynadığı bir muzikal’in perde arasında hep beraber “What’s Up?” şarkısını söylemeleri ile karakterlerin arasındaki zihinsel ve duygusal ilişkiyi pekiştirdiler.

Sense8 Aktörleri Brezilya Onur Yürüyüşünde “eşcinsel olmanın gururunu” kutladıkları an. ‘Sense8’ Sezon 2

Uyuşturucu ticaretinle ilintili olan İzlandali bir DJ’in sarkıyı kulaklıkla dinlemesinin ardından, bir Alman hırsızın şarkıyı karaoke barda söylemesi ve bambaşka coğrafyalarda birbirinden tamamen habersiz tüm diğer karakterlerin şarkıya hep bir ağızdan eşlik etmesiyle, sürdü.

Müzik montajı sırasında heteroseksüel Hintli bir Kadının binanin terasında, tanımadıgı bir adamla evlendirileceği konusunu düşünürken şarkıyı söylemeye başlaması, Meksikali gizli eşcinsel aktörün, gay sevgilisiyle yatağında iken şarkıyı söylemesi ve onların en yakın kadın trans arkadasinin transfobik annesinin isteği üzerine yapılacak lobotomi ameliyatını beklerken şarkıya katılması…

Bu sahneyi takiben şarkının çalmaya başlaması, dizinin en çok hatırlanan anı olmasına sebep oldu. 2. Sezonun 5.Bölümünde daha önce sözünü ettiğimiz Izlandali DJ parçanın bir remixini dans kulübünde çalar ve her ne kadar şarkı dizinin geriye kalan bölümlerinde tekrar çalınmasada, 7 Temmuz 2018’de yayınlanan dizinin son bölümünde, Perry şarkıyı tekrar söyler.

4 Non Blondes’ “What’s Up?” in Sense8, 1. Sezonda söylendiği sahne:

2018 – ” Cameron Post’a Ters Tedavi” filmindeki Gençlerinin “What’s Up?” meraki.

Ergenlerin, halen daha kafasını karıştıran dinci fanatikler “aynı cinse yönelik eğilimin” gençlerin “babalarından gördükleri fiziksel sevginin eksikliğinden” ve “annelerinin feminen davranışları ile özdeşleşmiş” olmalarıdan kaynaklanan bir zihinsel hastalık olduğuna inanmalarını istiyorlardı.
Ancak bu ” Cameron Post’a Ters Tedavi” filminde ergenlere uygulandığı ima edilen cinsel dönüşüm terapisinin tamamen aynısıydı.

Filimde, kızın başka bir kızı öptüğünün anlaşılmasından dolayı, baş karakterlerin koruyucusu onu “eskiden eşcinsel olanların” gittiği bir yatılı okula gönderir. Buraya gelen çoçuklar günün her saati izlenerek mecburen katılmaları istenen bir gurup terapisinde, “cinsiyet göz etmeyen” dağcılık gibi aktivitelere teşvik edilirken, gurup terapisi sırasında “tedaviyi sağlamak” amacıyla, kendi cinsine olan çekiminin kökeni hakkında açıklama yapmaları istenirdi.

Cameron Post, The Miseducation of Cameron’da dönüşüm terapisi sırasında elinde patates ezicisi ile ‘What’s Up?’ şarkısını söylerken

Filim, acınacak haldeki yetişkinlerin çaresizce, çarpık cinsel konulardaki seksüel arzularınla alakalı kendilerini ifade etme çabalarının nüanslarindan oluşuyordu ve beklenmedik bir şekilde komikti. Fakat sonradan anliyordunuz ki “eskiden eşcinsel olanlar”a yönelik programlar Amerika Birleşik Devletleri eyletlerinin %70 inde kanunen kabul edildiği şekli ile kaldılar. .

Gençlerin okulun mutfağında akşam yemeği için patates soymaları istendiği bir akşamda, Bayan Post, patates ezicisini kaparak bir masanın uzerine çikiyor ve tahmin edin hangi şarkıyı söylüyor. 4 Non Blondes “What’s Up?”

Bu kısa süren anda, isyankarlar şarkinin tematik eşcinsel direniş rezonansından, ortamın ezici baskisi karısında teslim oluyorlar. Bu aynı zamanda bireylerin kendi iyilikleri icin, doğal arzularından vaz geçmeleri söylenen LGBTQ karakterlerinin çoşku duydukları bir an yaratıyor.

Kazanilmasi mümkün olmayan bu yerde, hapsedilmiş, kendi cinsinden hoşlanan gençler, bir anligina bile olsa avazları ciktiği kadar “Neler Oluyor?!!” ( “What’s going on?!!” ) diye isyan ettikleri bir durumla yüzleştiler.

The Miseducation of Cameron Post tanıtım filmine bu linkden erişebilirsiniz:

4 Non Blondes’un eşcinsel marşı ‘What’s Up?’ hakkında ne düşünüyorsunuz paylaşmak istermisiniz?

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast