Bu Organizasyon, Haklarımızı Savunma ve LGBT Suçlama Yasalarını Kaldırmaya Adanmıştır

Bu Organizasyon, Haklarımızı Savunma ve LGBT Suçlama Yasalarını Kaldırmaya Adanmıştır

Be first to like this.

This post is also available in: English Español Français Português ไทย 繁體中文

“OutRight Action International”, dünya çapında LGBT haklarını geliştirmek ve savunmak için en önde yer alan olmuştur. Bu lider insan hakları örgütünün Yönetici Direktörü Jessica Stern ile konuşmaktan ve kuruluşun, dünya genelindeki LGBT kişilerin yaşamlarını iyileştirme konusundaki inanılmaz çabaları hakkında daha fazla bilgi edinmekten dolayı şanslıydık.

Devam eden #DecriminalizeLGBT kampanyasımızın bir parçası olarak, OutRight gibi kuruluşları vurgulamak istiyoruz. Action International, yaptıkları iş bu zamanda çok kritik olduğu için. LGBT insanlar, dünya çapında 70’den fazla ülkede suçlu bulunmaktadır. Hükümetler, LGBT topluluğuna karşı giderek daha fazla düşmanlaşmaya başladı ve insanlar tutuklandı, işkence gördü ve öldürüldü. LGBT hakları için mücadele zordur, ancak Outright gibi organizasyonlar başarılı olmamıza yardımcı olabilir.

Jessica Stern (sağda), OutRight International İcra Direktörü

HORNET: Hükümetler LGBT bireylere giderek daha fazla saldırıyor, bu muhafazakarlık ve LGBT karşıtı duyguların artışına karşı neler yapılabilir?

JESSICA STERN: LGBT’lere karşı yaptıkları aleni kötüye kullanımlara karşı hükümetleri sorumlu tutmak zorundayız. Bu, belgelendirme ve raporlama, aktivistleri sahada dinleme ve önceliklerini yükseltme ve LGBT insanlar ve meseleler hakkındaki anlatıya karşı medyayla eğitim ve duyarlılaştırma kampanyalarına yatırım yapma anlamına geliyor. Önemli olarak, uluslararası sisteme yatırım yapmalıyız, böylece birisi devletin ellerinde ayrımcılığa, zulme veya işkenceye maruz kaldığında, adalet ve tazminat arayışına sahip olmaları için.

Birçok anti-LGBT yasa, sodomi veya gey cinsiyete dayanmaktadır. Evlilikte eşitliğin neden bu kadar çok nedenini bu kadar odakladığında, LGBT topluluğu arasında küresel bir önceliği nasıl sağlayabiliriz?

Evlilik eşitliği, Amerika Birleşik Devletleri ve diğer birkaç ülkede hava sahasının çoğunu ele geçirdi. Diğer birçok durumda, ya çok sayıda meseleye ya da eşcinsel evliliğe odaklanılmıştı, uzun zaman önce bu hareketler, odaklanmak için başka konuları buldu.

Zorlayıcı sodomi yasaları ve LGBT kişileri suç sayan diğer cezai yasalar aslında diğer ülkelerin çoğunda insanlar için yasal önceliğimizdir. Dünyada yetmiş artı ülke hala evlilik eşitliğini kabul eden 26’ya karşı aynı cinsiyetten ilişkileri suçluyor. Bununla birlikte, mevzuatın ötesinde öncelik, temel güvenlik ve özgürlüğü şiddetten korumaktır.

Suçlu bulundukları ülkelerde yaşayan LGBT insanlar için en iyi seçenekler olarak neleri görüyorsunuz?

Ülkelerin tipik sömürge dönemindeki sodomi yasalarını ne derecede uyguladıkları derece biraz değişmektedir. Bazı ülkelerde insanlar düzenli olarak tutuklanır ve şantaj yapılır ve LGBT örgütlerinin varlığı yasaktır. Diğerlerinde, insanlar tutuklanmaz ve LGBT örgütleri açık olarak çalışabilir. Yani stratejiler gerçekten yerel bağlama bağlı.

Dünyadaki LGBTT bireylere karşı, hem aynı cinsiyetten olan ilişkileri hem de başkalarını suç sayan ülkelerde daha fazla iş görmekteyiz. Birçok yerde, LGBTIQ halkı dikkatli davranmalı ve yasaları değiştirmek için düzenleme yapmak zordur. Her halükarda, LGBT’ler, bir kabul ve anlayış topluluğu oluşturmak için destek ve savunuculuk grupları bulmaya çalışmalıdır.

Sizce bu yasaları kaldırmak için en iyi strateji hangisidir?

Beliz ve Hindistan’da olduğu gibi (377 sodomy yasasının bir mahkeme kararı ile kaldırıldığı, ardından yeniden gözden geçirildiği ve şimdi gözden geçirildiği) veya siyasi kararlarla olduğu gibi, sodomy yasalarının tersine çevrildiğini gördük.

En iyi strateji, yerel bağlamda kökleşmiş olanıdır. Stratejinin önemi yok, tipik olarak, karar alıcıları etkilemek, güçlü yasal savunmaları ve doğru ve fiili medya kapsamına sahip olmak zorundadır. Bu yasaların sürdürülüp sürdürülmediğine karar veren mahkemeler söz konusu olduğunda güçlü bir dava oluşturmak son derece önemlidir. Bu durumlarda uluslararası hukuk etkili olabilir.

Ayrıca halkı eğitin. Toplumsal tutumlar, hem mahkemeler hem de yasama kararları üzerinde etkili olma eğilimindedir, toplumun daha hoşgörülü olması halinde, bu yasaların yürürlükten kaldırılması olasılığı daha yüksektir.

İş dünyası ve şirketler, dünyadaki LGBT karşıtı politikalar etrafında değişim çağrısında hangi rolü oynuyor?

Para konuşur, bu yüzden işletmeler kamuoyuna konuşmaya istekli olduklarında veya hükümet ilişkilerinde rol oynayabilirler. Birleşmiş Milletler kısa bir süre önce Davranış Standartları ‘nı yayınladı. işletmeler ve ilkelerden biri, işletmelerin iş yaptıkları yerlerde LGBTİ bireylerin haklarını teşvik etmeleri gerektiğidir.

Konuşulan işletmeler, organizasyonların ve aktivistlerin yapabilecekleri veya ne kadar görünür oldukları konusunda sınırlı olduğu ülkelerde özellikle yararlı olabilir. Şirketler ve şirketler LGBT karşıtı politikaları desteklediklerinde, aynı daveti topluma genişletiyorlar. LGBT çalışanları için kapsayıcılık ve koruma gösterme çabaları, toplumun geri kalanı için bir örnek teşkil ediyor ve güçlü bir etkiye sahip olabilir.

Bu çalışmayı yaparken size ilham veren belirli aktivistler var mı?

Her gün bu işi yapmaktan ilham alıyorum ve dünyanın dört bir yanındaki LGBT bireylerin en düşmanca durumlarda bile ne kadar aştıklarına hayran kaldım. Topluluklarımızın esnekliği inanılmazdır. Dünyadaki genç aktivistlerin, hareketlilikleri için vokal ve cesur olan dalgası tarafından enerjik hale geldim, onlar, korkusuz bir şekilde eşitlik için ayağa kalkıyorlar ve internet aracılığıyla da dahil olmak üzere, yaratıcı yollarla seslerini nasıl yükselteceklerini biliyorlar. Şu anki liderliği ve yeni nesliyle bu hareketin iyi ellerde olduğuna umuyorum.

İnsanların, LGBT aktivistlerinin suç işleyenler konusundaki çabalarını desteklemek için atabilecekleri belirli eylemler nelerdir?

Dahil olsun! LGBT sivil toplum kuruluşları ve kuruluşlarla gönüllü olun, mitinglere ve gösterilere katılın, işaretler yapın ya da temsilcilerinizi arayın. Milletvekillerine destek olduğunu gösteren herhangi bir şey. Ve dinle. Hikayeleri anlatılması gerekenleri dinleyin ve duyulmasına yardımcı olmak için neler yapabileceğinizi yapın.

OutRight Action International ve bununla ilgili önemli çalışmalar hakkında daha fazla bilgi edinmek için burayı ziyaret edin .

Related Stories

Hornet Türkiye App Store’a Geri Döndü
Quantcast